Remont nawierzchni na moście Jagiellońskim

poniedziałek, 25.10.2021 13:28 341 0

Most Jagielloński Południowy nowy – remont jezdni i płyty pomostowej rozpocznie się jeszcze w październiku. 

  •          Remont dotyczy części jezdnej mostu bez utrudnień dla pieszych i rowerzystów
  •          Jezdnia zostanie wzmocniona specjalną siatką wbudowaną w warstwy betonu asfaltowego
  •          Płyta pomostowa przejdzie zabezpieczenia antykorozyjne oraz ułożenie nowej izolacji przeciwwodnej

 

Most Jagielloński Południowy nowy powstał w latach 80tych minionego stulecia. Przecina kanał żeglugowy Odry, jest fragmentem alei Jana Kochanowskiego i przenosi ruch kołowy w kierunku do centrum miasta. W ciągu najbliższych tygodni będzie poddany pracom remontowym w zakresie wymiany nawierzchni jezdni, wzmocnienia jej konstrukcji oraz zabezpieczenia płyty pomostowej przed korozją. Zmiany w organizacji ruchu kołowego zostaną wprowadzone w ostatni weekend października – w nocy z 29/30.10. br. 

Organizacja ruchu na czas trwania remontu przewiduje całkowite wyłączenie mostu z ruchu kołowego i skierowanie pojazdów na drugą parę mostów położonych wzdłuż jezdni prowadzącej ruch w kierunku Psiego Pola. 

- Zakres planowanych prac remontowych wyklucza utrzymanie ruchu samochodowego na moście w czasie ich trwania. Wszystkie warstwy nawierzchni aż do płyty pomostowej zostaną usunięte, a sama płyta zabezpieczona antykorozyjnie a następnie pokryta nową warstwą izolacji przeciwwodnej – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. 

Most zostanie zamknięty dla samochodów, ruch kołowy w obu kierunkach będzie się odbywał drugą jezdnią alei Jana Kochanowskiego. Tuż za skrzyżowaniem z ul. Toruńską samochody przejadą na drugą nitkę aby powrócić na swoją właściwą jezdnią dopiero za skrzyżowaniem z ulicami Mianowskiego i Smoleńskiego.

Na odcinku dwukierunkowym obowiązywał będzie zakaz wyprzedzania przy zredukowaniu prędkości do 40km/h. Wyjazd z ulicy Mianowskiego i Smoleńskiego możliwy będzie wyłącznie w relacjach prawoskrętnych, tak aby nie zaburzać płynności ruchu na objeździe. 

Zakres prac przewidzianych do wykonania na moście Jagiellońskim Południowym nowym obejmuje:

  •          rozbiórki nawierzchni jezdni aż do płyty pomostowej,
  •          zabezpieczenie antykorozyjne oraz nową izolacją przeciwwodną płyty pomostowej,
  •          ułożenie nowych warstw drogi z betonu asfaltowego ze specjalną siatką wzmacniającą.  

Remont nawierzchni sięga aż do 20-metrowego dojazdu od strony ul. Krzywoustego. 

Most Jagielloński stanowi bardzo istotną rolę dla zachowania płynności obsługi budowy Alei Wielkiej Wyspy. Przeprowadzenie prac w celu wzmocnienia konstrukcji jezdni jest konieczne, aby ciężki ruch związany z dostawami materiałów budowlanych na plac budowy, mógł się odbywać bez przeszkód. 

Generalnym wykonawcą prac jest firma Radpol. Koszt remontu wyniesie 488 tys. zł. Prace potrwają do 3 miesięcy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek