Łączenie paneli z płytkami. Jak zrobić to dobrze?

środa, 9.2.2022 15:35 999

Otwarte przestrzenie w domach cieszą się coraz większą popularnością. Połączenie salonu z otwartą kuchnią stało się już niemal standardem. Jest to bowiem nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale przede wszystkim bardzo dobrze się prezentuje. Daje też nowe, nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni. Problem pojawia się, kiedy mimo wszystko chcemy w jakiś sposób oddzielić te dwie strefy i w tym celu planujemy położenie dwóch różnych podłóg. Jak połączyć panele z płytkami, aby zespolenie to było trwałe i estetycznie się prezentowało?

Zasady łączenia paneli z płytkami

Decydując się na położenie na podłodze dwóch, znacznie różniących się od siebie materiałów, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych zasad. Aby zastosowanie takiego rozwiązania miało sens, a przede wszystkim atrakcyjnie wyglądało i długotrwale służyło, należy wybrać materiały jak najbardziej zbliżone do siebie klasą ścieralności i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli bowiem połączymy ze sobą znacząco różniące się wytrzymałością podłogi, będą się w innym tempie zużywały, a tym samym jedna z nich będzie wymagała szybszej wymiany. Należy również pamiętać o tym, że kiedy łączymy ze sobą panele podłogowe i płytki, powinny harmonizować ze sobą kolorystycznie i być utrzymane w podobnej tonacji. Aranżację w stylu loftowym można uzyskać łącząc drewno i beton. Natomiast w bardziej  klasycznej kuchni, dobierając białe płytki i jasną podłogę, uzyskamy bardzo elegancki efekt. 

Spoina czy listwa

Aby połączone ze sobą panele podłogowe i płytki tworzyły jednolitą, trwałą i estetycznie zespoloną powierzchnię, warto zastosować pomiędzy nimi praktyczne listwy połączeniowe. Świetnie sprawdzą się również aluminiowe, stalowe czy też mosiężne profile fugowe. Gięte profile łączeniowe można z powodzeniem instalować przy płytkach zakończonych łukiem. Ważne jest zachowanie dylatacji, czyli wolnej przestrzeni pomiędzy panelami, a ścianą, aby podłoga pracowała. Na stronie my-floor.pl znajdziemy mnóstwo informacji oraz inspiracji dotyczących układania paneli podłogowych, a także najnowsze kolekcje podłóg i akcesoriów przydatnych podczas ich montażu.

Reguły układania łączonych posadzek 

Kiedy na jednej posadzce łączymy panele podłogowe z płytkami, niezwykle ważna jest kolejność ich układania. Ze względu na to, że ceramiczne płytki są znacznie trudniejszym w obróbce materiałem, a co więcej, muszą być trwale przyklejone do posadzki, to właśnie one powinny być w pierwszej kolejności położone. Dopiero po zakończeniu układania płytek, możemy się zabrać do dalszej pracy, polegającej na dopasowaniu do ułożonej już podłogi paneli. Dzięki tak rozłożonej pracy mamy pewność, że nasza posadzka nie będzie się różniła poziomem, a ułożona kompozycja będzie się dobrze prezentowała. Warto też wybierać najwyższej jakości materiały, charakteryzujące się stabilnością wymiarową, takie jak oferowane panele My-Floor. Łącząc je z płytkami lub gresem, zyskujemy pewność, że będą doskonale się sprawdzać nawet w najtrudniejszych warunkach.