komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 20 października 2020

Ireny, Kleopatry

Fałszywi pracownicy wodociągów znowu okradają mieszkańców Wrocławia

piątek, 21.8.2020 10:04 , komentarze: 1 , odsłony: 337
kategorie artykułu:

Wrocławscy policjanci ostrzegają przed wpuszczaniem nieznanych osób do domów i mieszkań. Złodzieje działający metodą na tzw. parawan, najczęściej podają się za pracowników: wodociągów, gazowni, firm dostarczających energię elektryczną, spółdzielni mieszkaniowych lub listonoszy. Sprawcy tych przestępstw, wykorzystują następnie nieuwagę mieszkańców i kradną głównie pieniądze oraz kosztowności. Później opuszczają lokal i znikają. Tak właśnie było kilka dni temu na terenie Starego Miasta… . Przeczytaj, a być może unikniesz zagrożenia. Rozmawiaj też i ostrzegaj przed oszustami seniorów.

Jak ustrzec się przed osobami, które chcą nas okraść metodą na tzw. parawan? Nie jest to trudne, ale niestety analizy tego typu zdarzeń wyraźnie pokazują, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dając możliwość łatwego wzbogacenia się oszustom, motywujemy ich do działania. Kolejne przykłady pokazują, że nadal w naszym mieście działają osoby, które podając się np. za pracowników wodociągów lub administracji, wchodzą do mieszkań by okradać ich właścicieli. Przestępcy stosują metodę na tzw. parawan, działając w dwie lub trzy osoby. Przeważnie jeden z oszustów zajmuje uwagę mieszkańca, a drugi przeszukuje dom w poszukiwaniu pieniędzy, biżuterii lub innych kosztowności. Złodzieje niejednokrotnie obierają sobie za cel osoby starsze lub mieszkające samotne, które to z założenia są bardzie ufne wobec osób obcych. Często pozbawiają ich oszczędności życia, pamiątek rodzinnych, biżuterii i innych drobnych przedmiotów wartościowych.

Kolejni oszuści pojawili się kilka dni temu na jednym z osiedli w rejonie wrocławskiego Starego Miasta. Przedstawiając się za pracowników wodociągów, poinformowali seniorkę o poważnej awarii sieci i zostali wpuszczeni do mieszkania. Następnie poprosili 86-latkę o sprawdzenie zaworu wody, a gdy kobieta wykonywała tą czynność, dokonali kradzieży należącego do niej mienia. Łupem sprawców padła biżuteria oraz pamiątkowy zegarek. Niestety nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, seniorka wpuściła też przestępców do mieszkania sąsiadów, bo miała do niego klucze. Sprawcy wykorzystując jej nieuwagę, tą samą metodą skradli klasery ze złotymi numizmatami oraz biżuterię.

Po całej akcji szybko opuścili miejsce przestępstwa, by nie zostać schwytanym.

Opisana sytuacja pokazuje wyraźnie, że nawet chwila naszej nieuwagi, wystarczy by przestępca ukradł kosztowności i niejednokrotnie oszczędności życia. Bezczelność i brak jakichkolwiek skrupułów pozwala oszustom również na okradanie osób starszych, bo wykorzystują drzemiącą w każdym z nas ludzką życzliwość. Niejednokrotnie tłumacząc się ciężką sytuacją życiową, brakiem opieki ze strony rodziny, śmiercią bliskiej osoby proszą o ciepły posiłek albo możliwość odpoczynku. Kiedy zostaną wpuszczeni do mieszkania, a jego właściciel zajmie się przygotowaniem jedzenia, oszuści zabierają np. leżące przy drzwiach klucze, aby pod nieobecność lokatorów wynieść z domu wartościowe przedmioty lub pieniądze. Najczęściej jednak złodzieje podają się za np. pracowników wodociągów, gazowni lub innych służb.

Dlaczego taki sposób kradzieży nazywany jest metodą „na parawan”? Ponieważ jeden ze złodziei zajmuje uwagę ofiary, odgradzając drugiego oszusta swoistym „parawanem” rzekomym naprawianiem instalacji, czy sprawdzaniem liczników.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad.

Przede wszystkim zawsze przed otwarciem drzwi należy:

  • spojrzeć przez wizjer lub okno – kto do nas przyszedł,
  • jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
  • w razie jakichkolwiek wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji),
  • w każdej sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie.

Policjanci przypominają też, aby podczas spotkań i rozmów z bliskimi, poruszać tematy zagrożeń w życiu codziennym. Czasami taka rozmowa, może uchronić naszych seniorów przed oszustami.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 12.10.2020 10:01
poniedziałek, 12.10.2020 09:45
poniedziałek, 5.10.2020 12:16
środa, 30.9.2020 11:19
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele