Podsumowanie działalności Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu w pierwszym półroczu 2021 roku

wtorek, 17.8.2021 11:34 755 0

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa i obowiązujących obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, pierwsza połowa 2021 roku była dla Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu bardzo intensywna. Udało nam się zrealizować wiele fantastycznych projektów, nawiązać owocne partnerstwa oraz na bieżąco informować o działaniach Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy współpracowali z nami oraz śledzili naszą działalność, biorąc udział w organizowanych przez nas wydarzeniach!

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy, wraz z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej zorganizowaliśmy pięć debat z cyklu z Widokiem na Europę, które były jednocześnie polem do współpracy z fantastycznymi partnerami. 

  • 19 lutego zorganizowaliśmy debatę onlinę z udziałem poseł Anny Zalewskiej i posła Tomasza Frankowskiego poświęconą programowi ERASMUS.
  • 24 lutego odbyło się spotkanie “Z Widokiem na miasto bez smogu” zorganizowane dzięki wsparciu stowarzyszenia BoMiasto
  • 8 marca z okazji Dnia Kobiet zaprosiliśmy na debatę “Z Widokiem na współczesne czarownice”, któremu towarzyszył spektakl “Czarownice” Teatru Układ Formalny.
  • 7 maja, w związku z przypadającym w 2021 roku Europejskim Rokiem Kolei, odbyła się debata “Z Widokiem na Europejski Rok Kolei - o nowych prawach pasażerów i reaktywacji kolei lokalnej”. Patronem medialnym debaty był magazyn “Rynek Kolejowy”, a partnerem społecznościowym - grupa “Jak będzie w przedziale”.
  • 13 czerwca to kolejne partnerstwo i kolejna ciekawa rozmowa związana z Europejskim Zielonym Ładem i jego wymiarem praktycznym, czyli Nowym Europejskim Bauhausem. Rozmowę “Z Widokiem na NEB” zorganizowaliśmy w klimatycznym Parku Szczytnickim i przy udziale publiczności, w ramach współpracy z BWA Wrocław
  • 15 lipca zorganizowaliśmy pierwsze od czasu wybuchu pandemii spotkanie w Domu Europy - “Z Widokiem na bezpłatny zbiorkom”, podczas którego rozmawialiśmy o przyszłości wrocławskiej komunikacji zbiorowej. Patronem medialnym debaty została Gazeta Wyborcza

W kwietniu ruszył też jeden z naszych największych projektów, czyli “Pracownia wspólnie.eu”. Inicjatywa powstała dzięki współpracy naszego Biura ze Strefą Kultury Wrocław oraz Mikrograntami. 30 uczestników Pracowni wzięło udział w szkoleniach zorganizowanych przez Mikrogranty, przygotowujących do samodzielnych działań na rzecz społeczności lokalnej i organizowania projektów oddolnych. Kilka inicjatyw naszych wolontariuszy, działających w ramach sieci wspólnie.eu, już ujrzało światło dzienne! Akcja “Czysta Wyspa” zorganizowana przez siedemnastoletnią mieszkankę wrocławskiego Biskupina zadebiutowała 20 czerwca akcją sprzątania nadodrzańskich wałów na Wielkiej Wyspie. "Wywrocławieni" to z kolei inicjatywa na rzecz bezpłatnej komunikacji miejskiej, której przedstawicielka wzięła udział w debacie “Z Widokiem na bezpłatny zbiorkom”. Natomiast dwie studentki zafascynowane przestrzenią i mieszkańcami okolic Placu Grunwaldzkiego zaprosiły do wzięcia udziału w swoich wydarzeniach organizowanych pod szyldem “Kto tu mieszka?”. Kolejnymi projektami w ramach Pracowni wspólnie.eu będziemy mogli pochwalić się już jesienią! 

Rokrocznie szeroko informujemy o laureatach Nagrody za Wolność Myśli im. Sacharowa - w 2020 roku wyróżnienie to otrzymali przedstawiciele białoruskiej opozycji demokratycznej. Laureaci zeszłorocznej nagrody są nam szczególnie bliscy, nie tylko ze względu na geograficzną bliskość naszych krajów, ale też poprzez wspólną historię i codzienny kontakt - we Wrocławiu istnieje liczna białoruska diaspora! Pokazując uznanie dla walczącego o wolność i demokrację społeczeństwa białoruskiego oraz solidarność z jego przedstawicielami, nasze Biuro dzięki współpracy z Miastem Wrocław zainicjowało powstanie Muralu dla Białorusi, który można oglądać przy ulicy Legnickiej. W uroczystym odsłonięciu muralu 5 czerwca wzięły udział liderki białoruskiej opozycji - Swietłana Cichanouska, Wolha Kawalkowa Tatsiana Khomich. Dzięki współpracy z Fundacją “Za Wolność Waszą i Naszą” zaangażowaliśmy się również w akcje pisania pocztówek do białoruskich więźniów politycznych. Zobacz FILM przedstawiający powstanie muralu! 

Europejski Rok Kolei to nie tylko zorganizowana w maju debata, ale również specjalny, zielony skład Kolei Dolnośląskich, promujący tę inicjatywę. Można go spotkać na dolnośląskich dworcach już od 1 czerwca bieżącego roku! 

Kolejnym partnerstwem, które udało nam się zawiązać w tym roku, jest współpraca z Uniwersytetem Wrocławskim w ramach projektu badawczo-edukacyjnego GANESA - Mediacje i dialog w Unii Europejskiej prowadzące do trwałego i sprawiedliwego społecznie porozumienia osiąganego w warunkach rzetelnej i wiarygodnej informacji.

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego zgodzili się za to opowiedzieć nam, czym dla nich jest bycie Europejczykiem. Z przemyśleń równolatków obecności Polski w Unii Europejskiej powstała plenerowa wystawa “Jestem Europejczykiem”, którą mieszkańcy Wrocławia mogli podziwiać w samym centrum miasta, na ulicy Świdnickiej. Wypowiedzi naszych bohaterów można obejrzeć TUTAJ

W  tym roku zaprosiliśmy również na seanse online filmów będących finalistami Nagrody Publiczności LUX - czyli nowej formuły europejskiej nagrody filmowej. W tym roku nagrodę przyznawali posłowie do Parlamentu Europejskiego razem z widzami w całej Europie. W rywalizacji wzięły udział trzy filmy: duńskie “Na rauszu”, rumuński “Kolektyw” oraz polskie “Boże Ciało”. Głosowanie wygrał “Kolektyw”, a wręczenie nagrody miało miejsce 9 czerwca w Strasburgu. 

W wyjątkowy sposób świętowaliśmy również tegoroczny Dzień Europy. Ze względu na wciąż obowiązujące obostrzenia, zaprosiliśmy wrocławian do wspólnej zabawy i wysłuchania koncertów zza szyb - w pięciu lokalizacjach zagrało dla nas kilkunastu wspaniałych artystów, którzy zabrali nas w podróż po Europie proponując program dla małych i dużych. TUTAJ można sprawdzić, jak świętowaliśmy!

Dom Europy we Wrocławiu skończył w tym roku dziesięć lat. Budynek przy ulicy Widok 10 już od dekady jest siedzibą naszego Biura oraz Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, w związku z czym postanowiliśmy zorganizować w tym roku coś wyjątkowego. Urodzinowy Festiwal Kultury Europejskiej, który odbył się we Wrocławiu między 1 a 4 lipca był fantastyczną okazją do spotkania z muzyką (liczne koncerty w salach i plenerze), kinem (przegląd filmów nominowanych do nagrody LUX) sztuką i środowiskiem (wernisaże, spotkania, kabaret, dyskusje i debata), a przede wszystkim z wszystkimi naszymi przyjaciółmi i sympatykami, z którymi w końcu mogliśmy spotkać się “na żywo”. Zwieńczeniem festiwalu była Urodzinowa Gala w Teatrze Muzycznym Capitol, którą uświetnił koncert zespołu Raz Dwa Trzy.  Podsumowanie festiwalu można obejrzeć TUTAJ.  

To intensywne pół roku przyniosło nam wiele radości i satysfakcji z pracy dla Państwa. Kolejne miesiące 2021 roku na pewno będą równie interesujące - najświeższe informacje znajdą Państwo na naszej stronie w serwisie Facebook.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek