Dolnośląska Biblioteka Publiczna otwarta po remoncie

piątek, 23.2.2024 16:28 364 0

Zakończył się remont w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego na wrocławskim Rynku. Odnowiony został parter z recepcją i holem głównym. Podczas renowacji zastosowano rozwiązania wyjątkowe na skalę europejską. 

Dolnośląska Biblioteka Publiczna mieści się w zabytkowej Kamienicy Pod Złotą Palmą na wrocławskim Rynku. Remont obejmował reprezentacyjną część parteru, w której znajduje się: wiatrołap, recepcja, szatnia, Galeria Pod Plafonem, hol oraz sanitariat. Celem była poprawa ich funkcjonalności i dostosowanie przestrzeni do osób z niepełnosprawnościami. 

- Tu, w sercu Wrocławia, został zakończony remont oparty o dobry projekt z nowoczesnym, ekologicznym designem i wykorzystaniem drewna. Tę zabytkową przestrzeń udało się uczynić bardziej przyjazną. Cieszę się, że to miejsce uzyskuje nową jakość. Czytelnictwo jeszcze nie umiera, jak pokazała kolejka wrocławian po kody do Legimi z początku stycznia, dlatego warto inwestować w biblioteki i ich rozwój – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. 

W wymiarze estetycznym zmiany w bibliotece mają nawiązywać do dialogu między wielokulturowymi tradycjami miejsca a nowoczesnym designem. Dla osiągniecia tych celów po raz pierwszy w Europie w budynku zabytkowym wykorzystano technologię parametryczną umeblowania i wystroju wnętrz. Organiczne kształty stworzone za pomocą tej technologii pozwoliły na stworzenie form bezpośrednio nawiązujących do liści palmowych stanowiących motyw przewodni Galerii pod Plafonem.  Wysokiej jakości ozdobna sztuczna zieleń podkreśla również sam „Plafon”, autorstwa Anny Szpakowskiej-Kujawskiej z 1975 roku, wymalowany na suficie, który dotychczas znikał w skomplikowanej i nieuporządkowanej geometrii ścian i sufitów.  Cała aranżacja jest praktycznie pozbawiona kątów oraz linii prostych, czyli elementów, które w naturze nie występują. 

- To ważne, żeby to miejsce przyciągało też nowych czytelników. Zaczęliśmy remont od holu, czyli Galerii Pod Plafonem. Codziennie odwiedzający mówią nam, że to miejsce jest piękne. Zastosowano tu rozwiązania nowatorskie, jeśli chodzi o budynki zabytkowe na skalę europejską. Teraz chętnie przychodzą do biblioteki osoby, które wcześniej z niej nie korzystały. Dziękuję Panu Marszałkowi Majowi, który rozumie sprawy kultury i od razu „chwycił” ten pomysł – mówi Jolanta Ubowska, dyrektorka DBP. 

Remont kosztował ponad 400 tysięcy złotych. W całości został sfinansowany z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Budynek wkrótce doczeka się pełnej przebudowy.  W tym roku rozpoczną się ekspertyzy budowlane, które poprzedzą kolejne etapy modernizacji siedziby Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)