Dumni z Wrocławia – Jacek Sutryk podsumował mijającą kadencję samorządową

poniedziałek, 26.2.2024 11:27 696 0

Dumni z Wrocławia – pod takim hasłem Jacek Sutryk podsumował mijającą kadencję samorządową.  W spotkaniu udział wzięło kilkuset mieszkańców, w tym samorządowcy i politycy z Wrocławia, regionu i kraju. – Dziękuję za to, że każdego dnia razem tworzymy nasze miasto. Bardzo dużo udało się zrobić, ale nie zatrzymujemy się. Bądźmy dumni z Wrocławia! – mówił Jacek Sutryk do zebranych w Centrum Kultury Nowy Pafawag. 

Sobotnie wydarzenie odbyło się na wrocławskim Nowym Dworze – osiedlu, na którym zrealizowana została jedna z czołowych obietnic wyborczych Jacka Sutryka z poprzedniej kampanii wyborczej. Za niemal 400 mln zł wybudowana została Trasa Autobusowo-Tramwajowa – największa powojenna inwestycja komunikacyjna w mieście. W szczelnie wypełnionej sali Centrum Kultury Nowy Pafawag spotkać można było zarówno mieszkańców, sympatyków Jacka Sutryka, ale także postacie ze świata samorządu i polityki, zarówno z regionu, jak sceny krajowej.

Nim do zebranych zwrócił się prezydent Sutryk, o Wrocławiu, współpracy politycznej na różnych szczeblach czy roli samorządów przemawiali zaproszeni goście.

Pierwsza głos zabrała wrocławska seniorka, która w 1948 roku przyjechała do Wrocławia. Opowiadała, o tym jak w jej oczach, na przestrzeni lat, także tych ostatnich, zmieniła się stolica Dolnego Śląska. – Pamiętam jak nasze miasto zmieniało się, piękniało. Przez te ostatnie lata widać to bardzo wyraźnie. Życzę Panu wygranej w zbilżających się wyborach – mówiła Pani Leokadia, która schodziła ze sceny przy burzy oklasków.

Podczas wyemitowanego filmu o Wrocławiu i Jacku Sutryku mówili samorządowcy: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Następnie głos zabierali przedstawiciele świata polityki.

- 6 lat temu umówiliśmy się z Panem Prezydentem na realizację inwestycji będących bliżej mieszkańców. Umówiliśmy się na to, żeby poziom życia we Wrocławiu się polepszał, żebyśmy mieli dostępne miejsca w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Żebyśmy mieli nowoczesną komunikację miejską, więcej parków i ogrodów. Dziś umawiamy się na kolejną kadencję, na kolejne plany. Przez następne 5 lat będziemy Pana wspierać tak, jak dotychczas – mówił Arkadiusz Sikora, poseł Lewicy. 

Sylwia Bielawska, wcześniej wiceprezydentka Wałbrzycha, dziś posłanka Platformy Obywatelskiej zwróciła uwagę, że zbliżające się wybory są niezwykle ważne: - 15 października Polacy dali wyraźny sygnał, że oczekują zmian. Dziś bierzemy udział w maratonie zmian, który trwa. Dlatego 7 kwietnia musimy postawić kropkę nad i – mówiła. Zwróciła się także do obecnych na sali kobiet: - To Wy zdecydowałyście o tym, że Polska się zmieniła. 7 kwietnia także głosujcie. Jacku, powodzenia! – zakończyła posłanka.

- Każdy prezydent Wrocławia był nieco inny. Ale współpraca z Jackiem Sutrykiem ma inny wymiar. Jacek Sutryk to nasz lider, samorządowiec, przyjaciel. To nie jest oczywiste, że w tych trudnych czasach każdy zdaje egzamin z człowieczeństwa. Jacek Sutryk dał radę! Zawsze był tam gdzie trzeba. To prezydent, na którego zawsze mogliśmy liczyć. Jest ważny nie tylko dla Wrocławia, ale także dla Polski, w tym dla Dolnego Śląska. To zupełnie inny wymiar polityki. To pierwszy prezydent w historii Wrocławia, z którym my, dolnośląscy samorządowcy, tak bardzo i tak dobrze możemy współpracować – mówił Roman Szełemej, wieloletni prezydent Wałbrzycha.

Jacek Karnowski, wieloletni prezydent Sopotu, dziś poseł Platformy Obywatelskiej: - Jesteśmy dumni z Wrocławia, z Waszego prezydenta – Jacka Sutryka. Kiedy 5 lat temu obejmowaliśmy nasze funkcje samorządowe zastanawialiśmy się czy przetrwamy ten trudny czas, jaki zafundował nam PiS. Dzięki takim ludziom jak Sutryk, udało się to. Wrocław świecił najlepszym przykładem. Jak chociażby podczas ucieczki tysięcy osób z Ukrainy. Gdzie Wrocław był domem wielu z nich – dając przykład całej Polsce, jak pomagać. To co udało się 15 października musimy skończyć – mówił Jacek Karnowski.

Jacek Sutryk na początku swojego przemówienia przywitał zebranych. Zauważył wielu przyjaciół i samorządowców, którzy przyjechali na spotkanie do Wrocławia. To przedstawiciele Lewicy, Platformy Obywatelskiej, samorządowcy niezależni, prezydenci, burmistrzowie innych miast i różnych grup społecznych, mieszkańcy z Jagodna, Wojszyc i innych osiedli wrocławskich.

- Spotykamy się na Nowym Dworze, w miejscu do którego można dojechać tramwajem, dzięki największej powojennej inwestycji komunikacyjnej, jaka miała miejsce w tej kadencji – rozpoczął Jacek Sutryk.

W swoim przemówieniu odwoływał się do wspólnoty, jaką tworzą wrocławianki i wrocławianie. Prezydent wyliczał co, podczas kończącej kadencji, zostało zrealizowane. 2 nowe linie tramwajowe, nowe autobusy i tramwaje. Wspomniał Torywolucję, czyli kompleksowy program naprawy torowisk, na który przeznaczonych zostało przeszło 300 mln zł. Przypomniał wyjątkową solidarność mieszkańców w czasie pandemii czy przyjazdu do Wrocławia tysięcy uciekających przed wojna mieszkańców Ukrainy.

- Ponad 9 mld zł w tej kadencji wydaliśmy na wrocławską oświatę. Stworzyliśmy ponad 7,5 tys. miejsc we wrocławskich przedszkolach. 120 mln zł wydaliśmy na obiekty sportowe przy naszych szkołach. 350 mln zł wydaliśmy na wakacyjne remonty naszych 250 szkół. Rozdaliśmy 28 tys. wyprawek dla nowonarodzonych mieszkańców miasta. 240 dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi in vitro – wyliczał prezydent Wrocławia.

Prezydent przypominał także, o przebudowaniu systemu połączeń tramwajowych, budowie Alei Wielkiej Wyspy (250 mln zł) i obwodnicy Leśnicy, rozbudowie systemu dróg rowerowych, 42 wyremontowanych podwórkach, kamienicach czy powstałych w trakcie kadencji 56 parkach i zieleńcach za łączna kwotę 63 mln zł.

- Chcemy miasta zielonego i błękitnego, patrząc na wiele rzek, jakie przecinają Wrocław. Ale błękitny Wrocław to także miasto z dobrym powietrzem. W ciągu tej kadencji wymieniliśmy ponad 14 tys. pieców węglowych. Ale nie zatrzymujemy się. W ostatnim rankingu fDi Intelligence Wrocław otrzymał 1 miejsce w kategorii miast najlepszych do życia (miast średniej wielkości). Nasze miasto wyprzedziło w tym rankingu m.in. Zurich – mówił Sutryk.

- Wrocław nie jest, jak zwykłem mówić zawiązany na kokardkę. Ale jesteśmy dumni z Wrocławia, który razem współtworzymy, współzarządzamy. Dziękuję za to, że każdego dnia razem tworzymy nasze miasto. Bardzo dużo udało się zrobić, ale nie zatrzymujemy się. Dziękuję Wam wszystkim za obecność i chciałbym Was poprosić o jedno: bądźcie dumni z Wrocławia!  – zakończył Jacek Sutryk.


Po oficjalnych przemówieniach zebrani zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)