komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

poniedziałek, 18 lutego 2019

Szymona, Konstancji

Jak chronić się przed stalkerem?

czwartek, 2.8.2018 11:13 , odsłony: 2162
kategorie artykułu:

Choć kojarzy się głównie ze sławnymi osobami i wszędobylskimi paparazzi, stalking coraz częściej dotyczy także zwykłych osób. Nachalne śledzenie ułatwia także postęp technologiczny, dzięki któremu stalker ma więcej możliwości do zaglądania w nasze życie. Jak się przed tym chronić? Co należy zrobić, jeżeli poczujemy się zagrożeni?

Czym jest stalking?

Zgodnie z prawną definicją zjawisko to polega na uporczywym i długotrwałym nękaniu drugiej osoby, w wyniku czego zostaje naruszona jej prywatność. Stalker upatruje swój cel w wywołaniu poczucia zagrożenia u prześladowanej osoby, a może próbować tego dokonać na dwa sposoby:

  • nieustannie nękać, nachodzić i zastraszać swoją ofiarę poprzez śledzenie jej, wysyłanie SMSów, maili, robienie zdjęć etc.;
  • podszywając się pod wybraną osobę, wykorzystując tym samym jej wizerunek i dane na jej niekorzyść.

Stalking może przybierać różne formy. Ofiara może być nachodzona, męczona częstymi telefonami lub głuchymi telefonami, zasypywana dziesiątkami SMSów czy e-maili. W zakresie tego pojęcia mieści się także śledzenie, fotografowanie i rozpowszechnianie nieprawdziwych i najczęściej też nieprawdziwych informacji, mających na celu zniesławienie.

Sam stalker niekoniecznie musi zachowywać się agresywnie. Bardzo często zaczyna się od niewinnych drobiazgów, które dopiero po skumulowaniu wywołują poczucie niepokoju czy krzywdy u stalkowanej osoby. Takie działanie najczęściej jest powodowane konkretnymi uczuciami prześladowcy względem ofiary, np. nienawiścią, chęcią zemsty czy po prostu zwykłą złośliwością.

Jak się bronić?

Stalking jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia, w związku z czym najlepszą linią obrony jest podanie prześladowcy do sądu. Aby to zrobić należy zebrać możliwie jak najwięcej dowodów: opisy zaistniałych sytuacji, świadkowie, nagrane rozmowy, maile czy SMSy będą bardzo pomocne w skazaniu prześladowcy. Jeżeli czujemy się bardzo zagrożeni, warto również udać się po pomoc do poradni psychologicznej, gdzie pod opieką specjalisty nauczymy się radzić sobie z tą trudną sytuacją oraz jej następstwami. W przypadku stalkingu najważniejszą rzeczą jest unikanie bierności, ponieważ proces ten ma tendencje do narastania w miarę upływu czasu. Więcej informacji na temat stalkingu można znaleźć pod adresem https://pewny-prawnik.pl/blog/62/stalking-na-czym-polega.

Jaka kara grozi za stalking?

Działanie to jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech, jednak w przypadku, gdy ofiara próbowała popełnić samobójstwo z powodu stalkera, wyrok może wynieść nawet 10 lat. Aby prześladowca zaczął być ścigany, poszkodowana osoba musi wystąpić z odpowiednim wnioskiem i zawiadomić tym samym organy ścigania. Oznacza to, że kara spotka stalkera tylko wtedy, gdy postanowimy się przed nim bronić.

 

czwartek, 14.2.2019 09:09
2
poniedziałek, 11.2.2019 08:40
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki