Dolnośląski festiwal Nauki na UMW

piątek, 16.9.2022 11:48 0

Aż 138 wydarzeń organizuje Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu w tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, który rusza 16 września br. Ta popularno-naukowa impreza, która cieszy się zasłużoną renomą i niezmiennym zainteresowaniem uczestników w każdym wieku, organizowana jest od 1998 r.  UMW angażuje się w nią od początku, co dokumentuje wystawa fotograficzna „25-lecie DFN na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, którą będzie można oglądać w holu biblioteki UMW przy ul. Marcinkowskiego 2-6 od 23 września. 

Sercem festiwalu są popularno-naukowe wykłady, prezentacje, warsztaty i inne interaktywne metody przekazu rzetelnej naukowej wiedzy w przystępnej formie.

– Jak co roku, stawiamy na różnorodność, aby każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie – zapewnia dr hab. Maria Wesołowska, koordynator uczelniany UMW ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. – W naszych dziedzinach fascynujących tematów nie brakuje, wiele z nich można też przełożyć na język zrozumiały dla odbiorców w różnych grupach wiekowych.

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję poznać tajemnice ludzkiego ciała, ukryte w Muzeum Anatomii. Podczas zwiedzania znajdą odpowiedzi na pytania m.in.: z ilu kości składa się człowiek, jak wygląda ludzkie serce, czy kończyna górna oznacza to samo, co słowo "ręka" i jak działają zmysły. „Pokaż kotku co masz w środku – z miłości do serca” to tytuł zajęć skierowanych do uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej. Uczniowie dowiedzą się, dlaczego sprawy sercowe nie muszą być dla nich zagadką: na czym polega właściwie jego praca i w jaki sposób można mu pomóc, aby dbało o nasze życie jak najdłużej. Edukacyjny walor docenią odbiorcy bogatej w zdjęcia prezentacji multimedialnej na temat pasożytów, połączonej z obserwacjami mikroskopowymi. Wykładowcy UMW obalą też wiele mitów, np. dotyczących odżywiania. Miłośników kryminałów zapewne zainteresuje zdemaskowanie przekłamań dotyczących pracy medyków sądowych w serialach i filmach kryminalnych. W prezentacji „Hollywoodzka medycyna sądowa” specjaliści wyjaśnią na konkretnych przykładach, jak naprawdę wygląda praca medyka sądowego podczas śledztwa. Podobne kwestie poruszy wykład „Czy telewizja kłamie? Najczęstsze absurdy medyczno-sądowe prezentowane w mediach”. W jego trakcie przedstawione zostaną popularne wypaczenia i absurdy dotyczące zagadnień związanych z medycyną sądową oraz współpracą lekarza

z wymiarem sprawiedliwości w filmach i serialach, ale też programach informacyjnych obecnych w telewizji, radiu i internecie. DFN to nie tylko prezentacja ciekawostek naukowych, ale też twardy związek z rzeczywistością, obecny np. w wykładzie prof. Alicji Chybickiej na temat pomocy medycznej dla uchodźców z Ukrainy. To tylko kilka z przykładów wydarzeń organizowanych przez UMW na DFN; nie sposób wymienić ich wszystkich.

– Medycyna jest fascynująca, a DFN jest doskonałą okazją, by podzielić się naukową pasją nawet z przedszkolakami – mówi dr hab. Maria Wesołowska – Dzieci zresztą są najwdzięczniejszymi odbiorcami, mają bowiem otwarte umysły i naturalną ciekawość świata. Korzyści są obopólne: udział w takim masowym wydarzeniu jest także cenną lekcją na nas, naukowców. Wciąż się uczymy, jak nie zamykać się w hermetycznym kręgu, jakiego języka używać, jak budować atrakcyjny przekaz, by dotrzeć ze swoją wiedzą do szerszego grona niż koledzy po fachu i studenci.

Zaangażowanie UMW w Dolnośląski Festiwal Nauki wpisuje się w ideę społecznej odpowiedzialności uczelni, ale przede wszystkim rodzi się pasji. Zapraszamy do odkrywania świata razem z nami! Pełny program na stronie DFN: https://www.festiwal.wroc.pl/program/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)