Drewniane, laminowane, czy winylowe: Jakie podłogi będą najlepsze dla Twojego domu?

wtorek, 27.2.2024 20:48 202

Wybór okładziny podłogowej do swojego domu lub mieszkania to ważna decyzja, z którą nie warto się spieszyć. W końcu podłoga pozostanie z Tobą prawdopodobnie na wiele najbliższych lat. Wymiana podłogi to też często niebagatelna cena, więc jeżeli nie jesteś do końca zdecydowany na to, w jaki sposób wykończysz podłogi, koniecznie zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem. Zaprezentujemy w nim najczęściej wybierane rodzaje okładzin podłogowych, omówimy różnice między nimi, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając podłogi do poszczególnych pomieszczeń.

Nowoczesne okładziny podłogowe

Wygląd podłogi w dużym stopniu stanowi o tym, jak prezentuje się całe pomieszczenie, dlatego należy poświęcić nieco czasu na znalezienie okładziny, która najlepiej będzie spełniała Twoje oczekiwania zarówno estetyczne jak i funkcjonalne. Współcześnie rynek podłóg zdominowany jest przez panele podłogowe, chociaż klasyczne podłogi drewniane ciągle mają także wielu zwolenników. 

Podłogi drewniane 

Podłogi ułożone z drewnianych desek to rozwiązanie najbardziej klasyczne, wybierane chętnie przez miłośników tradycji. Naturalne drewno to ponadczasowy pomysł, nadający wnętrzu wyjątkowego charakteru. Należy jednak zwrócić uwagę, że podłoga z desek wymaga starannej pielęgnacji i nie w każdym pomieszczeniu może być ułożona. 

Podłogi drewniane sprawdzą się świetnie w sypialni lub w salonie, jednak do kuchni łazienki czy przedpokoju lepiej wybrać panele winylowe lub laminowane. Jeśli szukasz aktualnie najlepszych materiałów do wykończenia podłogi we Wrocławiu znajdziesz sklep partnerski sieci DDD Dobre Dla Domu. Sprawdź na przykład wyjątkowe podłogi drewniane, które znajdują się w ofercie.

Panele winylowe

Do produkcji paneli winylowych wykorzystywany jest kompozyt winylowo-mineralny lub winylowo-poliuretanowy. Dzięki temu podłogi winylowe są całkowicie odporne na działanie wody oraz wilgoci, a także na uszkodzenia mechaniczne, czyli zarysowania oraz ścieranie. W związku z tym panele winylowe są bardzo często wykorzystywane jako materiał wykończeniowy w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak kuchnia czy łazienka.

Niewątpliwą zaletą paneli winylowych jest doskonała izolacja akustyczna, co pozwala na naprawdę ciche wykończenie podłogi i to bez konieczności układania dodatkowej maty wygłuszającej. 

W przypadku paneli winylowych warto także zaznaczyć, że są one rekomendowane jako materiał wykończeniowy w pomieszczeniach, w których zastosowane zostało ogrzewanie podłogowe. Jeżeli dodamy do tego szeroką paletę wzorów i kolorów, w jakich dostępne są panele winylowe, otrzymamy idealny materiał wykończeniowy.

Panele laminowane

Panele laminowane mają rdzeń wykonany z płyty MDF lub HDF, który pokryty jest z zewnątrz trwałym laminowanym papierem, na którym nadrukowane są wzory – najczęściej naturalnego drewna, lub kamienia. Panele z laminatu są bardzo odporne na zarysowania i ścieranie, ale ze względu na to, że są mniej odporne na działanie wody, sprawdzą się lepiej w salonie czy pokoju dziecięcym niż w kuchni albo łazience. 

W porównaniu do paneli winylowych te wykonane z laminatu są tańsze, co wcale nie oznacza ich niższej jakości, a może być istotnym czynnikiem dla osób z ograniczonym budżetem. Podłoga laminowana prezentuje się doskonale i jest łatwa do utrzymania w czystości, a możliwość wyboru spośród dziesiątków wzorów i kolorów sprawia, że znalezienie okładziny, która wpisze się idealnie w aranżację danego pomieszczenia, z pewnością nie sprawi Ci problemów.

Jakie podłogi będą najlepsze – podsumowanie

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to, jaki rodzaj podłóg jest najlepszy. Decyzja zależy od wielu czynników, wśród nich ważną rolę może odgrywać zarówno cena, jak i walory estetyczne. Najważniejsze, o czym należy pamiętać, to rodzaj pomieszczenia, do którego wybieramy podłogę: 

  • panele winylowe –  nadają się do każdego pomieszczenia, także łazienki i kuchni;
  • panele laminowane – możesz ułożyć wszędzie tam, gdzie nie będą narażone na zalanie, doskonale sprawdzą się w strefach intensywnego ruchu;
  • podłogi drewniane – piękne, ale trzeba je traktować z pewną dozą ostrożności - na pewno nie do łazienki, lepiej do salonu albo do sypialni.