komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 30 listopada 2020

Andrzeja, Maury

Trzynaście filmów dokumentalnych powalczy o Grand Prix Dolnego Śląska 2020

czwartek, 6.8.2020 14:11 , komentarze: 0 , odsłony: 232
kategorie artykułu:

Już za miesiąc rozpocznie się 17. odsłona Millennium Docs Against Gravity – największego festiwalu filmów non-fiction w Polsce! Nieodłączną częścią wrocławskiej edycji jest rywalizacja o Grand Prix Dolnego Śląska. O nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro rywalizować będzie trzynaście znakomitych filmów z całego świata.  

Zaplanowana na wiosnę 17. edycja Millennium Docs Against Gravity w związku z pandemią koronawirusa przeniesiona została na drugą połowę roku – miłośnicy kina dokumentalnego spotkają się w Dolnośląskim Centrum Filmowym w dniach 4-13 września. Mimo zmiany terminu w programie nie mogło zabraknąć tradycyjnej rywalizacji o Grand Prix Dolnego Śląska. W tym roku w konkursie weźmie udział 13 wyjątkowych filmów, wyreżyserowanych przez siedmiu reżyserów i osiem reżyserek z całego świata.
O nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego ubiegać będą się jedne z najciekawszych tytułów tegorocznej edycji festiwalu, m.in. nominowany do Oscara film opowiadający o sytuacji ludności w Aleppo, czyli „Dla Samy” (For Sama) w reżyserii Wada Al-Kateab i Edwarda Wattsa. Widzowie zobaczą także zmontowany wyłącznie z materiałów archiwalnych film „Pogrzeb Stalina” (State Funeral) autorstwa wybitnego twórcy współczesnego kina Siergieja Łoźnicy oraz wzruszającą historię kobiety, która wyrwała się z toksycznego związku i rozpoczyna życie na nowo w „Lekcji miłości” (Lessons of Love) Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei.

O nagrodę ubiegał będzie się również film „Witamy w Czeczenii” (Welcome to Chechenya) Davida France'a, prezentujący jak dokładnie wyglądało regularne polowanie na osoby LGBT+ urządzone przez przywódcę Czeczenii – Ramzana Kadyrowa. Z kolei w „Bliznach” (Scars) reżyserka Agnieszka Zwiefka pokazuje życie dziewczyny, która kiedyś walczyła w Tamilskich Tygrysach, a teraz stara się odnaleźć po odejściu z organizacji terrorystycznej. Wrocławskie jury oceni też najnowszy film Huberta Saupera, czyli „Epicentrum” (Epicentro) oraz „Ścianę cieni” (The Wall of Shadows), w którym Eliza Kubarska pokazuje wyprawę najlepszych himalaistów na niezdobytą do tej pory wschodnią ścianę jednej z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarny.

Zwycięzcę konkursu wybierze czteroosobowe jury w składzie: Małgorzata Szczerbowska – aktorka i scenarzystka, Joanna Synowiec – kuratorka, animatorka kultury i artystka oraz Jarosław Perduta – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego i Krzysztof Majewski – dziennikarz radiowy. Jurorzy swoją decyzję ogłoszą 11 września.

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

sobota, 28.11.2020 08:40
poniedziałek, 23.11.2020 14:10
czwartek, 19.11.2020 13:25
piątek, 13.11.2020 12:06
wtorek, 10.11.2020 14:53
wtorek, 10.11.2020 11:59
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki