Hotele dla owadów w centrum Wrocławia

środa, 21.7.2021 11:57 334 0

Dwa hotele dla owadów powstały właśnie we Wrocławiu, na terenach zielonych przy centrum handlowym Wroclavia. Takie miejsca są szczególnie przydatne dla zapylaczy i innych owadów, których populacja z roku na rok maleje. Hotele to wspólne przedsięwzięcie wrocławskiego ZOO i Wroclavii oraz kontynuacja kampanii „Dzikie w mieście”.

Specjalnie zaprojektowane, wysokie na 1 m konstrukcje, zostały zainstalowane przy Wroclavii, w pasie zieleni od strony ul. Joannitów, w wydzielonym miejscu bez bezpośredniego dostępu dla przechodniów. Będą wspierać i chronić „dzikie” owady. Spodziewanym mieszkańcem hoteli jest według ekspertów wrocławskiego ZOO murarka ogrodowa. W pobliżu rosną odpowiednie dla owadów zapylających rośliny, czyli takie, które kwitną, dając pyłek i nektar, m.in. bluszcz znajdujący się na fasadzie budynku oraz lipy i laurowiśnie. Warto dodać, że na terenie samego centrum znajduje się łącznie aż 6 000 m² zieleni: wspomniane fasady ozdobione pnączami, ogrody wertykalne od strony ul. Dyrekcyjnej oraz tarasy na poziomie + 2, na których rośnie mieszanka traw, drzew i bylin.

Korzysta także miasto

Owady, szczególnie te zapylające, są kluczowym elementem bioróżnorodności. Ludzie zawdzięczają im produkcję aż jednej trzeciej żywności. Owady przyczyniają się ponadto do redukcji szkodników i stanowią źródło pokarmu dla 60 proc. gatunków ptaków. Są pożyteczne również dla terenów miejskich. Niestety obecnie na całym świecie obserwujemy spadek liczby owadów zapylających. Dlatego potrzebne są działania takie jak hotele. Dzięki nim owady mają gdzie się schronić, odpocząć i rozmnażać.

- Staramy się jak najszerzej stosować zasadę poszanowania środowiska naturalnego i działać odpowiedzialnie. Zgodnie z naszą strategią „Better Places” chcemy przyczynić się do działań na rzecz bioróżnorodności. Liczymy, że do naszych hoteli szybko sprowadzą się nowi lokatorzy, którzy będą mieć pozytywny wpływ na Wrocław i jego bioróżnorodność. To z pewnością nie ostatnie proekologiczne działanie Wroclavii – mówi Anna Kula, rzecznik prasowy centrum.

Jeśli mieszkańcy chcieliby dodatkowo wesprzeć swoich skrzydlatych sąsiadów, mogą to zrobić, sadząc na swoich balkonach i parapetach aksamitki, werbenę, wrzosy i wrzośce oraz lawendę i nasturcje.

Wroclavia i ZOO łączą siły

Hotele dla owadów to kolejna inicjatywa Wroclavii i ZOO w ramach kampanii „Dzikie w mieście”. Pod koniec maja w centrum odbyła się premierowa, zapowiadająca kampanię wystawa, ponadto centrum zasponsorowało warsztaty edukacyjne dla wrocławskich szkół i symbolicznie adoptowało pasiekę na terenie ogrodu zoologicznego. W poprzednich latach efektem współpracy była wystawa „Zwierzęta Sawanny” oraz prelekcje edukacyjne dla dzieci o ochronie ginących i zagrożonych gatunków zwierząt, prowadzone przez pracowników ZOO i Fundacji ZOO Wrocław - DODO.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)