Jak brzmi nauka?

wtorek, 3.10.2023 13:07 710 0

 „Sound of Science" – nowy film promocyjny UPWr, to projekt, który wychodzi poza tradycyjne granice prezentowania nauki. Korzystając z ASMR, zaawansowanych technologii akustycznych oraz zaskakujących kontekstów wprowadza w fascynujący świat dźwięków nauki słyszanych od laboratoriów i pracowni studenckich przez stacje badawcze, aż po środowisko leśne czy wrocławskie ulice.

Wykorzystując kamery akustyczne, optyczne obiektywy makro, zwinne i szybkie drony, udało się nie tylko uchwycić najdrobniejsze niuanse dźwięku, ale również je zwizualizować. Film jest więc nie tylko audycją, ale i wizualnym spektaklem.

Całość filmu połączona jest osią, w której kluczową rolę odgrywa dźwięk bicia ludzkiego serca. Jest on metaforą pulsu, który bije w sercu każdej nauki i każdego badania, ale tworzy też dosłowny beat, synchronizujący różne elementy filmu.

Jednym z głównych zabiegów wykorzystanych w filmie jest zjawisko znane jako ASMR. Jest to termin opisujący odczucie przyjemnych dreszczy lub ciepła, najczęściej zaczynających się na skórze głowy i przemieszczających się w dół kręgosłupa. ASMR jest często wywoływane przez bodźce wizualne i dźwiękowe, takie jak szept czy delikatne dotykanie. W filmie „Sound of Sciences" ASMR posłużyło jako narzędzie do zanurzenia się w dźwięki i pokazało przestrzenie, w których na co dzień obcujemy z nauką.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)