Finał muzycznego cyklu Leszka Możdżera w Imparcie!

czwartek, 11.8.2022 13:04 154 0

Po całym roku ekscytujących spotkań z utalentowanymi młodymi muzykami jazzowymi w Imparcie zapraszamy Państwa serdecznie na finałowy koncert cyklu „Idzie nowe!" 20 sierpnia o godz. 21:30. Ostatnim gościem Leszka Możdżera na scenie w podwórku Impartu będzie Kajetan Borowski wraz z zespołem. 

Kajetan Borowski to jeden z najbardziej cenionych pianistów młodego pokolenia polskiego jazzu. Współpracuje m.in. z Essential Group Piotra Budniaka, z kwintetem Pawła Palcowskiego oraz Bartoszem Dworakiem. Dzielił scenę m. in. z Peter’em Evansem, Davidem Dorůžką oraz Piotrem Wojtasikiem. Niemal przez całą karierę związany z Wydziałem Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Jest zdobywcą wielu krajowych i międzynarodowych nagród, był nominowany do nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2017 w kategorii Jazzowy Debiut Roku.

Jego gra odznacza się wyjątkową wrażliwością dźwiękową, kompetencją techniczną, wyobraźnią harmoniczną oraz kreatywnością rytmiczną. Dźwięk Borowskiego, pełny i delikatny, jest rozpoznawalny już po kilka nutach, a jego eklektyczne podejście do improwizacji i kompozycji zawsze podporządkowane jest jego spójnej wizji twórczej – opartej na emocjach oraz swoistym liryzmie.

Flagowy projekt Borowskiego – „Totem” to trio, które, organicznie łącząc jazz głównego nurtu z różnorodnymi inspiracjami pianisty, tworzy zasadniczą platformę dla jego oryginalnej osobowości muzycznej. W muzyce tria słychać echa polskiego romantyzmu, szkoły postevansowskiej, świadomość obecnych kierunków rozwoju muzyki popularnej, fascynacje współczesnymi rozwiązaniami harmonicznymi oraz rytmicznymi jazzu amerykańskiego, ale także mocną europejską i polską tożsamość. Co istotne jednak, wielość „źródeł” Borowskiego, dzięki jego muzycznej samoświadomości, ukonstytuowana jest w muzyce projektu w klarowną jedność. Niczym totem – heterogeniczna konstrukcja, która ma, jako symbol, odnosić się do wewnętrznie spójnej rzeczywistości duchowej, muzyka tria Borowskiego, przeistacza wszystkie jego inspiracje w magiczny i kompletny muzyczny świat.

Zespół tworzą:

Kajetan Borowski – fortepian

Kuba Dworak – kontrabas

Piotr Budniak – perkusja

„Za każdym razem odkrywam na nowo jak znakomita jest ta muzyka. Kompozycje są bardzo oryginalne, a każde wykonanie posiada wyjątkowe brzmienie, co pozwala mi sądzić, że jeszcze nie raz przyjdzie nam słyszeć o tym zespole. Ich muzyka jest pełna ogromnego zamiłowania, odwagi, entuzjazmu i kreatywności płynącej prosto z serca. Nie mogę przestać słuchać tej płyty, kompletnie niebanalna!” Bennie Maupin

Idzie nowe! to wyjątkowy cykl, którego formuła zdecydowanie wykracza poza ramy zwykłego koncertu: Leszek Możdżer postanowił zapraszać do Impartu młodych pianistów – w konfiguracjach, w których czują się najlepiej. Zaproszony gość nie tylko zagra swój set, ale również opowie o sobie, swoim warsztacie, inspiracjach. Towarzyszyć mu będzie Leszek, który zapowiada, że po oficjalnym koncercie chętnie dołączy do muzyków i wspólnie rozpoczną improwizacje.

 

Idzie nowe! Leszek Możdżer przedstawia: Kajetan Borowski Trio
20 sierpnia | godz. 21:30
Impart, scena w podwórku, ul. Mazowiecka 17
Bilety: strefakultury.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)