Drabina ogrodowa – jaki model wybrać, by bezpiecznie wykonać wszystkie prace?

sobota, 21.5.2022 12:26 235

Sezon na prace ogrodowe ruszył! Dłuższe dni i przyjemne ciepło panujące na zewnątrz zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie. Zanim jednak przyjdzie czas na zasłużony odpoczynek, należy wykonać wszystkie niezbędne prace w ogrodzie i najbliższym otoczeniu domu. Tu zdecydowanie przyda się niezawodna drabina ogrodowa. Jaki model wybrać do prac na zewnątrz? Podpowiadamy!

Czy drabina ogrodowa rzeczywiście jest taka niezbędna?

Wydawać by się mogło, że większość prac w ogrodzie odbywa się na poziomie ziemi. Faktycznie, jeśli chodzi o sadzenie kwiatów lub szykowanie ogródka warzywnego rozwiązania do pracy na wysokości nie będą niezbędne. Wiosenne prace ogrodowe to jednak nie tylko kopanie w ziemi. W maju po przekwitnięciu przycinamy wcześnie kwitnące krzewy, takie jak forsycje czy wierzby, wykonujemy opryski jabłoni po okresie ich kwitnięcia, przycinamy żywopłoty. Warto przyjrzeć się także rynnom i usunąć z nich ewentualne zalegające po zimie zanieczyszczenia, a także sprawdzić stan elewacji. Przy takich pracach drabina ogrodowa to absolutnie niezbędne wyposażenie – wszelkie prowizoryczne konstrukcje są po prostu niebezpieczne. Co zatem wybrać: klasyczną drabinę przystawną, wielofunkcyjną o różnorodnym zastosowaniu czy stabilną drabinę wolnostojącą przegubową? Poniżej dowiesz się, czym różnią się poszczególne modele oraz który z nich sprawdzi się najlepiej jako drabina ogrodowa.

Drabina przystawna – standardowy model do wielu prac

Drabina przystawna to z pewnością najpopularniejszy rodzaj drabiny – to zwykle ten charakterystyczny, prosty kształt przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o rozwiązaniach do pracy na wysokości. Standardowa drabina przystawna składa się z dwóch podłużnic i szczebli zamontowanych między nimi. Ze względu na duży zasięg świetnie sprawdzi się do prac malarskich na elewacjach, umożliwia wejście na dach oraz wykonanie niektórych prac ogrodowych; pamiętaj jednak, że drabina przystawna nie może być opierana o ruchome powierzchnie. Tylko stabilne górne oparcie gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania! Prawidłowo użytkowana drabina przystawna ułatwia czyszczenie rynien, odświeżanie elewacji czy chociażby zawieszanie donic. Warto zdecydować się na model z dodatkowym stabilizatorem i możliwością rozsuwania dla uzyskania jeszcze większego zasięgu. Po zakończonej pracy drabinę możesz po prostu zawiesić na ścianie - jeśli szukasz prostej i lekkiej drabiny do podstawowych prac w obrębie ścian budynku i dachu, drabina przystawna to najlepszy wybór.

Drabina przystawna

Drabina wielofunkcyjna do zadań specjalnych – w ogrodzie i nie tylko

Drabina ogrodowa, którą możesz ustawić niemal wszędzie, zapewniająca dużą wysokość roboczą, stabilna, lekka i prosta w obsłudze – czy taki model w ogóle istnieje? Owszem – to profesjonalna drabina wielofunkcyjna KRAUSE, która może być wykorzystywana na użytek domowy. Drabina wielofunkcyjna jest uniwersalnym narzędziem o szerokim spektrum zastosowania. Może posłużyć jako drabina wolnostojąca z wysuwanym elementem, drabina przystawna lub dwustronna, a wybrane modele można także rozstawiać na schodach. Drabiny wielofunkcyjne KRAUSE wyposażone zostały w wytrzymałe aluminiowe prowadnice, antypoślizgowe stopki oraz szerokie stabilizatory, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Chcesz przyciąć drzewka owocowe lub przeprowadzić oprysk gałęzi? Bez problemu przekształcisz drabinę wielofunkcyjną w drabinę wolnostojącą. Planujesz wyczyścić rynny i sprawdzić, czy dach nie został nigdzie uszkodzony? Wysuwany element znacząco ułatwia pracę na dużej wysokości. Po złożeniu drabina wielofunkcyjna nie zajmuje wiele miejsca. Jeśli zależy Ci na uniwersalnym produkcie, który sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ten model z pewnością spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Drabina wolnostojąca przegubowa

Drabina ogrodowa przegubowa – gdy potrzebny jest stabilny podest roboczy

Drabina przegubowa to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim do wszelkich długotrwałych prac na wysokości, począwszy od przycinania żywopłotu po czyszczenie elewacji. Dzięki specjalnemu systemowi ułatwiającemu obsługę urządzenia jedną ręką może posłużyć Ci jako drabina wolnostojąca. W kilka chwil przekształcisz ją także w stabilny podest roboczy czy model przystawny. System SafetyCap, czyli szerokie stabilizatory z antypoślizgowymi stopkami zapewniają bezpieczeństwo podczas użytkowania. Jeśli cenisz sobie możliwość ustawienia wszystkich potrzebnych narzędzi na szerokim podeście roboczym i szukasz alternatywy dla tradycyjnej drabiny wolnostojącej, drabina przegubowa to strzał w dziesiątkę!

Kilka słów o akcesoriach

Niezależnie od tego, na który model się zdecydujesz, warto zainwestować w dodatkowe akcesoria zwiększające bezpieczeństwo i komfort prac, takie jak szpice do drabin, dodatkowe stabilizatory, przedłużenie prowadnicy czy praktyczną półkę. W ofercie KRAUSE znajdziesz szereg propozycji, dzięki którym Twoja drabina ogrodowa sprawdzi się w każdych warunkach oraz posłuży Ci niezawodnie przez długie lata.