Dwie studentki weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w gronie europejskich stypendystów

czwartek, 15.2.2024 10:57 274 0

Studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znaleźli się w gronie stypendystów Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii oraz firmy MSD Animal Health. Granty przyznano studentom 41 uczelni z 26 państw.
 
Stypendia wesprą przyszłych lekarzy weterynarii w dalszej edukacji, zdobywaniu wiedzy i umiejętności niezbędnych do leczenia zwierząt. Granty przyznawane są wyróżniającym się studentom ostatnich lat studiów weterynaryjnych. Program realizują od 2016 roku: Europejska Federacja Lekarzy Weterynarii (Federation of Veterinarians of Europe - FVE), reprezentująca organizacje i instytucje branżowe z 38 państw, oraz firma MSD Animal Health, globalny producent innowacyjnych leków weterynaryjnych i rozwiązań technologicznych wspierających zdrowie zwierząt.
 
Wyboru tegorocznych beneficjentów dokonała FVE spośród ponad 200 zgłoszeń. Wśród kryteriów były m.in. zaangażowanie kandydata na rzecz zwierząt, społeczności lokalnych i uczelni, a także rekomendacje ich profesorów. W naszym kraju stypendystami zostali: Alicja Sienkiewicz, Natalia Stańczuk i Gregory Phelan ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Natalia Brągiel i Sarah O’Keeffe z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (dwoje z laureatów to Irlandczycy studiujący w Polsce). Łączna pula ich grantów wyniosła 50 000 PLN.
 
„Inwestowanie w edukację studentów weterynarii to inwestowanie w przyszłość naszego zawodu" - mówi Sigfried Moder, prezes Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii. „Cieszymy się, że dzięki programowi umożliwiamy przyszłym lekarzom weterynarii udział w szkoleniach i zdobywanie umiejętności niezbędnych do leczenia zwierząt, zapewniania bezpieczeństwa żywności i ochrony ludzi".
 
"MSD Animal Health kontynuuje cenną tradycję honorowania wyróżniających się studentów. Oni są przyszłością weterynarii" - mówi Rob Kelly, wiceprezes MSD Animal Health i szef jej europejskich struktur. "Lekarze weterynarii są dla zdrowia zwierząt niezastąpieni, na każdym etapie: od badań nad innowacyjnym leczeniem chorób i zapobiegania im, po diagnozowanie i bezpośrednią pomoc zwierzętom będącym pod ich opieką".
 
Program stypendialny MSD Animal Health oraz FVE objął dotychczas ponad 360 europejskich studentów, w tym blisko 30 z polskich uczelni – z Lublina, Olsztyna, Warszawy i Wrocławia. W tegorocznej edycji stypendia otrzymali studenci z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

NATALIA BRĄGIEL
Studentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Nigdy nie byłam szczęśliwsza niż po dniu spędzonym na tym, co kocham – a uśmiech futrzastego pyszczka sprawia, że wszystko ma sens. Szansa na kolejne takie dni i wpływanie na życie innych napędza do działania. Zdecydowałam się zostać lekarzem weterynarii z głębokiej pasji do zwierząt i chęci poprawiania ich zdrowia i dobrostanu. Weterynaria daje możliwość nieustannego rozwoju naukowego, szansę wgłębiania się w różnorodne obszary, takie jak chirurgia, diagnostyka czy badania naukowe. To sprawia, że każdy dzień jest inny i pełen nowych wyzwań.

Stypendium umożliwi mi zdobycie niezbędnego doświadczenia i poszerzenie horyzontów edukacyjnych. Mój cel? Szkolenie z chirurgii w dziedzinie rozrodu w Hiszpanii, które zapewni mi zdobycie specjalistycznych umiejętności chirurgicznych.

SARAH O'KEEFFE
Studentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Moja decyzja o zostaniu lekarzem weterynarii wynika z miłości do zwierząt, chęci pomagania im i wywierania pozytywnego wpływu także na życie ich opiekunów. Aby spełnić to marzenie, rozważałam wiele uniwersytetów w Europie. Polska wyróżniała się ze względu na programy prowadzone w języku angielskim, bardzo wysoki standard edukacji i pozytywne opinie zagranicznych studentów. Po wizycie we Wrocławiu zakochałam się w tym pięknym i tętniącym życiem mieście.

Stypendium wiele dla mnie znaczy. To ulga finansowa, która pozwoli mi całkowicie skupić się na studiach i umożliwi podróżowanie na dodatkowe staże, by poznawać nowe obszary medycyny weterynaryjnej. Myślę, że jednym z największych wyzwań jest rosnąca antybiotykooporność i chciałabym zająć się tą kwestią w przyszłości.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)