Przygotowanie podłoża pod posadzkę samopoziomującą - krok po kroku

środa, 12.2.2025 08:57 196

Przygotowanie podłoża pod wylewkę samopoziomującą w ogromnym stopniu wpływa na jej trwałość i wygląd. Jak zrobić to poprawnie? Na co zwrócić uwagę, by końcowy efekt był zadowalający? Te kwestie omawiamy w nowym poradniku.

Wylewka samopoziomująca – najważniejsze zalety

Ostatnie lata to wzrost popularności posadzek samopoziomujących. Ten trend nie powinien jednak dziwić. Wylewki tego typu oferują wiele zalet, wśród których najważniejsze szybkie i łatwe wyrównanie powierzchni, zapewniające idealnie gładką i równą bazę pod różne rodzaje podłóg. Dzięki swojej płynnej strukturze materiał samoczynnie rozprowadza się po powierzchni, co minimalizuje ryzyko błędów i nierówności. Posadzki anhydrytowe są także wytrzymałe i odporne na pękanie, a w przypadku wersji cementowych – odporne na wilgoć, co umożliwia ich stosowanie w pomieszczeniach narażonych na działanie wody i zmiennych temperatur, takich jak łazienki czy garaże. Doskonale sprawdzają się też przy ogrzewaniu podłogowym – dobrze przewodzą ciepło i zapewniają wysoki stopień ochrony instalacji.

Przygotowanie podłoża pod wylewkę samopoziomującą

By powyższe korzyści stały się waszym udziałem, przed wylaniem posadzki samopoziomującej musicie odpowiednio przygotować podłoże. Na szczęście zadanie to nie jest trudne. Pierwszym etapem powinna być dokładna ocena stanu podłoża. Sprawdźcie wiec, czy powierzchnia jest czysta, sucha i wolna od zanieczyszczeń, takich jak kurz, tłuszcz czy resztki starych nawierzchni. Uwagę powinniście też zwrócić na ewentualne nierówności, pęknięcia czy ubytki, które mogą wpłynąć na efektywność wylewki samopoziomującej.

Kolejny krok to dokładne oczyszczenie powierzchni. Usuńcie wszystkie zanieczyszczenia za pomocą odkurzacza, szczotki lub nawet myjki ciśnieniowej – w zależności od rodzaju powierzchni i stopnia zabrudzenia. Jeśli na podłożu znajdują się większe nierówności, pęknięcia lub ubytki, przed przystąpieniem do aplikacji wylewki samopoziomującej powinniście je zlikwidować, stosując odpowiednie zaprawy naprawcze lub masy wyrównujące, które wypełnią ubytki. Im dokładniej wyrównasz powierzchnię, tym łatwiejsze będzie nałożenie masy samopoziomującej.

W następnej kolejności zastosujcie grunt. Poprawi on przyczepność wylewki samopoziomującej do podłoża, zapewnia lepsze przyleganie masy, co korzystnie wpłynie na trwałość posadzki. W zależności od rodzaju podłoża, powinniście wybrać dedukowany preparat gruntujący lub produkt uniwersalny.

Po gruntowaniu przychodzi czas na wykonanie przerw dylatacyjnych wzdłuż ścian oraz przy słupach i progach. Pozwolą one na swobodne przemieszczanie się materiału w wyniku kurczenia się lub rozszerzania i zapobiegną pękaniu posadzki.

Przygotowanie podłoża – dlaczego jest tak ważne?

Właściwe przygotowanie podłoża wpływa na trwałość i estetykę całej posadzki. Jeśli podłoże nie będzie odpowiednio oczyszczone, naprawione i zagruntowane, wylewka samopoziomująca może nie mieć właściwej przyczepności, co po pewnym czasie doprowadzi do jej pękania, łuszczenia się lub powstawania nierówności. Nieodpowiednie wykonanie dylatacji może zaś skutkować pęknięciami na granicach wylewki.