komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 17 stycznia 2021

Antoniego, Rościsława

Gdzie bezdomni znajdą pomoc we Wrocławiu?

niedziela, 29.11.2020 08:05 , komentarze: 0 , odsłony: 645
kategorie artykułu:

Bez domu najciężej jest zimą. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby dotknięte kryzysem bezdomności i gdzie mogą jej szukać obecnie we Wrocławiu?

W mieście działa łącznie kilkanaście placówek: noclegowni, łaźni, punktów wydających odzież. Niosą pomoc kilkuset osobom. Jak informują pracownicy MOPS – wszystkie te placówki, mimo trwającej epidemii koronawirusa, są obecnie czynne.

Wprowadzono jednak pewien reżim w przyjęciach. Zanim nowa osoba zostanie zakwaterowana w miejskiej noclegowni, musi przejść 10-dniową kwarantannę. Odbywa się ona w placówce przy ul. Małachowskiego.

W placówkach pomocowych wprowadzono także zasady reżimu sanitarnego. Część jadłodajni stosuje już zasadę, że po posiłek przyjść trzeba z własnym pojemnikiem. Zmieniły się także (w porównaniu do czasów sprzed epidemii) zasady korzystania ze Streetbusa. Nie można wsiąść na jego pokład, ciepłe posiłki wydawane są natomiast na przystankach.

Placówki pomocowe działające we Wrocławiu

Ogrzewalnia dla osób bezdomnych

  • Gajowicka 62, czynna całodobowo, tel. 530 712 650. Bezpłatna infolinia: 0 800 292 137 (dzwoniąc z tel. stacjonarnych).

Schroniska i noclegownie

Jadłodajnie

Odzież

Łaźnie

  • Katedralna 7, tel. 71/ 327-13-16 - czynna - poniedziałek, środa, piątek 6.00-14.00
  • Małachowskiego 13, tel. 71/ 717-34-25

Wrocławski Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym

Streetbus

Codziennie o godz. 20.00 w trasę po Wrocławiu wyrusza także Streetbus. Bus z ciepłymi posiłkami ma przystanki na ul. Sieradzkiej (od 20.00 do 20.25), na Bzowej przy Centrum Historii Zajezdnia (od 20.47 do 21.12), na placu Grunwaldzkim pod Dwudziestolatką (od 21.25 do 21.40), na Wyszyńskiego (przystanek Katedra, od 21.45 do 22.15) i na ul. Suchej na przystanku w pobliżu stacji benzynowej (od 22.30 do 23.00).

Niestety musieliśmy zrezygnować z ostatniego przystanku. Kiedy jeździliśmy dużym autobusem, ostatnim przystankiem była wtedy ogrzewalnia na ulicy Gajowickiej. Zawsze parę osób mogliśmy kursem zawieźć do ogrzewalni. Teraz niestety nie możemy nikogo do autobusu zaprosić – mówi Sebastian Adamczyk z MiserArt.

W porównaniu do czasów sprzed pandemii, zmienił się także sposób wydawania zupy.

- W normalnych czasach każdy mógł wsiąść do nas do autobusu i rozlewaliśmy zupę z termosów do normalnych miseczek. Teraz z racji pandemii musimy rozlewać to do pojemników na wynos.  Wydajemy posiłki w ten sposób, że mamy taki prowizoryczny stolik przed Streetbusem, wystawiamy pakiet na który składają się zupa i porcja chleba. W tym roku zrezygnowaliśmy też z plastikowych jednorazowych łyżek, rozdajemy niezbędniki. Oczywiście z prośbą, by państwo którzy do nas przychodzą, starali się ich pilnować i mieć te łyżki ze sobą – mówi Sebastian Adamczyk.

Na każdy kurs Streetbusa przygotowywanych jest 150 porcji ciepłej zupy. W tym sezonie streetworkerom ze Streetbusa dostarcza ją Fundacja KOBE. Liczba porcji ma jednak wzrosnąć niebawem do 200 dziennie.

- Zwiększamy liczbę porcji, bo rośnie liczba osób. Przychodzi wiele osób, których nie znamy. Słyszy się już takie historie, że przez pandemię ktoś stracił zarówno pracę jak i mieszkanie i znalazł się na ulicy. Tej zimy liczba osób potrzebujących pomocy może być duża – dodaje Sebastian Adamczyk.

Każda pomoc będzie mile widziana

Tej zimy, wrocławskie organizacje pozarządowe niosące pomoc osobom bezdomnym, apelują o nasze wsparcie materialne.

Caritas przyjmuje odzież

- W tym roku bardzo gorąco i bardzo mocno apelujemy o przekazywanie nam takich artykułów jak koce, śpiwory, termosy, kołdry – mówi Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Potrzebna jest także odzież męska – skarpetki, spodnie, bielizna, kurtki, bluzy, polary, czapki, szaliki, rękawiczki. A także buty.

Odzież można przynieść osobiście albo wysłać pocztą do łaźni Caritas przy ul. Katedralnej 7. Łaźnia i magazyn odzieży są otwarte w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 6:00-14:00.

Fundacja Weź Pomóż zbiera na wyposażenie kuchni społecznej

W styczniu przy ul. Poznańskiej powstanie stołówka społeczna. Ma być to miejsce, które nie tylko nakarmi potrzebujących, ale też będzie miejscem wytchnienia dla tych osób. W tej chwili Fundacja zbiera na auto chłodnię, a pieniądze można wpłacać na stronie zrzutka.pl (zrzutka pod nazwą: „Auto chłodnia dla Fundacji weźpomóż.pl”). 

Wigilii na 700 osób nie będzie, trwa zbiórka na paczki żywnościowe

Ze względu na epidemię, w tym roku nie odbędzie się Wigilia w dawnej zajezdni Dąbie, organizowana dla osób potrzebujących i samotnych. Stowarzyszenie TRATWA przygotowuje natomiast paczki żywnościowe. Każdy kto chciałby pomóc, może zrobić to za pośrednictwem zrzutka.pl (zrzutka pod nazwą: „1000 Paczek Świątecznych dla potrzebujących wrocławian”.Wirtualna kwesta dla Brata Alberta

Zima to dla placówek prowadzonych przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, czas znacznie wyższych kosztów funkcjonowania - zwłaszcza kosztów ogrzewania. Część osób korzystających z noclegowni potrzebuje także opieki medycznej i wymiany opatrunków. Dla wolontariuszy gotowych poprowadzić zbiórki online, przygotowana została specjalna strona: www.kwestalistopadowa.pl/ .

Ciepłą odzież można także przynosić do MiserArt przy ul. Cybulskiego 35-35a

Streetworkerzy organizacji przekażą ją osobom potrzebującym.

źródło: wroclaw.pl

 

Wasze komentarze

sobota, 16.1.2021 11:31
poniedziałek, 11.1.2021 14:30
1
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele