Uspokojenie ruchu na ośmiu ulicach Wrocławia

piątek, 22.10.2021 11:39 496 0

Uspokojenie ruchu – strefa 30, azyle, wyspy, uporządkowanie parkowania i progi spowalniające pojawią się w ciągu najbliższych trzech miesięcy na: Sztabowej, Zakładowej, Redyckiej, Starościńskiej, Odolanowskiej, Pretficza, Dawida i Kłodnickiej. 

  • Na ośmiu wrocławskich ulicach do końca roku zostaną wdrożone projekty uspokojenia ruchu
  • O ich w prowadzenie wnioskowali rodzice placówki opiekuńczej, mieszkańcy i rady osiedli
  • Projekt dotyczy dróg o charakterze osiedlowym, o znacznym natężeniu lokalnego ruchu kołowego

 

Projekt uspokojenia ruchu na rzecz poprawy bezpieczeństwa obejmuje aż 8 ulic. W ciągu najbliższych tygodni prace drogowe, montażowe oraz malarskie wykona wybrane w przetargu konsorcjum firm: Elektrotim, Zaberd i Rotomat. Zakres przewidzianych robót dotyczy obniżania krawężników, napraw cząstkowych nawierzchni jezdni i chodników, malowanek, oznakowania pionowego oraz montażu słupków, azyli, pylonów i wysepek. 

Cel – poprawa bezpieczeństwa 

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników ruchu. O jego uspokojenie wnioskowali mieszkańcy indywidualnie i za pomocą właściwych rad osiedli, rodzice i kierownictwo z placówki opiekuńczo - wychowawczej. 

- Działania te mają na celu dostosowanie infrastruktury drogowej do obowiązujących lub wdrażanych ograniczeń prędkości. Powstają w miejscach, w których mimo odpowiedniego oznakowania, kierowcom zdarza się przekraczać prędkość, a tym samym powodować niebezpieczne sytuacje na drodze. Na zmianach skorzystają  wszyscy użytkownicy, jednak największymi beneficjentami będą niechronieni użytkownicy, czyli piesi i rowerzyści, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo ze strony przekraczających dozwoloną prędkość kierowców – dodaje Anna Szmigiel-Franz, oficer piesza w Biurze Zrównoważonej Mobilności. 

Kolejność prac 

Ekipy wykonawcy pojawiły się już na ulicy Sztabowej, gdzie w związku zaplanowanymi pracami obowiązują czasowe ograniczenia w parkowaniu. 

- Na odcinku od Gajowickiej do Powstańców Śląskich ulica Sztabowa zostanie objęta strefą 30. Po wprowadzeniu strefy ograniczonej prędkości skrzyżowania ze wszystkimi przecznicami staną się równorzędne – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. 

Zgodnie z projektem na wspomnianym odcinku pojawią się azyle dla pieszych, zawężenia w obrębie wlotów ulic poprzecznych i zostanie również uporządkowane parkowanie - na prostopadłe po stronie południowej. 

Jeszcze w tym miesiącu roboty powinny rozpocząć się na ulicach Odolanowskiej i Zakładowej. Na listopad przypadnie gros realizacji projektów na Pretficza, Redyckiej, Starościńskiej, Dawida i Kłodnickiej.  

Jakich zmian można spodziewać się na wspomnianych ulicach? 

  • Na ulicy Pretficza pojawi się strefa 30, azyl  i wyspy zawężające szerokość jezdni. Parkowanie zostanie uporządkowane poprzez wyznaczenie miejsc oraz sposób ich zajmowania (równolegle i prostopadle).
  • Na ulicy Dawida przy skrzyżowaniu z Gajową powstanie mini rondo, a także wyspy i azyle dla pieszych.
  • Na ulicy Kłodnickiej, między Małopanewską a Kwiską, przy skrzyżowaniu ze Stobrawską i przedszkolu Bajka powstanie próg spowalniający. Zawężenia jezdni uspokoją dodatkowo ruch na przejściu przy kościele.
  • Na ulicach Redyckiej i Starościńskiej pojawią się ograniczenia prędkości do 40 km/h, zmiana pierwszeństwa na skrzyżowaniach z przecznicami (równorzędne), azyle dla pieszych oraz progi spowalniające.
  • Na ulicy Zakładowej powstanie wyniesione przejście
    z przejazdem rowerowym  między sięgaczem Zakładowej a Słonimskiego, oraz progi spowalniające. 

Czas trwania wszystkich prac został oszacowany na kilkanaście tygodni. Koszt realizacji projektu wyniesie 1 153 200 zł.  

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek