komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 29 stycznia 2020

Zdzisława, Franciszka

HeartBIT_4.0 – Big Data w służbie nauki

wtorek, 7.1.2020 10:04 , komentarze: 0 , odsłony: 181
kategorie artykułu:

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu rozpoczyna realizację projektu  HeartBIT_4.0. Dzięki temu wyposaży swoich naukowców w niezbędne dziś narzędzia nowoczesnej analizy danych. Fakty są jednoznaczne. Tylko naukowcy, potrafiący zaplanować, przeprowadzić i zinterpretować badania opierając się na technikach sztucznej inteligencji (AI) czy na metodzie analizy wielkich zbiorów danych (Big Data) mają szansę nadążyć za najnowszymi światowymi trendami naukowymi.

Takiego projektu na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu jeszcze nie było. Uzupełni on lukę w przygotowaniu naukowców do analizy danych zgodnie z wymogami ery „Big Data” i „sztucznej inteligencji”. 

Eksperci z różnych państw UE, w ramach projektu  HeartBIT_4.0, przeprowadzą rozbudowany cykl profesjonalnych szkoleń w zakresie współczesnych metod oraz nowoczesnej filozofii prowadzenia eksperymentów i analizy danych medycznych. UMW będzie liderem międzynarodowego konsorcjum w projekcie finansowanym przez Komisję Europejską. 

Przedsięwzięcie szkoleniowe będzie realizowane w ramach programu ramowego z zakresu badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej - Horyzont 2020. „HeartBIT_4.0 -  Application of innovative Medical Data Science technologies for heart diseases” uzyskał finansowanie w ramach konkursu typu Twinning. Ideą projektów Twinning jest łączenie instytucji badawczych z różnych krajów UE w celu umożliwienia transferu wiedzy i doświadczeń w konkretnych dziedzinach nauki. 

Projekt realizowany jest w Katedrze Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego, a jego kierownikiem jest prof. Piotr Ponikowski. Kluczowymi członkami zespołu naukowego są dr hab. Dariusz Danel z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk, oraz dr Agnieszka Siennicka z Katedry i Zakładu Fizjologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Pierwszy wykład zaplanowano 31 stycznia 2020. Przyjść może każdy zainteresowany. Zaprezentowane zostaną założenia i korzyści z udziału w tej prestiżowej międzynarodowej inicjatywie. 

Po zrealizowaniu cyklu szkoleń badacz będzie:

• znał i rozumiał dostępne techniki analizy danych (tj. Big Data, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe), 

• znał zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie i naukach o życiu, 

• dysponował wiedzą odnośnie najnowocześniejszych metod projektowania oraz wykorzystania  baz danych,

• posiadał wiedzę o efektywnych i bezpiecznych metodach przechowywania danych, dzięki czemu będzie mógł m.in. ponownie wykorzystać dane zgromadzone w przeszłości lub wykorzystywać wszystkie dane deponowane w urządzeniach medycznych, 

• mógł przekazywać wiedzę i wpierać innych badaczy Uniwersytetu Medycznego. 

Projekt „HeartBIT_4.0” służyć ma wyszkoleniu grupy badaczy rozumiejących najnowocześniejsze metody analizy danych uzyskiwanych w badaniach naukowych.  Co ważne, projekty typu Twinning to ogromna szansa na rozpoczęcie długotrwałej międzynarodowej współpracy między pracownikami poszczególnych ośrodków.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 2 godz temu
poniedziałek, 27.1.2020 15:08
poniedziałek, 27.1.2020 12:58
poniedziałek, 27.1.2020 11:54
piątek, 24.1.2020 11:00
piątek, 24.1.2020 10:05
piątek, 24.1.2020 08:41
czwartek, 23.1.2020 10:46
czwartek, 23.1.2020 09:10
czwartek, 23.1.2020 09:01
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele