Naucz się rozpoznawać fake newsy – Mieszkanie Gepperta zaprasza na bezpłatne warsztaty i premierę gry edukacyjnej

czwartek, 25.11.2021 11:59 181 0

Już 5 grudnia we wrocławskiej galerii Mieszkanie Gepperta odbędą się bezpłatne warsztaty edukacyjne dotyczące fake newsów. To finał międzynarodowego projektu „ARTIFAKE – sztuka przeciwko propagandzie” zwracającego  uwagę  na rosnący problem medialnej dezinformacji. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dorosłych. Obowiązują zapisy.

Sztuka a fake news

Fake news i manipulacja medialna to tylko niektóre z określeń towarzyszących rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji. Program warsztatów w galerii sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta ma wyposażyć uczestników i uczestniczki w praktyczne umiejętności odróżniania fałszu od prawdy.  Zajęcia pt. „Sztuka a fake news” poprowadzą ekspertki Maria Marszałek i Adriana Myśliwiec, których praktyka zawodowa skupia się na działaniach artystycznych i edukacyjnych. 

Premiera gry i zajęcia praktyczne

W niedzielę, 5 grudnia, od godz. 12:00 dzieci od lat 6 i dorośli zastanowią się, czy fantazjowanie może iść w parze z krytycznym myśleniem. Osią zajęć będzie specjalnie zaprojektowana gra planszowa inspirowana pracą artystyczną Pawła Kulczyńskiego pt. 2+2=5”. „Ministerstwo informuje” – podobnie jak instalacja dźwiękowa na Wyspie Tamka – prowokuje odbiorców do namysłu nad odróżnieniem tego, co wymyślone od tego, co prawdziwe. 3 grudnia o godz. 19:00 za pośrednictwem transmisji internetowej w portalu Facebook odbędzie się premiera gry wraz z prezentacją szczegółowej instrukcji. Planszówkę można już teraz bezpłatnie pobrać ze strony organizatora www.arttransparent.org i wydrukować na domowym sprzęcie.

Tego samego dnia, o godz. 15:00, rozpoczną się warsztaty dedykowane dorosłym. Dotyczyć będą mechanizmów psychologicznych i socjologicznych, dzięki którym teorie spiskowe zyskują na popularności. W drugiej części spotkania uczestnicy, korzystając z anonimowych archiwów fotograficznych i fragmentów gazet, ułożą fantazyjne historie, zastanawiając się nad umiejętnościami, jakie są potrzebne, by odróżniać rzeczywistość od fikcji.  

Na oba spotkania obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza: https://app.evenea.pl/event/artifake-warsztaty 

Artyści przeciwko propagandzie

W ramach projektu „ARTIFAKE – sztuka przeciwko propagandzie” we wrześniu i październiku br. polscy artyści i artystki zmierzyli się ze zjawiskiem fake newsów, prezentując swoje prace w przestrzeni miejskiej. Na Wyspie Tamka powstała instalacja dźwiękowa Pawła Kulczyńskiego wysyłająca kontrowersyjne komunikaty z głośników tubowych imitujących system informacji publicznej. Liliana Zeic przeprowadziła działania performatywne przed wrocławską Halą Stulecia – Iglica symbolicznie zamieniła się w przystrojony w kolorowe wstęgi słup majowy, a codzienne artystyczne rytuały odbywały się w intencji osób poszkodowanych w wyniku rozpowszechniania fałszywych informacji na ich temat. Artystyczno-naukowy projekt Alicji Patanowskiej i Marcina Sawińskiego pt. „Fake News. Archiwum” to z kolei inteligentna drukarka weryfikująca internetowe wiadomości, którą testować można obecnie w Miejskiej Bibliotece w Żmigrodzie. Wcześniej instalacja dostępna była w Concordia Design we Wrocławiu. 

Szczegóły dotyczące projektu „ARTIFAKE” i warsztatów edukacyjnych znajdują się na stronie fundacji: www.arttransparent.org 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek