Dźwig - najczęściej spotykane rodzaje dźwigów w Polsce

niedziela, 29.12.2019 22:47 6099

Branża budowlana w Polsce jest bardzo szeroko rozwinięta. Nie tylko w dużych miastach, ale praktycznie wszędzie można zobaczyć place budowlane, na których pracują ogromne maszyny i pojazdy. Wśród nich bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze miejsce zajmuje prawdziwy król budownictwa, czyli dźwig. Inną nazwą dźwigów są żurawie budowlane, które wznoszą się ponad wysokimi budynkami i stanowią już pewnego rodzaju stały element w krajobrazie. Czy znasz podstawowe, najczęściej spotykane typy dźwigów, które można wynająć w Polsce?

Tradycyjne żurawie budowlane - żurawie wieżowe

Najbardziej tradycyjnym typem dźwigów, który można zobaczyć w panoramie wielkich miast, są żurawie budowlane, które składają się z wieży budowanej z kratownicy, długiego ramienia z hakiem i przeciwwagami oraz z kabiny operatora. To główne elementy składowe żurawi, które są na stałe kotwiczone na podłożu. Nie mają one możliwości przemieszczania się (jedynie ramię może zmieniać swoje położenie, a cały żuraw stoi stabilnie w jednym miejscu), rozstawiane są na dłuższy czas, a do ich montażu niezbędne są dźwigi samojezdne.

Żurawie budowlane mogą pracować na placach budowy, gdzie wznoszone są nowe, wielkie budynki, a więc żuraw pracuje z bardzo dużymi ciężarami i z dużymi wysokościami. Do obsługi takiego dźwigu wieżowego potrzeba kilku pracowników, a jego rozstawienie zajmuje około dwóch dni. Można więc łatwo domyślić się, że nie są to dźwigi, które można wykorzystywać do pracy z mniejszymi ciężarami, np. do przenoszenia materiałów budowlanych, małych elementów konstrukcyjnych czy do pracy na placach magazynowych, gdzie lepiej sprawdzą się mini dźwigi czy HDS-y. Dla żurawi wieżowych istnieje cały szereg poważniejszych wyzwań, jak np. transport bardzo dużych elementów konstrukcyjnych czy nawet wielkogabarytowych maszyn na wyższe kondygnacje wznoszonych budynków.

Mobilne dźwigi samojezdne

Ten typ dźwigów ma bardzo ważną cechę - może się poruszać! Ramię teleskopowe dźwigu osadzone jest na podwoziu samochodowym. Do obsługi takiego dźwigu nie potrzeba armii pracowników - wystarczy kierowca i operator dźwigu w jednym. Takie dźwigi mogą zmieniać miejsce realizowanych prac kilka razy w ciągu dnia, ale ograniczeniem jest udźwig - dźwigi samojezdne mają udźwig do 500 ton. Ogranicza je również zasięg ramienia teleskopowego, które co prawda może zostać przedłużone dzięki osprzętowi dodatkowemu, ale nie będzie posiadało takich możliwości pracy, jak ramię dźwigu budowlanego wieżowego.

Przykładowy dźwig samojezdny - https://www.podnosimy.pl/zuraw-samojezdny-30-ton/

Dźwig samojezdny może być wykorzystany np. do montowania żurawi wieżowych, do transportu big bagów, do przenoszenia różnego rodzaju ładunków, podnoszenia i wodowania barek rzecznych itp.

Nowoczesne mobilne żurawie wieżowe

Mobilny żuraw wieżowy to połączenie powyższych dwóch typów dźwigów. Na podwoziu samochodowym osadzona jest kratownica żurawia wieżowego. Dzięki podwoziu - żuraw wieżowy może się przemieszczać i realizować nawet kilka zleceń w ciągu jednego dnia. Rozstawienie takiego żurawia wieżowego mobilnego zajmuje do 30 minut, a do jego obsługi, rozstawienia i złożenia potrzebny jest tylko jeden człowiek: kierowca i operator w jednym. Sterowanie żurawiem wieżowym mobilnym odbywa się za pomocą pilota - zdalnie.

Więcej informacji o mobilnych żurawiach wieżowych - https://www.podnosimy.pl/mobilne-zurawie-wiezowe/

Takie żurawie wieżowe charakteryzują się dużym udźwigiem i sporym zasięgiem ramienia. Można je wykorzystywać np. do transportu dużych klimatyzatorów na dachy wysokich i szerokich budynków (np. centra handlowe), a także do wielu innych prac, z którymi mniejszy dźwig samojezdny sobie nie poradzi, a dla tradycyjnego żurawia wieżowego nie będzie wystarczającej ilości miejsca.

W Polsce mobilne żurawie wieżowe zyskują coraz większą popularność. Największy tego typu żuraw, o zasięgu 60 metrów, dostępny jest w firmie Dźwigi i Podnośniki Dariusz Kujawa w Warszawie.

Mini dźwigi - mini żurawie budowlane

Do zadań specjalnych przeznaczone są mini żurawie, czyli mini dźwigi. Takie mini dźwigi stosowane są w trudno dostępnych miejscach, mogą być używane nie tylko na zewnątrz, ale również w pomieszczeniach. Nazywane są dźwigami pająkami z uwagi na swoją specyficzną budowę. Doskonale sprawdzą się w pracach w halach magazynowych, w centrach handlowych czy nawet w kościołach. Radzą sobie z dużymi, choć nie największymi ciężarami.

Rodzaj dźwigu dobiera się do zapotrzebowania i rodzaju prac do wykonania. Na szczęście będąc laikiem, nie trzeba się przejmować tą kwestią. Wystarczy zgłosić się do firmy, która oferuje wynajem dźwigów, a jej pracownicy pomogą wybrać najlepszy rodzaj dźwigu, który spełni oczekiwania i doskonale wywiąże się ze stawianych przed nim zadań.

Źródło: https://www.podnosimy.pl/