WBO 2020 – jutro start głosowania

czwartek, 17.9.2020 14:35 542 0

Już od jutra wrocławianie będą mogli wybierać spośród blisko 200 projektów zgłoszonych do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Będą mieli na to czas do 5 października. Do wydania jest 25 mln złotych.

W tym roku zgłoszono aż 413 projektów, a pod głosowanie zostanie poddanych 199. Pozostałe albo nie przeszły weryfikacji formalnej, albo zostały wycofane przez liderów.

- Już w piątek ruszamy z głosowaniem nad projektami tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku liderzy zgłosili wiele świetnych inicjatyw, które dzięki głosom mieszkańców Wrocławia mogą zostać zrealizowane. Zachęcam wszystkich do głosowania - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Tegoroczne zasady WBO nie różnią się od tych, znanych nam z ubiegłego roku. Będziemy wybierać spośród projektów ponadosiedlowych i osiedlowych.

Każdy mieszkaniec Wrocławia ma jeden głos, w ramach którego będzie mógł wybrać maksymalnie jeden projekt osiedlowy – do 750 tys. zł i jeden ponadosiedlowy, którego wartość może osiągnąć 2 mln złotych.

- Głosowanie rozpoczynamy 18 września o godzinie 9:00. Potrwa dwa pełne tygodnie, do 5 października, do godz. 23.59 – zapowiada Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej i papierowej. Ta druga forma z roku na rok jest coraz rzadziej wybierana.

Wrocławianie mogą głosować w WBO 2020 niezależnie od swojego wieku, meldunku, czy posiadanego obywatelstwa. Uczestnik głosowania nie musi udowadniać, że mieszka we Wrocławiu - zameldowanie nie jest wymagane.

Głosować elektroniczne można będzie za pośrednictwem na portalu www.wroclaw.pl/wbo oraz papierowo w Centrach Obsługi Mieszkańca:
1.        G. Zapolskiej 4
2.        Nowy Targ 1-8
3.        W. Bogusławskiego 8,10
4.        M Kromera 44

Obcokrajowcy nieposiadający numeru PESEL mogą głosować za pomocą formularzy papierowych. W punkcie do głosowania zamiast numeru PESEL podają wówczas numer innego niż dowód osobisty dokumentu tożsamości.

Tak jak w ubiegłych latach szczególną popularnością wśród liderów WBO cieszą się projekty zielone. – To projekty dotyczące budowy parków, zieleńców czy nasadzeń drzew. To wskazuje, jakie są potrzeby wrocławian – mówi Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Projekty poddane pod głosowanie wg kategorii:
·        zieleń / rekreacja – 105
·        pieszo / rowerowe – 36
·        place zabaw – 15
·        drogowe – 10
·        sport – 9
·        podwórka  - 5
·        rewitalizacja – 4
·        komunikacja zbiorowa – 4
·        nieinwestycyjne - 2
·        inne – 9

Bartłomiej Świerczewski: - Rozłożenie projektów równomiernie pokrywa plan Wrocławia. Mieszkańcy wskazują miejsca, w których mieszkają, w których pracują lub w których spędzają czas rekreacyjnie. Wszystko w WBO zależy od zaangażowania mieszkańców, od tego, co im leży na sercu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek