Finał Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych

piątek, 13.5.2022 11:28 187 0

Dla nich skomplikowane zagadki matematyczne to chleb powszedni, a logiczne zagadki bułka z masłem. Ponad 270 najlepszych w Polsce matematyków powalczy w weekend na PWr o wygraną i możliwość reprezentowania naszego kraju na światowym finale w Lozannie. Najstarszy uczestnik ma 68 lat, najmłodszy niecałe osiem.
 
Po dwuletniej przerwie na naszą uczelnie wracają Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. W 17. finale ponownie o miano najlepszego z najlepszych walczyć będą zawodnicy w ośmiu kategoriach uczniów szkół podstawowych (3 kategorie wiekowe), szkół średnich (2 kategorie), studentów, a także profesjonalnych matematyków i informatyków oraz wszystkich pasjonatów królowej nauk. Finaliści zostali wyłonieni podczas dwuetapowych eliminacji, przeprowadzonych na początku roku w formule online.
 
W sobotę i niedzielę w budynku C-13 (wyb. Wyspiańskiego 23-25) przyjdzie czas na ostateczne rozstrzygnięcia. Początek rywalizacji 14 maja o godz. 12.
 
15 maja o godzinie 15.00 zapraszamy za to do auli gmachu głównego na uroczystą galę, podczas której nie tylko zostaną wręczone nagrody najlepszym zawodnikom, ale także poznamy reprezentację Polski na sierpniowe finały światowe.
 
Nasi przedstawiciele od 1992 roku z sukcesami startują na tych zawodach, które nazywane są nieoficjalnymi mistrzostwami świata, i zwyczajowo były organizowane w Paryżu. Od teraz jednak lokalizacja finału będzie ruchoma, w tym roku gospodarzem będzie szwajcarska Lozanna. - Ostatnie lata to prawdziwe pasmo sukcesów naszych zawodników, zdobywaliśmy najwięcej pierwszych miejsc ze wszystkich reprezentacji uczestniczących w mistrzostwach – mówi dr Anna Krystek z Wydziału Matematyki. - Fajnie by było znowu to powtórzyć. Więcej szczegółów na stronie internetowej Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. https://gmil.pwr.edu.pl/
 
Sprawdź się matematycznie
 
Dla chętnych publikujemy zadanie, z którym zmierzyli się wszyscy uczestnicy mistrzostw w trakcie półfinałów:
 
„Mathilde znalazła liczbę dwucyfrową, dla której iloczyn jej cyfr jest równy podwojonej sumie jej cyfr. Liczba Mathilde jest najmniejszą liczbą o tej własności. Jaka to jest liczba?”

Dodaj komentarz

Komentarze (0)