Jak tanio kupić mieszkanie?

piątek, 28.1.2022 10:36 367

Kupno mieszkania może być wyzwaniem, zwłaszcza dla osób młodych, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie i jest to ich pierwsza tak duża inwestycja. Choć ofert na rynku nieruchomości jest mnóstwo – wybór jednego, idealnego miejsca nie musi być wcale łatwy. Warto sprawdzić, co oferują deweloperzy – ceny mieszkań bowiem mogą okazać się bardzo atrakcyjne. Czy zatem da się kupić nieruchomość w przystępnej kwocie? A jeśli tak, jak to zrobić?

Mieszkanie od dewelopera – czy da się je kupić nieco taniej?

Rynek nieruchomości jest jednym z prężniej rozwijających się w naszej gospodarce. Według danych Głównego Urzędu statystycznego, w 2021 r. od stycznia do listopada oddano do użytku  208,4 tysięcy mieszkań. Na terenie mniejszych i większych miast pojawiają się nowe osiedla, powstają mieszkania, szeregówki oraz wieżowce.. Ta zróżnicowana oferta daje możliwość znalezienia nieruchomości w dogodnej cenie.

Ze względu na to, że na rynku pierwotnym konkurencja jest wysoka – sytuacja dla kupujących wygląda korzystnie. Aby przyciągnąć klientów, deweloperzy oferują promocje, takie jak np. rabat na zakup komórki lokatorskiej czy miejsca parkingowego. To ogromna oszczędność, zwłaszcza dla osób, które szukają tańszych rozwiązań.

Gdzie jeszcze można poszukać oszczędności? O dziwo, przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Choć w tej sytuacji musimy być gotowi na opłaty dodatkowe, m.in. za umowę deweloperską, umowę przenoszącą, a w przypadku finansowania mieszkania kredytem – opłaty bankowe, to z drugiej strony - nie musimy jednak płacić za koszty pośrednika czy wszelkie czynności cywilnoprawne, jak w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.

Dużym udogodnieniem dla przyszłych kupujących może być rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który wejdzie w życie od 27 maja 2022 roku. Przy udziale Banku Gospodarstwa Krajowego państwo gwarantować będzie wkład własny w wysokości do 20 proc. do kwoty 100 tys. zł (przez minimum 15 lat). Z programu będą mogły skorzystać małżeństwa, pary, rodziny z dziećmi oraz single, zainteresowani kupnem m.in. mieszkania z rynku pierwotnego.

Tanie mieszkanie – co wpływa na jego cenę?

Jednym z czynników determinujących decyzję o zakupie mieszkania jest jego cena. Na koszt nieruchomości ma wpływ szereg aspektów.

Lokalizacja mieszkania

Historyczne ceny nieruchomości wskazują, że im bliżej centrum, tym cena za metr kwadratowy lokalu może być wyższa. Koszt ten znacząco różni się, nawet w przypadku położenia obiektu w tej samej dzielnicy – jeśli mieszkanie znajduje się bliżej węzła komunikacyjnego, sklepów czy punktów usługowych może być droższe od tego, które tych udogodnień nie posiada.

Jak zatem znaleźć nieruchomość w korzystnej cenie? Podczas poszukiwania mieszkania warto rozważyć kupno lokum na przedmieściach. Nowe inwestycje na obrzeżach dużej aglomeracji są zazwyczaj tańsze niż w ścisłym centrum. Nie warto obawiać się dalekiego położenia sklepów czy punktów usługowych - miasta rozbudowują się, poszczególne dzielnice są coraz lepiej skomunikowane z innymi częściami metropolii, a przy nowych osiedlach powstają dobrze zaopatrzone markety i restauracje. Niemniej – przy kupnie mieszkania dobrze jest sprawdzić plany zagospodarowania przestrzeni i ocenić, czy wybrane miejsce ma perspektywy rozwojowe.

Metraż i kondygnacja

Cena nieruchomości rośnie oczywiście wraz z jej metrażem. Warto jednak pamiętać, że przeliczając koszt na metry kwadratowe – więcej należy zapłacić za… kawalerkę. Według raportu Amron-Sarfin (IV kw. 2020) – to najdroższy typ mieszkań na rynkach lokalnych. W większych miastach 1 mkw. kawalerki może być nawet o 2500 zł droższy od 1 mkw w 3-pokojowym lokum. Jeśli nie potrzebujemy dużych przestrzeni – najlepiej poszukać takiego mieszkania, którego cena będzie jak najkorzystniejsza względem wielkości. Aby zaoszczędzić na kupnie nieruchomości, warto również zwrócić uwagę na piętro, na którym się ona znajduje. Mniej trzeba zapłacić za lokum na parterze, nieco więcej – za mieszkanie z ogródkiem lub na wyższych kondygnacjach.

Wnętrze mieszkania

Oprócz powierzchni i lokalizacji mieszkania, o kosztach decyduje również jego układ, wykończenie i standard. Droższe będą mieszkania nieprzechodnie, z balkonem czy widną kuchnią. E

Kupno nieruchomości to trudna decyzja – warto więc dobrze ją przemyśleć. Znalezienie perełki w dobrej cenie jest jednak możliwe. Wystarczy porównać najważniejsze parametry mieszkań, zastanowić się nad własnymi potrzebami i zweryfikować swoje możliwości. Sprawdź ofertę od Lokum Deweloper.