Barman z Wrocławia rywalizuje w ogólnopolskim konkursie World Class

czwartek, 19.5.2022 12:51 399 0

Po raz kolejny organizator znanego na całym świecie konkursu barmańskiego World Class poszukuje polskich kandydatów do tytułu najlepszego barmana globu. W tym roku 20 barmanek i barmanów rywalizować będzie o krajowe trofeum i przepustkę na koktajlową olimpiadę w Sydney. Wrocław w konkursie reprezentuje Paweł Bondzior.

World Class to najbardziej prestiżowy konkurs barmański na świecie. Co roku ponad 10 000 barmanów w 60 krajach ubiega się o przepustkę do globalnego finału. Do tej pory Polskę reprezentowało sześciu barmanów, w tym w ostatnich edycjach Bartłomiej Wójcik z Łodzi (2021), Maciej Mazur z Krakowa (2019) i Marcin Kruk z Warszawy (2018).

W zaplanowanych na 20-21 maja krajowych kwalifikacjach do światowego finału zmierzy się 20 największych barmańskich talentów w Polsce. Mają od 22 do 35 lat. Wśród nich są bardzo doświadczeni barmani, a także „młode wilki”. Na co dzień pracują w koktajlbarach w Gdańsku, Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Tarnowie, Opolu, Katowicach i Wrocławiu.

Paweł Bondzior

Za barem od 3 lat. Szef baru Pod Papugami Restaurant & Cocktail Bar, Wrocław.

Pierwsze barmańskie kroki stawiał w kameralnych koktajlbarach. W tworzeniu każdego koktajlu daje z siebie 100%, a w pracy za barem kładzie nacisk na porządek i organizację. Pomagają mu w tym ukończone właśnie studia managerskie w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz pasja do poznawania, łączenia i kreowania smaków. Największą radość daje mu dzielenie się efektem z innymi. World Class to jego konkursowy debiut.

– W tegorocznym Top 20 mamy ponownie aż sześcioosobową reprezentację kobiet, które przełamują stereotypy o profesji barmana. Solidny skład wystawiły Gdańsk, Kraków i Warszawa. Cieszymy się, że do konkursu kwalifikują się także barmani z innych miast, co potwierdza, że sztuka koktajlowa rozwija się mimo pandemii i w każdym zakątku Polski można znaleźć barmańskie perełki – powiedział Łukasz Kamiński, koordynator polskiej edycji World Class, Diageo Reserve.

W ramach konkursowej rywalizacji w krajowym finale World Class Poland barmani będą wykorzystywać najbardziej uznane marki alkoholi, jak Johnnie Walker, Tanqueray, Zacapa czy Bulleit. Kreatywność, perfekcję i gościnność uczestników oceni międzynarodowe jury.

Zwycięzca krakowskiego finału z tytułem Barmana Roku World Class Poland 2022 wyjedzie do Sydney (Australia). Tak w globalnym finale zmierzy się z największymi barmańskimi talentami na świecie. W 2021 roku Polskę reprezentował Bartłomiej Wójcik, a najwyższe trofeum zdobył James Grant z Kanady.

– Globalna statuetka World Class to Święty Graal dla barmanów. Jestem ogromnie dumny, że mogłem o nią rywalizować i reprezentować Polskę w konkursie w ubiegłym roku. Jednak po kilku latach starań i udziale w światowej imprezie mogę powiedzieć, że najważniejsze w tym wszystkim są: niesamowity klimat rywalizacji, pozytywne emocje między barmanami i wreszcie ogromny postęp, jaki robią uczestnicy. Z tymi wyjątkowymi doświadczeniami wracamy później do naszych gości – podsumował Bartłomiej Wójcik, Barman Roku World Class Poland 2021, finalista globalnych zawodów World Class.

Informacje o World Class Poland: www.facebook.com/worldclasspoland/
Impreza w Krakowie – Guest Shift Bartender:https://fb.me/e/1PcpLXre9

 

World Class Poland 2022
Lista półfinalistów

GDAŃSK

Aleksander Pelowski, Mała Sztuka, Gdańsk

Jakub Leszczyński, Ink Above, Puro Hotel, Gdańsk

Olga Palamarchuk, Restauracja Zdrojowa, Gdańsk

Weronika Śliwińska, Eliksir, Gdańsk

 

KRAKÓW

Alicja Bączyk, TAG., Kraków

Kacper Durnoga, Gin Mill i Trambar, Kraków

Krzysztof Kalita, Kraina Szeptów, Sheraton Grand Hotel, Kraków

Artur Kozłowski, TAG., Kraków

Grzegorz Pikulski, NEON, Kraków

 

WARSZAWA

Arkadiusz Białkowski, Patio Bar Golden Tulip, Warszawa

Daniel Błaszczyk, Pastrami Powiśle i Moderne Artisanal, Warszawa

Ewelina Figiel, Loreta Bar, Puro Hotel, Warszawa

Angelika Leśniewicz, Craft Cocktails, Gdańsk / Moderne Artisanal, Warszawa

Karol Rychlewicz, Backroom Warsaw, Warszawa

 

OPOLE

Bartosz Leszczyński, Mąka i Wół, Opole

Maksym Volkovytskyi, Kofeina 2.0, Opole

 

POZOSTALI

Magdalena Hornik, 27th Floor Bar & Restaurant, Courtyard by Marriott, Katowice

Stanisław Plenzler, 17 Schodów Cocktail Bar, Szczecin

Michał Łabno, Browar Tarnowski, Tarnów

Paweł Bondzior, Pod Papugami Restaurant & Cocktail Bar, Wrocław

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek