Udar słoneczny u dziecka! Co robić?
Udar słoneczny, inaczej porażenie słoneczne, to reakcja naszego organizmu, powstająca na skutek zbyt długiego przybywania na mocnym słońcu. Na udar słoneczny najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz osoby z innymi predyspozycjami, zwłaszcza te z pogorszonym funkcjonowaniem układu krążeniowo-oddechowego. Udar słoneczny to często lekceważona jednostka chorobowa, która może jednak, w ekstremalnych przypadkach, prowadzić nawet do śmierci. W tym artykule dowiesz się, jakie są objawy udaru słonecznego u dzieci i jak chronić się przed udarem.
Udar słoneczny u dzieci- jak chronić nasze dzieci przed udarem?
Najbezpieczniejszą opcją będzie oczywiście całkowite unikanie wystawiania się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w godzinach, gdy indeks UV jest na najwyższym poziomie, czyli między 11:00 a 15:00. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie schronić się w pomieszczeniu, należy z dzieckiem przebywać w cieniu. Bardzo ważną sprawą jest aby dziecko zawsze nosiło na głowie czapkę z daszkiem. Nakrycie głowy ma szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie przegrzanie głowy, karku i szyi jest szczególnie niebezpieczne. Chociaż nie ma to bezpośredniego wpływu na przegrzewanie się organizmu i nie ochroni nas przed udarem warto pamiętać również o kremie z filtrem UV. Skórę dziecka, która jest szczególnie delikatna, warto zawsze przy wychodzeniu na słońce, zwłaszcza mocne, chronić filtrem. Idaelną opcją byłby krem z filtrem SPF 50+, czyli popularna "pięćdziesiątka". Specjalne preparaty przeznaczone dla dziecięcej skóry można kupić w każdej drogerii. Pamiętać należy również o odpowiednim nawodnieniu organizmu, zwłaszcza w czasie upałów. Idealnym rozwiązaniem byłaby woda, do której można wrzucić kawałki owoców i liści ziół ( mięty, melisy) w celu sprawienia, że będzie dla dziecka bardziej "atrakcyjna". Jeśli dziecko nie chce pić czystej wody świetnie sprawdzą się też owocowe soki lub woda z dodatkiem syropu smakowego.
Udar słoneczny u dzieci- jakie są jego objawy?
Objawem, który powinien nas szczególnie zaniepokoić jest znacznie podwyższona temperatura ciała. Gorączka sięgać może aż 41 ℃, jest to sytuacja wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ już rejonie 40 ℃ zaczyna proces denaturacji, czyli niszczenia, białek, co skutkuje zniszczeniami w komórkach tkankach organizmu. Kolejnym objawem, na który należy zwrócić uwagę jest brak potliwości. Mechanizm termoregulacji u dzieci nie jest jeszcze w pełni wykształcony i do sytuacji rozregulowania cieplnego może w ich przypadku dojść o wiele szybciej niż u osoby dorosłej. Gdy gruczoły potowe przestają pracować sytuacja jeszcze bardziej się utrudnia, ponieważ to właśnie pot naturalnie chroni nas przed przegrzaniem. Innymi objawami na które należy zwrócić uwagę są miedzy innymi:
- Bóle i zawroty głowy
- Ogólne osłabienie organizmu, wiotkość, apatyczność
- Niepokój i dezorientacja
- Zaburzenia świadomości
- Nudności i wymioty
- Biegunka
- Skąpomocz
- Dreszcze
- Wzmożone pragnienie
- W skrajnych przypadkach utrata przytomności.
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego u dziecka
Udar słoneczny u dziecka jest sytuacją szczególnie niebezpieczną i zaobserwowanie jego objawów zawsze powinno być powodem do kontaktu z lekarzem. W żadnym wypadku nie można dziecka schładzać w zimnej kąpieli, gdyż może ono doznać szoku termicznego. Należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie nawodnienie i zastosować okłady z ręczników namoczonych w letniej wodzie w celu schłodzenia ciała.