Epidemia koronawirusa na Dolnym Śląsku: 80 dodatkowych łóżek i nowe karetki

poniedziałek, 9.3.2020 10:29 2945 0

W niedzielę, 8 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce - jest ich w sumie jedenaście. Dwóch pacjentów przebywających w szpitalu jest z Wrocławia, stan 73-letnie mężczyzny jest ciężki.

       Źródło foto: Wroclaw.pl

Informację o drugim we Wrocławiu przypadku zakażenia koronawirusem podało Ministerstwo Zdrowia. Chory to 73-latek, trafił na oddział intensywnej terapii w szpitalu przy ul. Koszarowej. Jego stan jest ciężki.

Według wstępnych informacji mógł zarazić się od swojego krewnego, który odwiedził go zaraz po powrocie z Włoch.

Pierwszy z zakażonych wrocławian także przebywa w szpitalu pod obserwacją. Czuje się dobrze. 26-latek kilka dni temu wrócił do Polski z Wielkiej Brytanii.

Koronawius w Polsce

 Pierwszy przypadek koronowirusa w kraju potwierdzono w środę, 4 marca 2020 r. 

To pacjent w województwie lubuskim, leży w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Wszelkie procedury zadziałały zgodnie z tym, jak powinny działać – zapewniał minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym zostały poddane kwarantannie.

W ciągu kolejnych kilku dni w Polsce stwierdzono 11 przypadków zakażenia koronawirusem. Chorzy przebywają m.in. w szpitalach w Warszawie, Szczecinie, Raciborzu i Ostródzie.

Działania w mieście w związku z koronawirusem to m.in.: 

  • Prezydent powołał miejski sztab monitorujący i zlecił podjęcie przeglądu miejskich wydarzeń dedykowanych seniorom oraz podjęcie ewentualnych działań, bo osoby starsze są grupą podwyższonego ryzyka
  • Miejskie placówki opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne - szkoły, żłobki i przedszkola dostały instrukcje i zalecenia od miasta przypominające o konieczności zachowania należytej ostrożności, stosowania się zasad higieny oraz stosowania się do wytycznych sanepidu
  • Wrocławski Port Lotniczy korzysta ze specjalnych kamer termowizyjnych, które wykrywają osoby o podwyższonej temperaturze ciała,
  • W punktach obsługi klienta w UM, MOPS, placówkach oświatowych zamontowano dozowniki do odkażania rąk. Dezynfekatory są również dostępne dla odwiedzających Halę Stulecia
  • MPK prowadzi dodatkowe akcje czyszczenia pojazdów.
  • Pracownicy MOPS-u, którzy odwiedzają klientów w domach otrzymali specjalne zestawy do ewentualnego zastosowania (maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekujacy)

Rekomendacje wojewody dolnośląskiego

Na terenie województwa dolnośląskiego prowadzono zakaz odwiedzin w dolnośląskich szpitalach. Odwoływane mają też być planowe przyjęcia i zabiegi. Podczas sobotniego (7 marca) spotkania z dziennikarzami Jarosław Obremski zapowiedział, że łamanie zakazu odwiedzin będzie traktowane jak wykroczenie i zdecydowanie karane. - Zakaz wprowadzono po to, by ograniczyć ryzyko zachorowania - podkreślił Jarosław Obremski.

Dodatkowo wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski wydał nowe rekomendacje dla mieszkańców regionu. Potwierdził też odwołanie Destination Imagination – imprezy, planowanej na drugą połowę marca w Hali Stulecia. Miało wziąć w niej udział ok. 2,5 tysięcy osób z Polski i zagranicy.

Wojewoda zaapelował, by do odwołania nie organizować spotkań i konferencji medycznych z udziałem lekarzy i pielęgniarek. Poprosił też, by we wszystkich szkołach, zrezygnować z wycieczek klasowych. Zdaniem wojewody mieszkańcy regionu powinni w ramach możliwości zrezygnować też z wyjazdów zagranicznych. 

       Źródło foto: Wroclaw.pl

Wystosowałem taki apel ze względu na wzrastającą liczbę zachorowań u naszych sąsiadów. Jeżeli nie jest to konieczne nie wyjeżdżajmy z kraju, szczególnie do miejsc, gdzie występują ogniska zakażeń koronowirusem – dodaje Jarosław Obremski.

Kolejny apel do samorządów, to prośba o zamknięcie w miejscach publicznych, (np. centrach handlowych) placów zabaw, szczególnie tych z basenami kulkowymi.

- Są to potencjalne miejsca, w których ewentualne wirusy mogą się rozprzestrzeniać, przenosić z osoby na osobę. Chcemy takich sytuacji uniknąć – dodaje wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski.

Wojewoda dolnośląski - biorąc pod uwagę, że do Polski koronawirus został przywieziony z Zachodu, zarządził kontrole osób przyjeżdżających do Polski. Na przejściu drogowym w Jędrzychowicach sanitariusze będą sprawdzali temperaturę pasażerów busów i autobusów. - Kontroli poddani będą pasażerowie wyrywkowo typowych pojazdów - zapowiada wojewoda Obremski. - Nie zamykamy granicy, chcemy zwięzić oczka w sieci i tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - wyjaśnia Jarosław Obremski.

Najważniejsze zalecenia:

  • ograniczenie wyjazdów zagranicznych
  • odwoływanie wycieczek szkolnych
  • rezygnacja z konferencji medycznych
  • zamknięcie placów zabaw w miejscach publicznych

Zadzwoń przed przyjściem do przychodni

Władze regionu oraz służby medyczne zachęcają też, by przed planowanym przyjściem do przychodni zadzwonić do placówki, poddając się krótkiemu wywiadowi medycznemu z lekarzem pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu takiej konsultacji lekarz zdecyduje czy istnieje konieczność skontaktowania się ze stacją sanitarno – epidemiologiczną i skierowania do szpitala.

Mamy w tej chwili możliwość konsultacji telefonicznych, a nawet prowadzenia wideokonferencji, podczas której lekarz może pacjenta zobaczyć. Ograniczenie wizyt w szpitalach i przychodniach to realne zmniejszenie szansy na rozprzestrzenianie się wirusa – podkreślił wojewoda dolnośląski. 

Dodatkowe pieniądze dla Dolnego Śląska

8,5 miliona złotych – tyle w pierwszej transzy z uruchomionych rezerw budżetowych otrzymało w piątek (6.03.2020 r.) województwo dolnośląskie. – Za te pieniądze w pierwszej kolejności zakupiony zostanie niezbędny sprzęt ochrony osobistej, środki dezynfekcji oraz sprzęt medyczny wspomagający oddychanie – podkreśla wojewoda.

Uczelnie dmuchają na zimne

Władze niektórych wrocławskich uczelni postanowiły odwołać większe imprezy oraz służbowe wyjazdy zagraniczne. Między innymi Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Przyrodniczy.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Europie i pojawieniem się na terenie Polski koronawirusa (SARS-CoV-2) władze Politechniki Wrocławskiej zdecydowały o odwołaniu do 22 marca wszystkich wydarzeń i imprez na uczelni skupiających powyżej 200 uczestników” – czytamy w oficjalnym komunikacie uczelni.

Polowe izby przyjęć

W środę (4 marca) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu oraz w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Batorego w Wałbrzychu powstają polowe izby przyjęć. Takie namioty będą stały do odwołania.

Ćwiczymy na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych powierzchni pod badanie osób z podejrzeniem bądź zakażeniem koronawirusem. Chcemy być przygotowani na każdy możliwy scenariusz, stąd podejmowane działania – informuje wojewoda dolnośląski. Uruchomienie tego rodzaju punktów ma usprawnić funkcjonowanie szpitali.

Aktualne dane z Dolnego Śląska (8.03.2020 r.)

  •  liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 235,

  • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania  na 2019-nCoV – 50.

  • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 523

Lotnisko

W związku z przypadkami zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2 (aktualna lista krajów, w których zostały odnotowane  zachorowania, dostępna nastronach: 

 www.who.int , www.ecdc.europa.eu , www.gis.gov.pl

Port Lotniczy Wrocław jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi oraz innymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo zdrowotne pasażerów.

Pasażerowie przylatujący do Wrocławia z hub’ów przesiadkowych oraz Włoch, mogą być proszeni przez personel pokładowy o wypełnienie Karty Lokalizacyjnej Pasażera.

Ponadto, pasażerowie przylatujący do Wrocławia z Włoch, czyli regionu gdzie odnotowano zachorowania na koronawirusa SARS-CoV-2, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, po wylądowaniu poddawani są kontroli temperatury ciała. Kontrole będą prowadzone do odwołania.

Polowa izba przyjęć przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

W środę w południe na placyku przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej strażacy rozstawili polową izbę przyjęć. To trzy spore namioty z wydzielonymi komorami. Strażacy wyposażyli je w agregaty, w namiotach rozstawiono ławki i foteliki turystyczne. Sprowadzono także nosze i szafli ze sprzętem medycznym. Lokalizację poszczególnych stanowisk, m.in. miejsce do mycia rąk i składowanie odpadów, konsultowali z nimi lekarze z USK. Przy budowie polowej izby przyjęć pracował ok. 40 strażaków.

- Polowa izba przyjęć składa się z trzech namiotów, trzech elementów. Pierwszy to poczekalnia, gdzie dokonuje się wstępnej segregacji. Drugi namiot to gabinet konsultacyjny, a trzeci pomieszczenie dla pacjentów oczekujących na transport, czyli to będą ci, u których podejrzewa się w sposób istotny zakażenie wirusem – mówi dr Bogusław Beck, zastępca dyrektora USK ds. lecznictwa ogólnego. - Ten wariant służy przećwiczeniu sytuacji, kiedy do szpitala zwiększa się nadmierna liczba pacjentów.

Polowa izba przyjęć będzie stała przy szpitalu do odwołania.

Źródło: Wroclaw.pl 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)