Informatycy z Uniwersytetu Wrocławskiego ze srebrnym medalem Mistrzostw Świata w Programowaniu!

czwartek, 14.10.2021 13:31 298 0

Anadi Agrawal, Jarosław Kwiecień  i Adam Zyzik, studenci UWr, to jedna z najlepszych drużyn programistów na świecie i najlepsza w Europie. Podczas zawodów w Moskwie rozbili bank medali i nagród, pokonując zespoły z najbardziej prestiżowych uczelni. 

Studenci Wydziału i Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego zostali srebrnymi medalistami Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym i mistrzami Europy. Drużyna w składzie: Anadi Agrawal, Jarosław Kwiecień i Adam Zyzik zajęła 5. miejsce, zdobywając srebrny medal (4 pierwsze miejsca to medal złoty, miejsca 5-8 to medal srebrny, a 9-12 brązowy). Nasz zespół był jednocześnie najlepszym z Europy, zdobywając tytuł mistrza kontynentu. Opiekunami drużyny byli Paweł Gawrychowski, Bartłomiej Dudek oraz Krzysztof Loryś. 

44. Finały Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM iCPC) odbywały się 1-6 października 2021 r. w Moskwie. W zawodach, przełożonych z 2020 r., startowało 119 najlepszych drużyn reprezentujących czołowe uczelnie ze wszystkich zamieszkałych kontynentów.  

- Zawody odbywają się już od ponad 50 lat – mówi prof. Krzysztof Loryś – Początkowo ograniczone były do uniwersytetów amerykańskich, ale stopniowo się rozszerzały i obecnie mają status mistrzostw świata. Są to najbardziej prestiżowe zawody informatyczne. 

Adam Zyzik opowiada o przebiegu turnieju:  - Drużyny trzyosobowe rozwiązują problemy algorytmiczne. Na wielkiej sali mniej więcej 120 drużyn w jednym momencie programuje przez 5 godzin. Wygrywa ta drużyna, która rozwiąże najwięcej zadań.  

Z Polski startowały trzy trzyosobowe drużyny z uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego i Wrocławskiego. Już sam awans do finałów, poprzedzony wieloetapowymi eliminacjami, jest wielkim sukcesem. Zespoły z Uniwersytetu Wrocławskiego uczestniczą w finałach od 2005 r. Trenerem naszej obecnej drużyny jest uczestnik tamtych finałów, dr Paweł Gawrychowski. 

Wśród uczelni, które zajmują dobre miejsca na takich zawodach, są m.in. Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, Oxford, Tokio, Kioto, czyli wszystkie czołowe uczelnie na świecie. Od przynajmniej 20 lat polskie drużyny jeżdżą na te finały i zajmują dobre miejsca. Rolą trenera jest pomoc organizowaniu przygotowań, w konstruowaniu drużyny i pomoc merytoryczna. 

Jarosław Kwiecień zdradza, jak pracuje nasz srebrny dream team: - Najpierw Anadi przegląda wszystkie zadania i rozdziela je między członków drużyny. Później każdy zajmuje się swoimi zadaniami. Zdarza się, że potrzebujemy pomoc od innego członka z drużyny, albo pojawia się błąd – i wtedy zaczynamy współpracować. Kiedy robimy najtrudniejsze zadania, pracujemy nad nimi wszyscy razem. 

Anadi Agrawal dodaje: - Zadania polegają na tym, że jest część, nad którą trzeba pomyśleć, a potem zaimplementować je na komputerze w wybranym języku programowania. Bardzo wiele rzeczy, których używamy na co dzień np. w naszych telefonach czy laptopach, wykorzystuje te algorytmy, które pojawiają się na takich zawodach.  

Sukces naszych programistów jest kolejnym dowodem na to, że obchodzący ostatnio ćwierćwiecze swego istnienia Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego należy do światowej czołówki. 

- To jest wielka radość i prestiż dla naszej uczelni i dla naszych wykładowców, którzy wkładają wiele serca w przygotowanie nas do tych zawodów. – mówi Jarosław Kwiecień 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)