Zmieńmy klimat na lepszy! – Dni Klimatu na PWr

piątek, 11.6.2021 14:25 227 0

Przyczyny, zagrożenia i skutki związane ze zmianami klimatycznymi to główne tematy pierwszej edycji Dni Klimatu, które w dniach 14-15 czerwca odbędą się na wrocławskiej politechnice. Wydarzenie przygotowuje Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu PWr.
 
– Politechnika Wrocławska od dawna zwraca uwagę na kwestię zmian klimatycznych i to zarówno w obszarze badawczym, dydaktycznym, jak i informacyjnym – mówi dr hab. inż. Izabela Sówka, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu. – Podjęcie globalnego wyzwania, jakim jest powstrzymanie zmian klimatu, wymagało zsynchronizowania działań naszej społeczności akademickiej. Także tych zmierzających m.in. do opracowania i zrealizowania koncepcji Politechniki Wrocławskiej jako nisko-, a w przyszłości zeroemisyjnej, neutralnej klimatycznie – dodaje.
 
W trakcie dwudniowej konferencji naukowcy, doktoranci i studenci będą rozmawiać przede wszystkim o zagrożeniach i skutkach związanych ze zmianami klimatycznymi.
 
– Spotkanie swoją tematyką obejmie zagadnienia wskazujące na potrzebę powstrzymania zmian klimatycznych wraz z konkretnymi problemami środowiskowymi oraz wskaże na rozwiązania, które możemy zaproponować, aby ograniczyć wpływ na środowisko i zachodzące w nim zmiany – tłumaczy prof. Izabela Sówka.
 
W trakcie pierwszego dnia konferencji naukowcy z PWr przedstawią wybrane, prowadzone przez siebie badania oraz aktywności służące rozwiązywaniu istotnych problemów środowiskowych. Zaplanowana jest również gra dla studentów pt. „ABC - Aktywności dla lepszego klimatu”.
 
Dzień drugi to aktywne, studenckie wydarzenie połączone z sesją popołudniową. W trakcie zaplanowanych wówczas warsztatów poruszona zostanie m.in. tematyka tzw. emocji klimatycznych. Będzie się można również zapoznać z wynikiem przeprowadzonych wśród społeczności studenckiej badań ankietowych, których celem było określenie poziomu wiedzy młodych ludzi na temat zmian klimatu.
 
– Poruszane zagadnienia są również istotne w kontekście przyszłości obecnych i następujących po nas pokoleń oraz naszej planety, dlatego właśnie zaprojektowana została taka formuła wydarzenia, która mocno angażuje studentów i młodych naukowców – wyjaśnia prof. Izabela Sówka.
 
Organizatorzy zapowiadają, że Dni Klimatu staną się wydarzeniem cyklicznym, w którym udział będą również brali goście z zagranicy.
 
Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek