Firlej częścią Strefy Kultury Wrocław, Wrocławski Instytut Kultury z Klubem "Pod Kolumnami", Ośrodek Postaw Twórczych połączony z Centrum Kultury "Zamek"

wtorek, 14.6.2022 09:08 327 0

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej Wrocławia skierowane zostały trzy uchwały zamiarowe o połączeniu instytucji kultury. Jeśli uchwały zostaną podjęte, rozpoczęte zostaną przygotowania do połączenia Ośrodka Postaw Twórczych z Centrum Kultury "Zamek", Strefy Kultury Wrocław z Ośrodkiem Działań Artystycznych "Firlej" oraz Wrocławskiego Instytutu Kultury z Klubem "Pod Kolumnami". Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zamiar taki musi zostać ogłoszony na trzy miesiące przed planowanym połączeniem. W okresie tym przygotowane zostaną wszystkie szczegóły tego procesu. Jego zakończenie wymagać będzie kolejnych uchwał RMW, które mogą zostać podjęte jesienią br.

 - Liczę, że instytucje po zamianach rozpoczną działalność z początkiem 2023 r. Szanując tradycje i dorobek instytucji zachowane zostaną nazwy "Firlej", Klub "Pod Kolumnami" i "Zamek" – mówi dyrektor Wydziału Kultury Jerzy Pietraszek. - Połączenie instytucji stworzy szansę sprawniejszego pozyskiwanie środków zewnętrznych na nowe projekty i efektywniejszego zarządzania, co dotyczy m.in. wykorzystania przestrzeni, ułatwi działania sceny muzycznej i działania lokalne - dodaje.

Firlej oraz Klub Pod Kolumnami z niewielkim zatrudnieniem na poziomie 4 etatów, zostaną wsparte doświadczeniem zdobytym przez pracowników Strefy Kultury Wrocław i Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Podobne wsparcie kompetencyjne uzyska Zamek, dzięki Ośrodkowi Postaw Twórczych. CK Zamek, zachowując swój lokalny charakter, zyska nowe obszary aktywności i ogólnomiejski charakter. To ważny argument  zwłaszcza w obliczu koniecznych, wielomilionowych inwestycji w jego siedzibę. Niewykorzystywane dziś piwnice, brak windy, czy pełniejsze wykorzystanie dawnej sali kinowej to tylko kilka palących przykładów potrzeb. Na ten rok planowane jest rozpoczęcie prac renowacyjnych tarasów.

- Zmiana umożliwi efektywniejsze zarządzenie finansami, co jest niezwykle istotne w obliczu kryzysu oraz wzrostu kosztów utrzymania obiektów i kosztów osobowych – mówi Pietraszek.- W roku 2023 przygotowane zostaną rozwiązania w celu zoptymalizownania kosztów. Oszczędności powinny pojawić się najwcześniej w roku 2024. Wspólna księgowość, promocja, większe i bardziej doświadczone zespoły pozyskujące środki zewnętrzne, bogatsza oferta i pełniejsze wykorzystanie przestrzeni to nie tylko szansa na oszczędności, ale i na zwiększenie dochodów.

Dyrektorami połączonych instytucji zostaną: Paweł Kamiński (OPT), Olga Nowakowska (SKW) i Dominika Kawalerowicz (WIK). Pracownicy łączonych instytucji zachowają miejsca pracy.

W chwili obecnej rozpoczynają się rozmowy z radnymi w komisjach Rady Miejskiej oraz na sesji. Następnie prowadzone będą rozmowy z pracownikami instytucji oraz dopracowywane plany łączenia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)