Gdzie wykorzystuje się pompy hydrauliczne zębate?

czwartek, 17.4.2025 14:44 159

W układach hydraulicznych stosuje się różnego rodzaju pompy. Jednym z popularnych wyborów są pompy hydrauliczne zębate - cenione za prostą, wydajną i niezawodną konstrukcję. Z tym artykule zebraliśmy dla Ciebie podstawowe informacje na temat tego urządzenia. Sprawdź, czym jest pompa hydrauliczna zębata oraz gdzie się ją stosuje.

Pompa hydrauliczna zębata – podstawowa charakterystyka

Pompa hydrauliczna zębata klasyfikowana jest jako pompa wyporowa. Jej działanie opiera się na dwóch kołach zębatych. Te są połączone z wałami. Jedno koło jest napędzane wałem, a drugie jest połączone z wałem napędowym i za jego pośrednictwem przekazuje energię do siłownika. To jedno z podstawowych rozwiązań stosowanych w układach hydrauliki siłowej. Pracujące koła zębate powodują przepływ cieczy roboczej (np. oleju hydraulicznego) pod ciśnieniem. Następnie energia hydrauliczna przekazywana jest przez wałek i konwertowana na energię mechaniczną wykorzystywaną do napędzania części roboczych maszyn rolniczych, budowlanych, przemysłowych i innych.

Potencjał zastosowania pomp zębatych w układach hydraulicznych

Obecnie pompy hydrauliczne zębate należą do najczęściej wybieranych narzędzi z tej kategorii. Gwarantują wysoką efektywność pracy i niezawodność, pozostając przy tym relatywnie tanie w zakupie. Doskonale sprawdzają się w układach o średniej wysokości ciśnienia, gdzie jednocześnie nie ma potrzeby zachowania wysokiej precyzji regulacji przepływu cieczy roboczej. Do tego dobrze radzą sobie w trudnych warunkach, dlatego wybierane są m.in. do takich sektorów jak rolnictwo czy przemysł.

Pompy hydrauliczne zębate są powszechnie wykorzystywane m.in. w:

  • maszynach rolniczych (np.: ciągniki, prasy rolnicze, ładowacze czołowe TUR, kombajny, opryskiwacze itd.);
  • maszynach budowlanych (np.: koparki, koparko-ładowarki, walce, minikoparki, dźwigi, podnośniki hydrauliczne, wozidła, młoty, chwytaki, nożyce i inny osprzęt hydrauliczny wykorzystywany przy pracach budowlanych lub drogowych);
  • sektorze motoryzacji (np.: podnośniki warsztatowe, platformy załadunkowe, lawety, układy wspomagania kierownicy, w tym zwłaszcza w pojazdach ciężarowych);
  • przemyśle i automatyce przemysłowej (np.: prasy hydrauliczne, układy stosowane w liniach produkcyjnych, systemy pakowania, podnośniki, przenośniki);
  • logistyce i magazynowaniu (np.: podesty ruchome, dźwigi towarowe i windy, wózki widłowe);
  • maszynach specjalistycznych różnego typu (np.: maszyny leśne, pojazdy ratownicze i wozy strażackie, posypywarki, piaskarki, śmieciarki i inne pojazdy służb komunalnych).

Czym kierować się przy wyborze pompy hydraulicznej zębatej?

Zastanawiasz się nad doborem pompy hydraulicznej zębatej pod daną aplikację? Pod uwagę weź kilka podstawowych kryteriów. Kluczowe okazują się:

  • wydajność pompy i przepływu cieczy roboczej (wyrażana w l/min);
  • nominalne i maksymalne ciśnienie robocze występujące w układzie;
  • kierunek obrotów pompy (np.: lewobieżna, prawobieżna, dwukierunkowa);
  • rodzaj przyłącza w pompie;
  • rodzaj napędu i wałka pompy;
  • liczba sekcji;
  • warunki pracy układu i rodzaj stosowanego medium (cieczy roboczej).

To podstawowe aspekty, które należy poddać analizie. Szukając wysokiej jakości pomp hydraulicznych warto zapoznać się z ofertą przygotowaną przez sklep Hydromech. Oferuje on rozwiązania dla profesjonalistów.