Dyrektorka Tureckiej Sekcji AMNESTY INTERNATIONAL musi zostać uwolniona

czwartek, 6.7.2017 15:20 466 0

Idil Eser, Dyrektorka Amnesty International Turcja, 7 innych obrońców praw człowieka i 2 trenerów zostało aresztowanych w środę podczas szkolenia z bezpieczeństwa cyfrowego i zarządzania informacjami w Büyükada, blisko Stambułu. 

- Jesteśmy głęboko zaniepokojeni i oburzeni faktem, iż czołowi obrońcy i obrończynie praw człowieka, w tym dyrektorka Amnesty International Turcja, zostali zatrzymani zupełnie bez powodu – powiedział Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International. 

- Jej aresztowanie i izolacja, jak również pozostałych obrońców praw człowieka, którzy uczestniczyli w rutynowym szkoleniu, jest groteskowym nadużyciem władzy i pokazuje niepewną sytuację, w jakiej znaleźli się aktywiści praw człowieka w kraju. Idil Eser i osoby, które wraz z nią aresztowano, muszą zostać natychmiast i bezwarunkowo uwolnieni. 

Światowi przywódcy, którzy spotykają się w Hamburgu byli dotąd wyjątkowo tolerancyjni wobec sytuacji praw człowieka w Turcji. Na spotkaniu obecny będzie prezydent Erdoğan. To dobry moment, by mówić otwarcie i wzywać do uwolnienia wszystkich uwięzionych obrońców praw człowieka.   


Tło 
Miejsce pobytu Idil Eser i pozostałych aresztowanych nie jest w tej chwili znane. 

Idil Eser i pozostałym aresztowanym odmówiono kontaktu z prawnikiem, do czego policja ma prawo do 24 godzin, jak również odmówiono im kontaktu z rodzinami, co powinno być zapewnione natychmiast. 

Policja powiedziała prawnikom, że otrzymają informacje dzisiaj o 14:30. 
 
Te aresztowania nastąpiły niecały miesiąc po aresztowaniu prezesa Amnesty International Turcja, Tanera Kiliça, który nadal przebywa w areszcie w oparciu o bezpodstawne zarzuty.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Komentarze (0)