Dom dla Kultury w kamienicy Oppenheimów przy placu Solnym 4

czwartek, 29.9.2016 10:30 3406 0

We wrześniu 2017 roku wrocławianie będą mogli wejść do pieczołowicie restaurowanych wnętrz, które staną się Domem dla Kultury fundacji Op Enheim.Akt erekcyjny kamienicy na placu Solnym 4 już podpisany! We wrześniu 2017 roku wrocławianie będą mogli wejść do pieczołowicie restaurowanych wnętrz, które staną się Domem dla Kultury fundacji Op Enheim, prywatnej instytucji kultury wspierającej polsko-niemieckie projekty. W środku na przestrzeni 1000 metrów kwadratowych zaaranżowane zostaną przestrzeń wystawiennicza, sala koncertowa, mieszkanie dla artysty w projekcie artis-in-residence, czy miejsca na restaurację/kawiarnię.

Viola Wojnowski, prezes fundacji Op Enheim, która nabyła kamienicę w kwietniu 2013 roku podkreśla, że przede wszystkim poczuła się odpowiedzialna za ten budynek i znaczące miejsce, do którego należy podchodzić z szacunkiem. – Zabytki nie są raczej lokatą kapitału, w przetargu zapłaciliśmy 5,5 miliona złotych, a prace remontowe i renowacyjne będą kosztować dwa albo nawet trzy razy więcej – podkreśla Viola Wojnowski.

Otwarcie kamienicy i udostępnienie jej do użytkowania planowane jest na wrzesień 2017 roku. Do tego czasu wnętrza zabytkowego budynku z XIII wieku są poddawane pieczołowitej renowacji, m.in. pod okiem mistrza stolarstwa artystycznego Leszka Uklei. Odkryte zostały choćby barokowe podłogi (ich pofałdowana faktura zostanie zachowana), odsłonięte będą oryginalne stropy (w tym zakresie to jedyna tak odrestaurowana kamienica w okolicy Rynku), a w ościeżnice w korytarzach powrócą znalezione tu metalowe mezuzy (niewielkie pojemniki, w których przechowywano fragmenty Tory). Obecność mezuz nie jest przypadkowa, bo kamienica należała do gminy żydowskiej, a w latach 1890-1940 znajdowała się w niej siedziba Fundacji Oppenheim (słynnej bankierskiej rodziny) dla ubogich i potrzebujących. Interesująco zapowiada się także plan odrestaurowania oficyny, która zostanie zamknięta dachem, a wychodzące na nią okna, każde w innym stylu architektonicznym (od baroku do współczesności), doczekają się odpowiedniej oprawy. Wnętrza Domu dla Kultury zaprojektuje słynne biuro architektoniczne J. Mayer H. z Berlina, zdobywca Red Dot Desing Awards 2012. Przewidziano także windę (sala koncertowa znajdować się będzie na wyższych piętrach).

O remoncie kamienicy przeczytacie T U T A J.

Do podpisanego w środę 28 września aktu erekcyjnego kamienicy Oppenheimów dodano także list od Steffi Herz, której dziadkowie mieszkali w kamienicy przy pl. Solnym 4, a rodzice prowadzili tu słynny sklep z butami „Schuh Herz” z charakterystycznym znakiem serca (zdjęcie sklepu włożono także do kapsuły z aktem erekcyjnym). Po nocy kryształowej Steffi Herz wyjechała z Breslau, dziś mieszka w Buenos Aires.

Ze względu na układ architektoniczny kamienicy (m.in. amfiladowy rozkład pokoi) trudno było znaleźć najemców. Wiadomo, że na razie będzie trzech, w tym dwóch związanych z kulturą i polsko-niemiecką działalnością. Ponadto, jako spółka pożytku publicznego Op Enheim otworzy drzwi kamienicy dla wielu kulturalnych inicjatyw i wszystkich chętnych, by je organizować i brać w nich udział. – Ten dom powinien się stać ostoją Europy – nie ma wątpliwości Viola Wojnowski. Dotychczas Fundacja Op Enheim zorganizowała m.in. cykl koncertów w Lunecie (obserwowanych także przez berlińską publiczność) w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)