Dziki trzy metry od domu. Wdarły się przez ogrodzenie i zniszczyły ogród!
10 dzików zaatakowało ogród Naszego Czytelnika na Muchoborze Wielkim. Pan Patryk poinformował nas, że horda dzików przedarła się przez ogrodzenie i poczyniła spustoszenie w przydomowym ogrodzie.
– Były trzy metry od naszego domu. Musieliśmy do nich strzelać petardami, aby je przegonić. Dziesięć dzików znajdowało się trzy metry od naszego domu. Dzwoniliśmy na policję i straż miejską, jednak oni powiedzieli, że się takimi sprawami nie zajmują – opowiada Nasz Czytelnik.
- My bezpośrednio nie zajmujemy się takimi sprawami. Jeżeli już mieszkańcy nas wzywają, to my przekazujemy informację do Centrum Zarządzania Kryzysowego – odpowiada Sławomir Chełchowski, rzecznik straży miejskiej, na zadane przez nas pytanie o obowiązki straży miejskiej w temacie dzików.
Wrocławianie, którzy na swojej posesji zastali dziki, powinni zawiadomić Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 71 770-22-22 lub 112).
- W sytuacjach kontaktów z dzikimi zwierzętami należy zachować szczególną ostrożność, a przede wszystkim unikać ich dokarmiania oraz wyrzucania resztek żywności w miejsca dostępne dla zwierząt. W przypadku płoszenia dzikich zwierząt np.: rzucając w ich kierunku petardy, może spowodować zarówno ucieczkę zwierząt lub atak – tłumaczy Wojciech Tarkowski, specjalista ds. leśnictwa i łowiectwa z wrocławskiego magistratu i jednocześnie dodaje, że urzędnicy mają świadomość, iż problem dzików na obrzeżach miasta nadal pozostaje nierozwiązany. - Zwierzęta znajdują w granicach miasta dogodne warunki bytowe, do czego przyczyniają się również sami mieszkańcy, np. poprzez wyrzucanie resztek żywności lub wykładanie karmy dla bezpańskich zwierząt. Stwarza to określone problemy i zagrożenia np. szkody w uprawach rolnych, ogródkach działkowych, czy na przydomowych posesjach. Problemu tego nie da się wyeliminować w 100%.
Wrocław realizuje od kilku lat program profilaktyczny mający na celu ograniczanie uciążliwości powodowanych przez dzikie zwierzęta bytujące na terenie miasta. W ramach programu prowadzone są odłowy i odstrzały redukcyjne. Miasto kontynuuje także współpracę z Polskim Związkiem Łowieckim w ramach utworzenia tzw. "Łowieckiego pierścienia ochronnego miasta Wrocławia". Celem tych działań jest zatrzymanie zwierzyny grubej, a w szczególności dzików na obrzeżach miasta Wrocławia. Współpraca polega m.in. na: przekazaniu paśników, lizawek, ambon. W miejscach migracji zwierząt w miarę potrzeby wykładane są repelenty.
- Tylko w tym roku populacja dzików w naszym mieście zmniejszyła się o 98 sztuk – dodaje Tarkowski.
Fot. Czytelnik
Adriana Boruszewska Doba.pl
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)