Dolnośląski Gryf – nagradzamy jakość, nie wielkość

środa, 21.9.2016 13:30 717 0

Z Markiem Pasztetnikiem, prezesem Zarządu Zachodniej Izby Gospodarczej, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konkursu „Dolnośląski Gryf-Nagroda Gospodarcza” rozmawia Katarzyna Kunka.

W tym roku Konkurs „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” odbywa się już po raz trzynasty. Z roku na rok liczba jego uczestników wzrasta…

– Rzeczywiście. Pierwsza edycja naszego Konkursu odbyła się już w 2004 roku. Od tamtej pory w konkursie wzięło udział ponad tysiąc dolnośląskich firm i samorządów, spośród których wyłoniono 87 laureatów. Od początku istnienia liczba kandydatów zgłaszających się do naszego konkursu wzrosła kilkukrotnie. W 2014 roku zanotowaliśmy 150 zgłoszeń, podczas gdy już w ubiegłym roku było ich ponad 200. Świadczy to o tym, że Konkurs „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” stał się jedną z najbardziej prestiżowych nagród z dziedziny gospodarki i biznesu w naszym regionie.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Jest on przeznaczony zarówno dla przedsiębiorstw, jak i jednostek samorządu terytorialnego z Dolnego Śląska. To konkurs gospodarczy, dlatego biorą w nim udział zarówno ci, którzy bezpośrednio zajmują się przedsiębiorczością, jak i te podmioty, które im w tym pomagają. Tak naprawdę jedynym kryterium koniecznym do wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu jest legalnie prowadzona działalność na terenie Polski. Nagradzamy bowiem jakość prowadzenia usług, a nie wielkość przedsiębiorstwa czy jednostki samorządu. Wystarczy wypełnić ankietę zgłoszeniową, na podstawie której oceny uczestników dokonuje Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą wybitni eksperci ze świata biznesu, nauki i polityki. Zgłoszenia w formie ankiet można przesyłać jeszcze do 23 września 2016 r., zarówno drogą elektroniczną, jak i pocztą tradycyjną na adres Zachodniej Izby Gospodarczej. W tym roku szczególnie doceniana jest innowacyjność i zaangażowanie inwestycyjne, a także działalność na rzecz lokalnej społeczności. Spośród kandydatów w każdej kategorii wspomniana Kapituła wybiera trzech nominowanych, a następnie zwycięzcę, który otrzymuje statuetkę „Dolnośląskiego Gryfa”. Co ważne, udział w naszym przedsięwzięciu nie wiąże się z żadnymi opłatami. Nie udzielamy też informacji o tym, kto zgłosił się do naszego konkursu. Nikt więc nie będzie się czuł przegrany, jeśli nie zostanie laureatem, aczkolwiek każdy ma szansę dołączyć do grona zwycięzców.

W konkursie jest kilka kategorii, w których oceniani są kandydaci. Jakie obowiązują w tym roku?

Kategorie są tak skonstruowane, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W tym roku kandydaci oceniani są w ośmiu kategoriach: Nagroda za innowacyjny pomysł na biznes/rozwój mikro i małych przedsiębiorstw, Nagroda za innowacyjny pomysł na biznes/ rozwój średnich i dużych przedsiębiorstw, Nagroda Dolnośląski Produkt Roku, Nagroda za społeczną odpowiedzialność firmy, Nagroda za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju Dolnego Śląska, Nagroda dla samorządów za szczególne sukcesy we współpracy z biznesem oraz w dwóch nowych kategoriach: Nagrodzie dla Ambasadora Dolnego Śląska, czyli kogoś, kto poprzez swoją działalność promuje nasz region w Polsce i na świecie, oraz w kategorii: Nagroda dla Pioniera Wieku Cyfrowego, czyli dla firmy lub instytucji wyróżniającej się wykorzystywaniem nowych technologii w swojej działalności.

Kto zasiada w kapitule konkursu?

Kapituła ma bardzo merytoryczne podejście do wszystkich uczestników. Ponadto cechuje ją profesjonalizm. Od lat zasiadają w niej dolnośląscy przedstawiciele świata biznesu i samorządów, ekonomiści oraz rektorzy wrocławskich uczelni wyższych. W tym roku nowym przewodniczącym Kapituły został prof. dr hab. Andrzej Kaleta – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ten skład jest gwarancją, że Kapituła posiada pełną autonomię i potrafi wyłonić rzeczywiście najlepsze przedsiębiorstwa, instytucje oraz samorządy w danej kategorii. Pełną listę członków Kapituły Konkursu można znaleźć T U T A J.

Wygrana w konkursie zwykle oznacza dla zwycięzcy określone korzyści. Co zyskują zdobywcy Dolnośląskich Gryfów?

– Poza statuetką „Dolnośląskiego Gryfa”, prestiżem i rozgłosem w środowisku gospodarczym Dolnego Śląska, każda zwycięska firma i samorząd otrzymają reklamę w internecie m.in. w regionalnych i lokalnych mediach. Jako organizatorom bardzo zależy nam na tym, aby wyróżnione przedsiębiorstwa i samorządy mocno zaistniały w świadomości nie tylko mieszkańców Dolnego Śląska, ale również całego kraju. Ponadto zwycięskie firmy i samorządy mają łatwiej, jeśli chodzi o nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Podsumowując - dzięki konkursowi nasi laureaci stają się jeszcze bardziej konkurencyjni.

Kiedy poznamy laureatów tegorocznych Dolnośląskich Gryfów?

Jak co roku zwieńczeniem konkursu będzie Wielka Gala Biznesu, która od lat przyciąga najważniejsze osobistości Dolnego Śląska ze świata biznesu, nauki, polityki i kultury. W tym roku odbędzie się ona 17 października w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, tradycyjnie w poniedziałek. W ubiegłym roku uroczystość ta przyciągnęła blisko tysiąc gości. Liczymy na to, że w tym roku będzie podobnie. Zaproszeni są przedstawiciele wszystkich przedsiębiorstw i instytucji, które zgłosiły się do konkursu, a to naprawdę duże wydarzenie.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)