Wrocławski krasnal wyrusza w podróż rowerem przez państwa wokół Bałtyku

sobota, 24.7.2021 08:00 289 0

WROCŁAWSKI KRASNAL NA WAKACJACH NA DWÓCH KÓŁKACH NAD BAŁTYKIEM! W
TOWARZYSTWIE WOLONTARIUSZY ZWIEDZA ŚWIAT I OPOWIADA O STOLICY DOLNEGO
ŚLĄSKA.Na rowerze wzdłuż linii brzegowej Bałtyku! Wrocławski krasnal Życzliwek zwiedza kraje położone wokół Bałtyku, razem z wolontariuszami Fundacji „Potrafię Pomóc” promuje ideę Wrocławia bez barier. To inicjatywa wolontariuszy Fundacji, która wspiera osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Uczestnicy do wyprawy przygotowywali się aż rok.

Pod koniec lipca w trasę z niemieckiego Greifswaldu przez Szwecję, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę i Białoruś z finałem we wrocławskim rynku wyruszają studenci -  Sebastian Pstrokoński-Komar i Alexandra Mikulski. W ciągu miesiąca na rowerach chcą pokonać prawie 4000 kilometrów! Towarzyszy im symbolizujący stolicę Dolnego Śląska – wrocławski krasnal Życzliwek, który z mijanych po drodze miejsc będzie wysyłał pocztówki. Zdjęcia filmy, relacje z wyprawy, będzie można znaleźć w mediach społecznościowych – szczegóły pojawią się na profilu FB Fundacji „Potrafię Pomóc” i na jej stronie internetowej (z hasztagiem „krasnalzwiedza”).

MAPA TRASY KRASNALA


https://www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomoc
https://potrafiepomoc.org.pl/

Uczestnicy wyprawy skorzystają z możliwości spotkania z mieszkańcami, społecznikami, przedstawicielami miejscowych władz. W drogę zabrali anglojęzyczne ulotki o stolicy Dolnego Śląska, o wrocławskich krasnalach. Za pośrednictwem mediów społecznościowych chcą też zachęcać do wsparcia Fundacji „Potrafię Pomóc”, która – między innymi dzięki współpracy z władzami Wrocławia – realizuje szereg projektów skierowanych do osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, aktywnie włączając się w budowę miasta bez barier. Wyprawę wolontariuszy patronatem objął Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Podróży towarzyszy zbiórka na rzecz zakupu wyposażenia do jednego z nielicznych w Polsce w pełni dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami gabinetów stomatologicznych, który powstanie w prowadzonym przez Fundację „Potrafię Pomóc” we Wrocławiu Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego. Gabinet stomatologiczny to bardzo potrzebne miejsce, budowane w duchu zwiększania dostępności do usług medycznych. Koszt wyposażenia to około 300 000 zł. Szczegółowe informacje na temat gabinetu znaleźć można na stronie zbiórki. Każdy może dorzucić swoją cegiełkę i wesprzeć cel!https://zrzutka.pl/t9rvsr

Finał podróży nastąpi pod koniec sierpnia we wrocławskim rynku. Szczegóły wydarzenia do ostatniej chwili pozostaną tajemnicą. Już teraz można jednak zdradzić, że w efektownym finale – niespodziance udział wezmą między innymi muzycy z wrocławskiej Akademii Muzycznej i
wolontariusze Fundacji „Potrafię Pomóc”, w tym oczywiście uczestnicy wyprawy.

Obecność krasnala jako towarzysza podróży ma wymiar symboliczny – krasnale na stałe wpisały się we wrocławski krajobraz, nieodłącznie kojarzą się ze stolicą Dolnego Śląska. Ich wizerunki na wrocławskich murach zaczęły się pojawiać w latach osiemdziesiątych XX wieku jako wyraz buntu działaczy ruchu „Pomarańczowa Alternatywa” wobec rzeczywistości Polski Ludowej. Dziś figurki krasnali można wypatrzeć w najróżniejszych punktach miasta.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek