Hanna Suchocka laureatką Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

poniedziałek, 5.10.2020 15:35 854 0

Już po raz 17. wręczono Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Tegoroczną laureatką została Hanna Suchocka – Premier Rządu RP w latach 1992-1993. To pierwsza kobieta, która otrzymała to wyróżnienie. Uroczystość zorganizowano w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

- Jan Nowak-Jeziorański powiedział kiedyś: „nie ma demokracji bez udziału obywateli. Tam, gdzie obywatele nie interesują się życiem publicznym, demokracja jest bardzo krucha”. Myślę, że dzisiaj możemy dostrzec niezwykłą wagę tych słów i ogromne przesłanie, a wraz z nim wielką odpowiedzialność, jaką składają w nasze ręce – powiedział podczas swego wystąpienia Prezydent Jacek Sutryk.

- Dzisiejszą nagrodę wręczamy osobie równie niezwykłej. Jej laureatka wiele dla naszej społeczności, dla naszego samorządu i dla naszej wspólnej Polski zrobiła. Pani Premier Hanna Suchocka niejednokrotnie udowodniła, jak należy troszczyć się o nasz wspólny, polski gmach, jak stać na straży jego interesu i dobrego imienia – dodał Prezydent Sutryk.

Hanna Suchocka odbierając nagrodę podkreśliła, że wiele osób z jej pokolenia wychowało się na nauce oraz słowach Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

- Słuchaliśmy tej trzeszczącej, „Wolnej Europy”, by usłyszeć wolne słowa. Jan Nowak-Jeziorański nauczył mnie, że należy odtwarzać to, co buduje wspólnoty lokalne. Dlatego też byłam i jestem tak przywiązana do idei samorządu terytorialnego. Kiedy byłam Premierem, to uważałam to za jeden z istotniejszych elementów. Jestem mu za tę naukę wdzięczna – komentowała przyznanie nagrody Premier Hanna Suchocka.

- Musimy myśleć wspólnotowo. Zawsze będziemy się różnić. Lecz niech będzie to różnica, która będzie nas prowadzić do dialogu, nie zaś do konfliktu i konfrontacji. Takie było przesłanie Jana Nowaka-Jeziorańskiego – dodała Premier Suchocka.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego przyznawana jest od 2004 roku i została ustanowiona przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, miasto Wrocław, Kolegium Europy Wschodniej, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Przyznawana jest ludziom, którzy uosabiają „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”, a także instytucjom, które miały znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Dotychczasowymi Laureatami Nagrody JNJ są m.in.: Joachim Gauck, Zbigniew Brzeziński, Vaclav Havel, George H. W. Bush.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)