I w puszczy – za tydzień rusza wystawa o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy

środa, 7.2.2024 10:29 355 0

Co łączy powieść przygodową „W pustyni i w puszczy” z 1910 roku z puszczą na granicy z Białorusią w 2023 roku? Nasza młodzieńcza lektura szkolna straciła po latach niewinność tak, jak idee humanizmu okazały się iluzją… Od 16 lutego Krupa Art Foundation, BWA Warszawa i Fundacja Nienieodpowiedzialni, zapraszają do kamienicy nr 27/28 na wrocławskim Rynku na wystawę „I w puszczy”, która porusza problem kryzysu humanitarnego w puszczy na granicy z Białorusią.

Maciej Gdula pisał, że „W pustyni i w puszczy” to powieść, która „uczy poczucia wyższości wobec ludzi innych ras, pokazuje, jak celebrować własną kulturę i pogardzać kulturą obcą, oraz uzasadnia dominację silnych nad słabymi. (…) Uczenie pogardy dla zdominowanych innych, znajdujących się niżej w hierarchii, jest najgorszą z możliwych trucizn kulturowych. Po jej zażyciu wyzwolenie, względnie wolność rozumie się jako swobodę panowania nad innymi. Mamy tego w Polsce aż nadto.” A Sienkiewiczowski kanon wciąż kształtuje kolejne pokolenia. 

Od 16 lutego do 17 marca w Krupa Art Foundation obejrzymy kilkanaście prac (m.in. Karoliny Freino, Joanny Rajkowskiej i Wilhelma Sasnala), mających otworzyć nasze głowy i serca na uchodźczy, migracyjny los – zapowiadają organizatorzy. Wystawą „I w puszczy” pytamy o kwestię wolności, potrzebę sprawczości, odpowiedzialność i obojętność – dodają.

Na wystawie kuratorowanej przez Justynę Kowalską i Artura Nowaka-Gocławskiego zaprezentowane zostaną dzieła powstałe pod wpływem aktualnych wydarzeń, ale też prace profetyczne sprzed kilkunastu lat, takie jak realizacje Aleki Polis i Agnieszki Kalinowskiej. Ekspozycję, która wcześniej prezentowana była w BWA Warszawa, uzupełnią we Wrocławiu dzieła Poli Dwurnik, Ali Savashevich, Rafała Wilka i Michała Zawady.

Wernisaż i rozmowa o ludziach w drodze

Wrocławska odsłona „I w puszczy” zainaugurowana zostanie 16 lutego o 18:00 rozmową o ludziach w drodze. Zastanowimy się m.in. nad tym czego się dowiedzieliśmy jako ludzie o sobie w zderzeniu z kryzysem uchodźczym i zapytamy, czy powinniśmy się otworzyć na ludzi w drodze czy zamknąć.  W spotkaniu wezmą udział m.in. Eliza Kowalczuk i Kasia Mazurkiewicz z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego oraz Artur Nowak-Gocławski z Fundacji Nienieodpowiedzialni. Wstęp na wernisaż i rozmowę będzie bezpłatny.

Sztuka współczesna w sercu miasta

Wystawa zaprezentowana zostanie w Krupa Art Foundation – zlokalizowanej na wrocławskim Rynku nowej, niezależnej instytucji sztuki współczesnej założonej przez Sylwię i Piotra Krupów. Jej program skupia się na promocji sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości osób artystycznych z Europy Środkowo-Wschodniej. Aktualnie obejrzeć tu można dwie wystawy – stałą ekspozycję „Jeżeli chcemy, by wszystko pozostało tak jak jest, wszystko musi się zmienić” prezentującą prace z prywatnej kolekcji fundatorów oraz, do 14 lutego, „Cierpki zapach kwiatu”, czyli wystawę z drugiego zbioru Fundacji, która jest kolekcją młodej, aktualnej sztuki. Więcej informacji o wydarzeniach w Krupa Art Foundation: krupaartfoundation.pl

I w puszczy
16.02–17.03
Krupa Art Foundation, Rynek 27/28 Wrocław
wernisaż i rozmowa |
16.02, 18:00 – wstęp wolny

  •           artyści i artystki: Rafał Bujnowski, Monika Chlebek, Piotr Czaban, Pola Dwurnik, Bartłomiej Flis, Karolina Freino, Karolina Jabłońska, Agnieszka Kalinowska, Adam Kozicki, Róża Litwa, Katerina Lisovenko, Krzysztof Maniak, Gizela Mickiewicz, Witek Orski, Aleka Polis, Katarzyna Przezwańska, Joanna Rajkowska, Szymon Ruczyński, Filip Rybkowski, Jadwiga Sawicka, Wilhelm Sasnal, Ala Savashevich, Alex Urban, Rafał Wilk, Michał Zawada
  •           kuratorzy: Justyna Kowalska i Artur Nowak-Gocławski
  •           organizatorzy: BWA Warszawa, Fundacja Nienieodpowiedzialni i  Krupa Art Foundation
  •           partner: Grupa ANG SA, Wineonline
  •           identyfikacja wizualna: Agata Biskup
  •           Podziękowania dla osób artystycznych i galerii Fundacji dzielna, Fundacji Galerii Foksal, Leto, Lokal_30, Monopol, Polana Institut, Raster, Stereo, Wanda, Warszawskie Obserwatorium Kultury.
Dodaj komentarz

Komentarze (0)