Jak działa osuszacz wilgoci i czy warto go kupić?

czwartek, 7.12.2023 10:22 396

Jeśli w domu pojawiła się wilgoć, to nie są przelewki, chociaż tak naprawdę „przelewa się” nadmiar wody z powietrza, osadzając się na różnych powierzchniach. Efektem tego są zacieki czy plamy na ścianach. Lepiej zareagować wcześniej niż liczyć się później z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Duża wilgoć powyżej 60% jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni, która jest toksyczna i może doprowadzać do uciążliwej alergii, a późniejsze jej usunięcie jest dosyć problematyczne.

Osuszacze powietrza — rodzaje i jak działa

Osuszacz powietrza można podzielić pod względem konstrukcyjnym między innymi na:

  • kondensacyjne;
  • absorpcyjne;
  • adsorpcyjne.

Atutem kondensacyjnego osuszacza powietrza jest to, że nie podgrzewa znacznie temperatury powietrza, tak jak ma to miejsce w przypadku sprzętu absorpcyjnego oraz adsorpcyjnego i można go stosować w trakcie prac remontowych. Na ten typ urządzenia nieznacznie kładzie się cieniem jego znacznie ograniczone działanie dla zakresu temperatur od 0 do 5 ℃.

W tym artykule nie będziemy skupiać się zbytnio na dwóch ostatnich rodzajach, których działanie polega na pochłanianiu wilgoci przez substancję higroskopijną. Nie są one tak popularne w użytkowaniu domowym. Ich dobrą cechą jest to, że mają stałą wydajność, nieco niższą od osuszacza kondensacyjnego, działają w niższych temperaturach, dlatego dobrze sprawdzają się na przykład w piwnicach. Minusem jest fakt, że nie można ich używać przy zapylonym powietrzu, na przykład w czasie remontu. Mają większy pobór prądu.

Dowiedz się więcej: https://nachlodno.pl/poradnik/osuszacz-powietrza-do-lazienki/

Z niewidocznej chmury duży deszcz — wilgoć w domu skąd się bierze?

Powietrze ma ograniczoną objętość pochłonięcia niewidocznej pary wodnej i jest to zależne od temperatury. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym możliwość przyjęcia cząsteczek wody się zwiększa

Taka sytuacja jest wyraźnie odczuwalna w dżungli w Amazonii, gdzie wilgotność względna sięga 90%. Dlatego przesycone powietrze jest o wiele większym problemem dla człowieka niż wysoka temperatura, bo w znacznym stopniu utrudnia oddychanie w ekstremalnie parnym otoczeniu. 

Woda w powietrzu jest odczuwalna, ale nie zaobserwujesz jej tak jak chmur, które są zawiesiną drobnych cząstek wody w formie ciekłej albo lodowej. 

Dowodem na to, że w niewidzialnej „chmurze”, czyli w powietrzu znajduje się woda, jest zaobserwowanie, co następuje po jej ochłodzeniu. Wraz z obniżaniem temperatury następuje zmniejszanie możliwości utrzymania wody w powietrzu, skutkuje to jej skraplaniem się. Takie zjawisko jest widoczne na chłodniejszych powierzchniach w domu jak okna, stropy czy ściany.

Jak działa osuszacz powietrza?

Przesycone wodą powietrze jest zaciągane przez wiatrak na zimny parownik wewnątrz osuszacza i  tam dochodzi do skraplania (woda trafia do zbiornika urządzenia) Następnie już suche powietrze trafia na gorący skraplacz, który je ogrzewa i daje możliwość jego wydmuchania  na zewnątrz. 

Niektóre osuszacze powietrza wyposażone są również w filtr HEPA dodatkowo oczyszczając powietrze. Więcej o osuszaczach powietrza z funkcja oczyszczania dowiesz się tutaj: https://nachlodno.pl/poradnik/osuszacz-powietrza-z-oczyszczaczem/

Cały układ osuszacza powietrza  jest napędzany za pomocą sprężarki, która tłoczy i zasysa w obiegu zamkniętym czynnik chłodniczy, poddający się tak zwanym przemianom fazowym:

Ciekawostka:

  • ciecz w gaz – następuje oziębienie czynnika w parowniku, na którym wykrapla się woda z powietrza;
  • gaz w ciecz – w skraplaczu już suche powietrze jest podgrzewane i wyrzucane na zewnątrz.

Jakie rozwiązanie wybrać, a czego należy się wystrzegać? 

Oprócz ceny najważniejszymi parametrami decydującymi o trafności wyboru są między innymi:

  • wydajność urządzenia, czyli ilość litrów skroplonej wody z powietrza w ciągu 24 godzin;
  • powierzchnia pomieszczenia, na której może działać osuszacz powietrza;
  • pobór jego mocy.

Oprócz osuszaczy kondensacyjnych, które polecamy, na rynku dostępne są osuszacze z ogniwem Peltiera, które są na tyle mało wydajne, że tak naprawdę nie działają. Taki element dobrze się sprawdza przy chłodzeniu procesorów komputera oraz dla podręcznych lodówek z zasilaniem do gniazdka elektrycznego w aucie. 

Przy próbie osuszania jest zbytecznym gadżetem. Jedynie można pomyśleć o jego sensownej funkcjonalności przy osuszaniu małych, zamkniętych pomieszczeń jak garderoba, spiżarnia czy piwniczka. Jego wydajność jest kilkanaście razy mniejsza niż osuszacza do powietrza kondensacyjnego.

Pierwsze miejsce w obiektywnym rankingu osuszaczy

Najkorzystniejsze rozwiązania znajdziesz na naszym rankingu osuszaczy na stronie  https://nachlodno.pl/, w którym liderem jest osuszacz Fersk Torr 20. Dzięki naszym testom, sprawdziliśmy, co to urządzenie potrafi. Okazało się, że wiele. Ma bardzo dobry stosunek ceny do wydajności.

Posiada dodatkowy filtr HEPA, który zatrzymuje groźne dla zdrowia cząstki smogu, zarodniki pleśni, alergeny, wirusy i bakterie. Wbudowany jonizator powoduje, że powietrze staje się jeszcze bardziej czyste. 

Jest cichy oraz posiada mobilną aplikację, którą można sterować osuszaczem, określając warunki jego działania. Ma wbudowany timer, co jest kolejną dogodną funkcjonalnością, a jego zalety dopełnia ergonomia, która sprawia, że łatwo go przemieszczać za pomocą zamontowanych kółek. Dzięki bocznemu wylotowi ciepłego powietrza strumień można naprowadzać na konkretne miejsce na przykład na mokre pranie.

Wilgoć w domu to groźny rywal, który oprócz strat estetycznych (wybrzuszona, odpadająca farba, plamy) może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Warto dbać o siebie oraz o swoich bliskich i zacząć działać.

Ustabilizowanie wilgotności, która powinna być w granicach 40-60%, jest możliwe dzięki osuszaczom kondensacyjnym.

Sprawdź nasze rankingi i cenne porady dotyczące osuszaczy powietrza. Uciążliwej wilgoci pozbędziesz się także za pomocą klimatyzacji. Ten patent może działać przez cały rok, bo wiele z tych urządzeń ogrzeje i osuszy także Twój dom w zimie. Zadbaj o dobry klimat!