komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 5 lipca 2020

Marii, Antoniego

Hanna Suchocka laureatką nagrody Jana Nowaka - Jeziorańskiego

czwartek, 4.6.2020 10:29 , komentarze: 3 , odsłony: 815
kategorie artykułu:

Laureatką tegorocznej nagrody Jana Nowaka – Jeziorańskiego została była Premier RP, Hanna Suchocka.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego przyznawana jest od 2004 roku i została ustanowiona przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, miasto Wrocław, Kolegium Europy Wschodniej, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
Przyznawana jest ludziom, którzy uosabiają „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”, a także instytucjom, które miały znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Kapituła Nagrody w uzasadnieniu wyboru tegorocznego laureata podkreśliła, że wyróżnienie zostało przyznane m.in. „za owocny udział w stworzeniu fundamentów III Rzeczypospolitej”.

- Myślenie o państwie jako dobru wspólnym, to jest ta lekcja, którą wciąż mamy do odrobienia. Cała transformacja była próbą stworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Państwa rozumianego jako dobro wspólne, gdzie wszyscy czujemy się za nie odpowiedzialni – mówiła Hanna Suchocka, komentując wyróżnienie.

Nagroda wręczana jest zawsze 4 czerwca. W tym roku, z powodu pandemii uroczystość się nie odbędzie. Laureatka odbierze wyróżnienie prawdopodobnie dopiero jesienią.

- Ta nagroda jest dla mnie wielkim zaskoczeniem – mówiła  Hanna Suchocka i przypomniała,  że od początku transformacji Jan Nowak Jeziorański był jej szczególnie bliski. - On zawsze nazywał mnie Hanką, ja nazywałam go wujem. Nigdy nie zakładałam, że mogę uzyskać nagrodę, którą on ustanowił.

Kapituła i Prezydent Wrocławia o szczegółach wyboru laureatki

Dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz Sekretarz Kapituły Nagrody tak uzasadnia wybór tegorocznej laureatki:
Hanna Suchocka po przełomie ’89 roku dążyła do demokratycznych przemian w naszym kraju. Na stanowisku premiera stała na straży wolności, demokracji oraz poszanowania prawa. Niejednokrotnie udowodniła, iż są to wartości dla niej najwyższe – komentował dr Juzwenko.

Z kolei Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia podkreśla ogromny wkład Hanny Suchockiej w rozwój samorządności oraz idei samorządu terytorialnego:

- Nie możemy zapominać, że to rząd Hanny Suchockiej jest autorem reformy samorządowej, zakładającej wprowadzenie powiatów i dużych województw. Z dzisiejszej perspektywy widzimy, jak ważna była tamta inicjatywa i jak mocno przyczyniła się do budowy samorządu, który znamy dzisiaj. Szczególnie we Wrocławiu jesteśmy za to bardzo wdzięczni – podkreślił Jacek Sutryk.

-----------------------------------------------------------------------------------                            

Hanna Suchocka (ur. 1946) – pierwsza w Polsce kobieta-premier. Była ministrem, prokuratorem generalnym i ambasadorem. Nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dama Orderu Orła Białego.
W latach 1992–1993 Prezes Rady Ministrów, w latach 1997–2000 minister sprawiedliwości i prokurator generalny, w latach 2001–2013 ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim. W latach 1980–1985 i 1989–1991 posłanka na Sejm PRL VIII kadencji i na Sejm kontraktowy oraz w latach 1991–2001 na Sejm I, II i III kadencji. 

 

Wasze komentarze

Smutne to były czasy dla Polaków.
piątek, 05.06.2020 13:38 autor: Antoni
sobota, 4.7.2020 07:55
poniedziałek, 29.6.2020 11:50
poniedziałek, 29.6.2020 11:07
2
czwartek, 25.6.2020 12:26
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki