Dwa lata wojny w Ukrainie. Dwa lata wsparcia i solidarności

czwartek, 22.2.2024 11:15 281 0

24 lutego mijają dwa lata od pełnoskalowego ataku  Rosji na Ukrainę.

DWA LATA WOJNY W UKRAINIE. DWA LATA WSPARCIA I SOLIDARNOŚCI.

Od pierwszych dni pełnoskalowej inwazji Rosji w Ukrainie Wrocław był jednym z  głównych polskich miast, w którym uchodźcy szukali schronienia przed piekłem wojny. Miasto szacuje, że w stolicy Dolnego Śląska mieszka i pracuje ich ok. 80 tysięcy, wzmacniając stutysięczną społeczność ukraińską, która mieszkała we Wrocławiu już przed wojną.  Pierwszy rok to przede wszystkim organizacja i koordynacja pomocy na wielu płaszczyznach: w zakresie zbiórek, zakwaterowania, edukacji, pomocy prawnej, językowej, ale przede wszystkim ogromne wsparcie tysięcy wolontariuszy. W kulminacyjnym momencie do dyspozycji  uchodźców we Wrocławiu były 3 tysiące miejsc noclegowych.

- Pamiętajmy, że ta wojna wciąż trwa. Za nami dwa lata pełnej mobilizacji, dwa lata tworzenia i rozwijania systemu pomocy, wielu akcji, projektów i inicjatyw, które wspierały naszych przyjaciół z Ukrainy.  Dziś są z nami jako pełnoprawni mieszkańcy Wrocławia, którzy tak jak my, pracują, uczą się i budują lepszy Wrocław. To wspaniałe, że miasto w tak wielu obszarach pokazuje swoją siłę, jedność, empatię, szacunek i chęć niesienia pomocy. I tu przede wszystkim należą się podziękowania dla wszystkich mieszkańców - podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.  

Przez ostatnie dwa lata miasto udzieliło uchodźcom ponad  600 tysięcy noclegów. Obecnie – w miejskich punktach noclegowych przebywa około 300 obywateli Ukrainy.

- Po pierwszych miesiącach bardzo intensywnej pracy skupionej na zapewnieniu potrzeb fundamentalnych: schronienie, wyżywienie, pomoc medyczna - w ogromnej mierze ze wsparciem mieszkańców Wrocławia, zaczęliśmy systematyzować mechanizmy pomocowe - mówi Radosław Michalski, koordynujący miejski sztab pomocy Ukrainie. - Dziś skupiamy się na jak najszybszym usamodzielnianiu osób przybywających do Wrocławia, poprzez sprawne wydawanie dokumentów i zaświadczeń pozwalających podjąć zajęcia zarobkowe, zachęcamy także do podejmowania przez dzieci nauki w polskich szkołach. Placówki edukacyjne, doposażone dzięki wsparciu choćby UNICEFu, służą wszystkim uczniom podejmującym w nich naukę – dodaje Michalski.

EDUKACJA DZIECI I MŁODZIEŻY

We Wrocławiu  do publicznych  szkół i przedszkoli uczęszcza blisko 10 ukraińskich uczniów. W mieście  funkcjonuje  29 klas przygotowawczych, w szkołach podstawowych  i ponadpodstawowych. W kulminacyjnym momencie było ich aż 75. To specjalne klasy dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki. Dodatkowo - we Wrocławiu działa 5 Centrów Nauki Zdalnej, w których uczniowie z Ukrainy łączą się online ze szkołami w Ukrainie – w ten sposób realizując obowiązek nauki w ukraińskim systemie edukacji.

-  To były trudne dwa lata, pełne nowych wyzwań i zadań edukacyjnych. Przede wszystkim zależało nam, by zapewnić nowym uczniom poczucie bezpieczeństwa i jak największy komfort w naszych placówkach. I to się udało, za co jestem wdzięczny naszym dyrektorom i nauczycielom bez zaangażowania, których, by się to nie udało – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW. – Te zadania realizowaliśmy i realizujemy w dużej mierze dzięki wsparciu i ścisłej współpracy z UNICEF-em– dodaje Delewski

Od 2022 roku  Wrocław  jeszcze mocniej wspiera również dzieci z Kijowa, organizując i finansujących dla nich  dwutygodniowe kolonie letnie. Odwiedzając Wrocław dzieci mają zaplanowany każdy dzień. Uczestniczą w warsztatach artystycznych, zajęciach sportowych i zwiedzają miejskie atrakcje.

WSPARCIE UNICEFU
W sumie Wrocław otrzymał z UNICEFu ponad 42 mln zł. na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy. Oprócz wsparcia finansowego na realizację zadań w takich obszarach jak edukacja, ochrona dzieci, zdrowie, polityka socjalna i kampanie społeczne, miasto odebrało pomoc rzeczową m.in. w postaci artykułów pierwszej potrzeby dla rodzin uchodźczych, mleka dla niemowląt oraz apteczek pierwszej pomocy.

PRACA
Dzięki współpracy Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej  z Powiatowym Urzędem Pracy, Wrocław aktywnie poszukuje nowych miejsc pracy. Dzięki temu od 2022 roku  ponad sto tysięcy obywateli Ukrainy podejmowało pracę na terenie powiatu wrocławskiego. Tylko w ciągu ostatnich tygodni 2 tysiące osób.

-  Współpracując z Powiatowym Urzędem Pracy, aktywnie angażujemy się w pomoc dla ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli się w naszym regionie. Naszym celem jest nie tylko zapewnienie doraźnej pomocy, ale przede wszystkim stworzenie warunków do integracji społecznej i zawodowej - tłumaczy Magdalena Okulowska, prezeska Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.  

DODATKOWE WSPARCIE MIASTA
WroMigrant
• 3545 konsultacji dla 7204 osób, w tym: 1537 konsultacji osobistych, 2008 konsultacji zdalnych
• 70 szkoleń, spotkań informacyjnych i integracyjnych dla 1276 osób
• Publikacja mapy dla nowych mieszkańców miasta – wersja polska i ukraińska

Przejście Dialogu
•487 wydarzeń edukacyjno-integracyjnych dla ponad 7200 osób
•Szkolenia kompetencji międzykulturowych dla służb publicznych

Wrocławskie Centrum Integracji
•nauka języka polskiego w ramach programu Wrocław na Językach Świata

Centrum Zarządzania Kryzysowego
W ostatnim roku Wrocław przekazał 1.000.000  zł dla społeczności Lwowa na pomoc przy budowie fabryki protez ortopedycznych m.in. dla osób poszkodowanych podczas konfliktu zbrojnego. Miasto sfinansowało również zakup samochodu terenowego, drona i radiotelefonów dla służb ratowniczych w Ukrainie.  

BADANIA OPINII WE WROCŁAWIU

Z badań przeprowadzonych we Wrocławiu wynika, że:
Wrocławianie mają poczucie, że przyjazd uchodźców ma wiele pozytywnych skutków. Doceniane są szczególnie te, które realnie przekładają się na korzyści ekonomiczne:
•        41 % uchodźcy wykonują prace, które niechętnie wykonywali Polacy.
•        36% wydają pieniądze u nas w mieście i napędzają koniunkturę.    
•        36 % płacą tu podatki i zasilają budżet lokalny.

Wizerunek uchodźcy - w oczach wrocławian - jest spójny, ale widać w nim napięcia. Wrocławianie uważają, że:
•        43 % przyjechały głównie osoby młode                            
•        41%Mam dużo kontaktu z uchodźcami w moim mieście              
•        40% Uchodźcy uczą się polskiego i łatwo się z nimi dogadać        
•        38%Uchodźcy zostaną w mieście na długo, może na zawsze        
•        38%Uchodźcy z Ukrainy imprezują, cieszą się życiem, są głośni  
•        38%Większość uchodźców pracuje lub szuka pracy                      

Wrocławianie  odczuwają dumę z siebie, mieszkańców i władz miasta z tego, jak bardzo pomogli Ukraińcom, i odczuwają radość z tego, że Ukraińcom podoba się w ich mieście:
•        73% uważa, że rok po wybuchu wojny dalej bardzo dużo pomagaliśmy Ukraińcom                        
•        65% Jestem dumny ze swojego miasta i cieszę się, że przybyszom z Ukrainy też się podoba  
•        53% Aktualnie Ukraińcy nie potrzebują dodatkowej pomocy od rządu i samorządu                  

Uchodźcy, którzy przyjechali do Wrocławia, mieli tu już wcześniej znajomych lub rodzinę, a co piąty miał też zapewnioną pracę, albo był we Wrocławiu wcześniej i wiedział, że to dobry kierunek:
•        31% Miałam tutaj znajomych                                    
•        22% Miałam tutaj zapewnione mieszkanie/pokój      
•        20% Było to dzieło przypadku                                
•        17% Miałam tutaj rodzinę                                      

93% uchodźców jest raczej lub zdecydowanie zadowolonych z życia we Wrocławiu, ale co czwarty nie chce zostać w mieście na dłużej niż pół roku:
•        76% Raczej zadowolony/-a                                
•        17% Zdecydowanie zadowolony/-a                      
•        7% Ani zadowolony/-a, ani niezadowolony/-a      

Uchodźcy mają dużo powodów do zadowolenia z życia we Wrocławiu. Co chwalą we Wrocławiu?
•        30% Przyjaźni i otwarci ludzie                                    
•        27% Dobra komunikacja miejska                                
•        26% Dostępność miejsc pracy                                    
•        23% Bezpieczeństwo w miejscach publicznych        
•        22% Ofiarność i okazana mi pomoc mieszkańców    


ZAPLANOWANE UROCZYSTOŚCI

Harmonogram wydarzeń związanych z 24 lutego. Głównym organizatorem jest Generalny Konsulat Ukrainy we Wrocławiu.

24.02
16.00 - Rozpoczęcie wydarzeń na placu Gołębim - hymny Ukrainy i Polski, przemówienia i występ dzieci
około 17.00 - przejście z placu Gołębiego pod Konsulat Ukrainy - złożenie zniczy
18.00 - Panahyda za ofiary wojny - Kościół Greckokatolicki
18.30 - Prezentacja książki Antologia Poezji Ukraińskiej - Kościół Greckokatolicki

23.02
14.00 - Otwarcie wystawy Borysa Buhmana "Szlak do zwycięstwa" (Muzeum Pana Tadeusza)
15.00 - Otwarcie wystaw "Wielki Głód", "Obrazy wojny", "Trybunał dla Rosji" (Centrum Historii Zajezdnia)

Dodaj komentarz

Komentarze (0)