komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 29 października 2020

Euzebii, Wioletty

Dolny Śląsk dba o migrantów

środa, 23.9.2020 13:26 , komentarze: 0 , odsłony: 811
kategorie artykułu:

Pleszew, Wałbrzych, Świdnica i Głogów otwierają punkty informacyjne dla migrantów. Są odpowiedzią na potrzeby zarówno społeczeństwa przyjmującego, jak i migrantów, którzy są coraz bardziej zauważalni nie tylko w centrum Dolnego Śląska. W realizację działań zaangażowana jest wrocławska Fundacja Ukraina, która co roku wspiera ponad 9000 migrantów, ma na koncie 27 zrealizowanych projektów i 14 000 przeprowadzonych konsultacji.

Wrocław jest znany ze swojej wielokulturowości. W stolicy Dolnego Śląska na rzecz społeczeństwa wielokulturowego działa ponad 30 organizacji. Są też organizację stworzone przez samych migrantów - takie jak Fundacja Ptach, Fundacja Ukraina.

Jeszcze kilka miesięcy temu oferty dla cudzoziemców w innych gminach regionu brakowało. Jednak lokalni pracodawcy chętnie korzystają z kadry zagranicznej, dlatego obecność migrantów jest coraz bardziej zauważalna. W Wałbrzychu i Świdnicy mieszka kilka tysięcy migrantów, lecz precyzyjnych danych statystycznych brakuje. Władze miejskie i organizacje zaczynają zastanawiać się nad usprawnieniem procesu ich legalizacji, nauką języka polskiego i innych działaniach, dzięki którym wszystkim będzie się mieszkało lepiej.

Wałbrzych powołuje pełnomocnika

W lipcu br. prezydent Wałbrzycha powołał pełnomocniczkę ds. cudzoziemców. Została nią Iryna Rerich, prezeska Stowarzyszenia Ukriana-Wałbrzych, które od początku 2019 roku aktywnie działa w mieście. Jednocześnie w lipcu miasto Wałbrzych zawarło z Fundacją Ukraina porozumienie o współpracy, w ramach którego Fundacja wspiera nowo powołaną pełnomocnik w realizacji działań na rzecz adaptacji i integracji migrantów. 6 września w ramach współpracy rozpoczęły się zajęcia Polish Speaking Club.

Jednym z najważniejszych działań jest otwarcie punktu informacyjnego dla migrantów, które było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Ukraina. Dwa razy w miesiącu, co czwartek, przyjeżdża do nas prawniczka, która konsultuje nowych mieszkańców miasta pochodzących z zagranicy, przede wszystkich w kwestiach legalizacji pobytu i pracy, które są najbardziej istotne i trudne - opowiada Iryna Rerich.

W najbliższych planach jest realizacja językowych kursów dla migrantów, zarówno dorosłych, jak i dla dzieci. Poza tym, Stowarzyszenie i Pani Iryna pracują na rzecz zachowania i rozwoju ukraińskiej kultury. Wyrazem tego był organizowany 17 września Dzień Ukraińskiej Kultury w Bibliotece pod Atlantami.

Fundacja Ukraina parasolowym wsparciem dla Świdnicy, Głogowa i Pleszewa

W ramach wspólnego z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim projektu Fundacja Ukraina prowadzi mobilne punkty doradcze dla różnych gmin naszego regionu.

Rok temu w czasie VII Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego rozmawialiśmy z Panią Prezydent Miasta Świdnica o nawiązaniu szerszej współpracy, w ramach której w mieście miało pojawić się szereg aktywności dla migrantów. Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem ze strony władz Świdnicy, dlatego od sierpnia tego roku wystartowały prawno-informacyjne konsultacje dla migrantów. Jest to dopiero początek naszej współpracy - opowiada Wiceprezes Fundacji Ukraina Igor Lisin.

Fundacja Ukraina jest także doradcą merytorycznym przy kreowaniu lokalnej polityki migracyjnej w Pleszewie, gdzie również szkoli pracowników urzędów i placówek oświatowych w kwestii współpracy z migrantami. Chęć stworzenia takiej polityki zadeklarował też Wałbrzych i Bolesławiec.

Niedawno chęć nawiązania współpracy zgłosiła do Fundacji Ukraina aktywistka z Głogowa. Obecnie negocjujemy warunki z Urzędem Miasta. W perspektywie myślimy o współpracy z Jelenią Górą i Legnią. Zależy nam na stworzeniu sprawnie działającej sieci centrów wsparcia migrantów i ofert rozwoju społeczeństwa wielokulturowego - zapowiada Wiceprezes Fundacji Ukraina.

Legnica kolebką dla ukraińskiej mniejszości

Możliwości zachowania własnej kultury przez Ukraińców istnieją również w Legnicy, gdzie już ponad 60 lat działa ukraińskojęzyczny Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4.

Jest to ośrodek, gdzie kształcą się dzieci mniejszości, ale również migranci. W programie zajęć - język i kultura ukraińska, geografia Ukrainy, uczniowie poznają także tradycje swoich przodków, a w ramach zajęć fakultatywnych - kulturę łemkowską. Szkoła aktywnie współpracuje z Wrocławskim Kołem Związku Ukraińców we Wrocławiu.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 21 godz temu
piątek, 23.10.2020 11:48
środa, 21.10.2020 09:11
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki