Gitarowy Rekord: światowej sławy wirtuozi gitary na wrocławskim Rynku

wtorek, 26.3.2024 10:59 211 0

Mistrz stylu gypsy jazz i jeden z najlepszych gitarzystów rockowych dołączają do grona gwiazd, które pomogą pobić Gitarowy Rekord Świata 2024. Joscho Stephan i Neil Zaza zaprezentują swoją wirtuozerię 1 maja na wrocławskim Rynku. To prawdziwa uczta dla fanów instrumentów strunowych. 

W tym roku organizatorzy Rekordu zaprosili do Wrocławia prawdziwe legendy. 1 maja wystąpią gitarzyści Neil Zaza i Joscho Stephan, którzy już zapisali się w historii współczesnej muzyki.  – Gitarowy Rekord Świata to, oprócz niezwykłego przeżycia, jakie daje wspólne granie, także możliwość spotkania największych mistrzów gitary i podziwiania ich wyjątkowej techniki gry – mówi Leszek Cichoński, dyrygent Największej Gitarowej Orkiestry Świata. 

Neil Zaza to amerykański gitarzysta znany z instrumentalnych kompozycji rockowych, a także interpretacji klasycznych dzieł Bacha i Mozarta. Neil Zaza nie tylko pomógł zdefiniować gatunek „melodyjnej gitary instrumentalnej”, ale stał się też międzynarodowym ambasadorem samego instrumentu. Jego kompozycje, w których znaczącą rolę odgrywa melodia, zmieniły sposób podejścia wielu gitarzystów do tego instrumentu, a także wpłynęły na gusta i oczekiwania publiczności względem swoich gitarowych bohaterów na całym świecie. Dzięki błyskotliwej technice gry, wszechstronności i zapierającej dech w piersiach interpretacji muzycznej Neil Zaza wypracował sobie znaczące i niepodważalne miejsce na międzynarodowej arenie gitarowej. Świadczą o tym niezliczone publikacje i pojawienie się Neila na okładkach takich magazynów, jak Music Music, Guitar Fan, Guitar Shop, Modern Player i Poland's Guitar & Bass, a także Home Recording, Musician, EQ i Electronic Musician. Wygrywał także w licznych plebiscytach czytelników na najlepszego gitarzystę.  Na liście gości, z którymi występował Neil Zaza znajdują się m.in. z Joe Satriani, Steve Vai, Dweezil Zappa, Steve & Mike Porcaro (Toto), Yngwie Malmsteen, Vinnie Moore i Andy Summers. 

Neil wystąpi 1 maja wraz z zespołem Leszka Cichońskiego na Głównej Scenie, a następnie da pełny koncert na 3-Majówce. 

Joscho Stephan z kolei to niezwykły wirtuoz gitary z Niemiec, który wyspecjalizował się w gatunku gypsy jazz, zapoczątkowanym przez legendarnego Django Reinhardta. Joscho szybko stał się niezrównanym mistrzem tego stylu gry, znanego również pod nazwą gypsy swinging guitar. Dziennikarze muzyczni prześcigają się w zachwytach nad jego nieprawdopodobną biegłością techniczną. Szybkie, akrobatyczne pasaże, niezwykle interesujące improwizacje na praktycznie każdy temat muzyczny to już wizytówka Joscho, który regularnie koncertuje w Europie, USA i Australii z topowymi gitarzystami – Martinem Taylorem czy Tommy Emmanuelem, jak też ze swoim zespołem.  „Joscho Stephan gra jak opętany. Niewiarygodne. Istne szaleństwo!” – takich określeń używali dotychczas cenieni muzycy jazzowi, jak Paquito de Rivera, James Carter, Charlie Mariano czy Grady Tate, po wysłuchaniu mistrza. Joscho to z pewnością jeden z największych współczesnych talentów gitarowych, łączący ogromną muzykalność z nadludzką wręcz precyzją gry. 

Joscho wystąpi 1 maja na Scenie Głównej GRŚ prezentując swoją szaloną interpretację „Hey Joe”, a akompaniować mu będą Krzysztof Pełech i Robert Horna na gitarach klasycznych

„Hey Joe” po raz 22

Podczas 22. edycji Gitarowego Rekordu Świata w sercu wrocławskiego Rynku usłyszymy formację Electric Light Orchestra by Phil Bates & Band – jej lider i gitarzysta weźmie udział w próbie ustanowienia nowego rekordu. Z kolei Małgorzata Ostrowska świętować będzie we Wrocławiu 40-lecie pracy artystycznej. Na Scenie Głównej wykona m.in. nieśmiertelną „Meluzynę”. Swój udział w Rekordzie potwierdzili też Zbigniew Hołdys i Wojciech Waglewski, którzy we Wrocławiu zagrają kultowy album „I Ching”. 

W tym roku do ustanowienia nowego rekordu potrzeba przynajmniej 7968 gitar i innych podobnych instrumentów strunowych. Aby zagrać 1 maja na wrocławskim Rynku, wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E potrzebnych do wykonania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Do rekordu liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele. Nie trzeba być pełnoletnim. Gitarzystom, którzy podejmą próbę ustanowienia rekordu, przysługiwać będą ulgowe bilety na koncerty w ramach festiwalu 3-Majówka 2024. Program koncertów publikowany będzie na stronie www.3-majowka.pl .

 

Więcej informacji o Gitarowym Rekordzie Świata 2024: www.heyjoe.pl

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)