Elektryczne renault nagrodą dla Wrocławia w konkursie Eco-miasto [Foto]

czwartek, 26.1.2023 16:56 284 0

Eco-Miasto to ogólnopolski konkurs, w którym ambasada Francji od 10 lat nagradza proekologiczne rozwiązania w miastach. W dotychczasowych edycjach wzięło udział blisko 100 miast.

„Spójne podejście do planowania zrównoważonej mobilności i kompleksowe działania w różnych jej dziedzinach” – tak uzasadniono nagrodę dla Wrocławia. Miasto do konkursu w ubiegłorocznej edycji zgłosiło realizowany wspólnie z mieszkańcami projekt budowy pieszo-rowerowej Promenady Krzyckiej. Promenada powstaje od kilku lat dzięki współpracy miasta z liderką projektów WBO Agnieszką Duszą. Miasto natomiast zostało nagrodzone za całokształt działań służących zrównoważonemu rozwojowi.

Nagrodą w konkursie jest oddanie miastu na miesiąc samochodu elektrycznego renault.

- Chcemy wykorzystać samochód najbardziej efektywnie. Przekażemy go patrolowi Straży Miejskiej, który kontroluje jakość powietrza we Wrocławiu i to co spalają w domowych piecach mieszkańcy. W ten sposób elektryczny pojazd otrzymany z eko-konkursu będzie służył ekologicznemu i poprawiającemu jakość powietrza w mieście działaniu – tłumaczyła Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobliności.

W ramach konkursu Wrocław został doceniony za spójne podejście do planowania zrównoważonej mobilności i kompleksowe działania w różnych jej dziedzinach. Przy wręczaniu nagrody podkreślono, że Wrocław jako jedno z pierwszych polskich miast opracował kompleksowy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej nowej generacji, stosując najnowsze wytyczne Komisji Europejskiej dla obszaru funkcjonalnego. Nagrodę dziś do dyspozycji miastu oddał Andrzej Gemra z Renault Polska.

 - Samochód jest w stanie na jednym ładowaniu przejechać po mieście do około 300 km. Można go ładować nawet ze zwykłego gniazdka. Wrocław wspiera pojazdy elektryczne – są specjalne miejsca parkingowe, a przede wszystkim pojazdy elektryczne mogą poruszać się po 20 km buspasów i wydzielonych torowisk, wiem także, ze miasto dąży do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu, a wrocławianie w badaniu sondażowym bardzo mocno wprowadzenie takie strefy wspierają - mówił Gemra, który czerwonym elektrycznym renault mégane przyjechał z Warszawy.

Na koniec 2022r. było zarejestrowanych tylko w samym Wrocławiu blisko 1400 samochodów elektrycznych -  to jest 3 krotnie więcej niż 2 lata temu. Ale po ulicach jeździ ich znacznie więcej, bo znaczna część to pojazdy leasingowane, we flotach firm kurierskich, sharingowych, które nie są zarejestrowane we Wrocławiu. 

- Sukcesywnie też przybywa ogólnodostępnych punktów ładowania - dziś jest ich 168 szt. w 53 lokalizacjach . Wydaliśmy też kilkanaście promes dla przyszłych operatorów - tym samym w niedługim czasie we współpracy z OSD - Tauronem powstanie ponad 200 stacji – opisuje Anna Badeńska z Wydziału Inżynierii Miejskiej.

Nagroda, którą otrzymał Wrocław dotyczy właśnie spójnego rozwijania zrównoważonej mobilności. Sensownego wspierania pojazdów elektrycznych, ale też jazdy rowerem – tu wskazano budowę Promenady Krzyckiej. 

- Cieszę się, że pomysł powstania Promenady Krzyckiej został doceniony przez grono ekspertów zrównoważonej mobilności. Ścieżka ta nie jest jeszcze w całości gotowa, a już podbija serca wrocławian. To jeden z piękniejszych odcinków Zielonej Obwodnicy Rowerowej. Moim celem jest połączenie wrocławskich osiedli ścieżkami wśród drzew i zieleni. Tak by nasze dzieci bezpiecznie mogły dojechać rowerem do szkoły, byśmy my mogli szybko dostać się do pracy, a w wolnej chwili pójść na spacer, pojeździć na rolkach lub pobiegać. W tym roku oddamy jej kolejne odcinki – m.in.. przy cmentarzu przy ulicy Bardzkiej. Rok po roku wrocławscy rowerzyści głosują na kolejne projekty. My zgłaszamy projekt, a potem miasto pomaga go sprawnie zrealizować – opowiada Agnieszka Dusza, liderka projektów w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

Strażnicy Miejscy mają dokładny plan, jak wykorzystają samochód

 

- Patrole, które będą z samochodu korzystać będziemy wysyłać między innymi do kontroli tego co jest spalane w piecach we Wrocławiu. Straż miejska przez cały sezon grzewczy prowadzi takie działania. Ale samo piękne czerwone auto to tez taka żywa zachęta by być we Wrocławiu bardziej eko - mówił Waldemar Forysiak ze straży miejskiej.

 

W konkursie doceniono systematyczną rozbudowę sieci rowerowej, budowę systemu parkuj i jedź, promowanie transportu publicznego, wdrażanie stref ruchu uspokojonego oraz rozwój transportu publicznego. Zaznaczono, jak istotne dla zmiany preferencji transportowych mieszkańców jest aktywne uczestniczenie Wrocławia, już od 2003 roku, w corocznej organizacji Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)