komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 13 lipca 2020

Henryka, Kingi

Dolnośląskie Centrum Onkologii w HackYeah HACKATHON

czwartek, 4.6.2020 15:46 , komentarze: 0 , odsłony: 174
kategorie artykułu:

Najlepsi programiści zmierzą się z wyzwaniem onkologicznym. W dniach 5-7 czerwca odbędzie się kolejna edycja największego w Europie hackatonu „HackYeah”, w którym biorą udział programiści, twórcy interfejsów, graficy oraz inne osoby ze świata IT.

Hackathon (nazywany również maratonem projektowania) jest wydarzeniem skierowanym do programistów zajmujących się technologiami informatycznymi. Pracują oni nad rozwiązaniem postawionych problemów. Jury wybiera najlepsze projekty.

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu postawiło przed uczestnikami tegorocznego „HackYeah” zadanie polegające na stworzeniu modułu do monitorowania prawidłowości przebiegu ścieżki pacjenta onkologicznego.

Proces diagnostyki i leczenia onkologicznego jest bardzo złożony – wielu specjalistów zajmuje się pacjentem na różnych etapach terapii. Można ten proces opisać jednak za pomocą skróconej ścieżki. Tzw. ścieżki pacjenta zostały już opracowane w ramach pilotażu skoordynowanej opieki onkologicznej.

Najważniejsze jest, aby wyznaczony przez onkologów schemat  postępowania nie był upraszczany lub bezzasadnie modyfikowany ze szkodą dla pacjenta.

dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO: Wprowadzanie modyfikacji może mieć klika przyczyn. Jedną z nich może być próba zamiany droższego badania na tańsze, np. zamiana NMR miednicy na TK miednicy w raku prostaty, co powoduje obniżenie kosztów diagnostyki. Jednak przychód ze strony NFZ realizowany w ramach pakietu onkologicznego jest taki sam. Bezwzględnie natomiast traci na tym pacjent.

Rolą modułu, który zostanie opracowany przez uczestników „HackYeah” będzie więc automatyczna analiza zgodności zrealizowanej diagnostyki i leczenia ze standardami postępowania. Moduł monitorowania jakości w onkologii, którego nazwę wymyśli prawdopodobnie jego autor, będzie dostępny zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Dzięki niemu, pacjent będzie miał zdalny dostęp do historii swojej choroby i będzie mógł skontaktować się ze swoim lekarzem. Dodatkową korzyścią ma być zwiększenie świadomości pacjenta o potrzebie realizacji diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za ochronę zdrowia: Chcemy czerpać z wiedzy, pomysłów i świeżości uczestników hackathonu. Połączenie doświadczenia lekarzy, ich fachowej wiedzy z innowacyjnym spojrzeniem informatyków może przynieść bardzo wiele korzyści. Na to liczymy. Dlatego DCO zgłosiło się do hackathonu. Szukamy nowych rozwiązań, bo chcemy, by pacjenci byli otoczeni jak najlepszą opieką. Skoro są wypracowane skuteczne schematy leczenia, chcemy, żeby były stosowane na terenie całego województwa. Dolnoślązacy powinni mieć równy dostęp do leczenia onkologicznego bez względu na miejsce zamieszkania.

„HackYeah” to wydarzenie, które powstaje we współpracy z GovTech Polska – programem Kancelarii Rady Ministrów. Jego celem jest angażowanie społeczności we wprowadzanie innowacji do sektora publicznego. Będzie to już czwarta edycja „HackYeah”.

Podstawowe informacje:
Zapisy dla osób z całego świata na: https://hackyeah.pl/
Piątek 5 czerwca 2020 r. godzina 18.00 - rozpoczęcie kodowania
Niedziela 7 czerwca 2020 r. godzina 10.00 – zakończenie kodowania
Niedziela 7 czerwca 2020 r. godzina 17.00 – ogłoszenie zwycięzców

 

Wasze komentarze

piątek, 10.7.2020 14:24
piątek, 10.7.2020 13:52
czwartek, 9.7.2020 09:35
czwartek, 9.7.2020 08:15
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki