Dr hab. Jan Biegus, prof. UMW stypendystą Fulbright Senior Award

czwartek, 21.12.2023 11:09 480 0

Dr hab. Jan Biegus, prof. uczelni z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu  (UMW) został stypendystą programu Fulbright Senior Award. Jest to największy i najbardziej prestiżowy program wymiany naukowej i kulturowej USA. W tegorocznym konkursie przyznano polskim naukowcom 16 stypendiów, a dr hab. Jan Biegus jest wśród nich jedynym reprezentantem nauk medycznych.

W ramach stypendium wrocławski kardiolog  będzie prowadził badania w jednej z najlepszych amerykańskich uczelni – Duke University w Durham, dokąd pojedzie pod koniec 2024 r.

W Duke University będę prowadził projekt naukowy, dotyczący patomechanizmów prowadzących do przewodnienia u chorych z niewydolnością serca - mówi dr hab. Jan Biegus, prof. UMW. – Jest to kontynuacja badań, zapoczątkowanych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, które prowadzimy od kilku lat wspólnie z prof. Piotrem Ponikowskim. Samo przewodnienie jest poważnym problemem, dotykającym nawet 80 procent pacjentów, którzy trafiają do szpitala z powodu ostrej niewydolności serca.

Kardiolog nie ukrywa radości i wielkiej satysfakcji z uzyskania tego prestiżowego stypendium, podkreślając trudny, wieloetapowy proces rekrutacji, który z powodzeniem przebrnął.

– To dla mnie nie tylko ogromne wyróżnienie, ale i spełnienie jednego z naukowych marzeń - dodaje dr hab. Jan Biegus. – Jestem też przekonany, że na moim stypendium skorzysta także moja macierzysta uczelnia – Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i że uda się tu na miejscu wykorzystać doświadczenie, zdobyte w Duke University. 

Dr hab. Jan Biegus, prof. UMW, jest zastępcą dyrektora ds. naukowych Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, nauczycielem akademickim oraz zastępcą koordynatora Pododdziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jego główne zainteresowania naukowe skupiają się na ostrej niewydolności serca, zastoju i zwalczeniu zastoju w niewydolności serca, funkcji nerek oraz niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową. Madoświadczenie w badaniach klinicznych jako członek Komitetu Sterującego badania EMPULSE; krajowy lider i członek Komitetu Sterującego badania SPIRIT-HF.

Wyróżniony m.in. specjalną nagrodą Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2021) oraz stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wyróżniających się młodych, polskich naukowców (2021). Aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Kardiologicznym, Europejskim Towarzystwie Kardiologicznym (ESC), ACCA (Acute Cardiac Care Association of the ESC) i HFA (Heart Failure Association of the ESC).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)