komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 28 stycznia 2021

Walerego, Radomira

„Musi Pani wyrzucić oszczędności przez balkon” – oszuści sięgają po nowe metody

czwartek, 27.8.2020 05:00 , komentarze: 0 , odsłony: 251
kategorie artykułu:

Wyrzucanie oszczędności i kosztowności przez balkon coraz częściej pojawia się w stosowanych przez telefonicznych oszustów metodach. Wmawiają oni swoim ofiarom, że ich mieszkanie jest na celowniku włamywaczy i tylko pozbycie się wszystkich wartościowych przedmiotów jest sposobem na ich zachowanie. Najprościej zatem spakować gotówkę, biżuterię w reklamówkę i wyrzucić przez balkon. Wprost w ręce oszustów.

Mieszkanka Krzyków powiadomiła Policję o tym, że otrzymała nietypowy telefon. Mężczyzna podający się za policjanta powiedział jej, że członkowie grupy przestępczej obserwują jej mieszkanie. Mogą oni próbować uśpić ją specjalnym gazem, a następnie splądrować kosztowności. Jeśli ma w domu jakiekolwiek oszczędności i wartościowe przedmioty, powinna je w tym momencie wyrzucić przez balkon. Nieprawdopodobne? A jednak, taką historię próbowali wmówić 60- latce oszuści. Czujna kobieta naturalnie zorientowała się w próbie oszustwa, rozłączyła się i o całym zajściu poinformowała Policję.

Niestety mniej szczęścia miała 88-letnia mieszkanka Starego Miasta. Usłyszała w słuchawce telefonu, że przestępcy planują napad na jej mieszkanie i dała się namówić fałszywemu funkcjonariuszowi na to, by przez balkon wyrzucić kosztowności. Kobieta straciła kilkanaście pierścionków i gotówkę, którą miała akurat w mieszkaniu.

Jak widać na tych dwóch przypadkach, przestępcy modyfikują swoje metody. Wyrzucenie oszczędności przez okno lub przez balkon jest dla nich o tyle bezpieczniejsze, że nie muszą się konfrontować ze swoją ofiarą. Odbieranie przygotowanej paczki w drzwiach mieszkania stwarza okazję do zapamiętania twarzy takiego oszusta przez pokrzywdzonych. Zabranie wyrzuconej przez okno i leżącej na trawniku reklamówki to dla nich sposób pozostanie anonimowym.

Policjanci po raz kolejny zwracają się apelem: nie przekazujmy w tak lekkomyślny sposób swoich oszczędności nieznanym osobom. W każdym przypadku, gdy ktoś wypytuje nas o zgromadzone w domu lub na bankowych kontach kwoty pieniędzy, miejmy się na baczności. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do intencji dzwoniących osób, poradźmy się kogoś bliskiego lub zadzwońmy na Policję.

sierż. szt. Dariusz Rajski

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

wczoraj, 20 godz temu
wtorek, 26.1.2021 15:28
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki