komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 5 czerwca 2020

Waltera, Bonifacego


Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu pomoże w poszukiwaniach leku na SARS-CoV-2

poniedziałek, 23.3.2020 14:05 , komentarze: 0 , odsłony: 626
kategorie artykułu:

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu znalazł się wśród partnerów projektu Agencji Badań Medycznych i Ministerstwa Zdrowia, powołanego w celu stworzenia szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i poszukiwania nowych metod leczenia.

       Zdjęcie ilustracyjne/Fot.Pixabay

Jak czytamy na stronie ABM, w odpowiedzi na obecne zagrożenie epidemiologiczne spowodowane pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2, Prezes Agencji Badań Medycznych w porozumieniu z Ministrem Zdrowia podjął decyzję o rozpoczęciu przez ABM badania własnego pn. „Badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz wsparcie prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii”, które realizowane będzie w partnerstwie z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami.

Wśród trzech polskich partnerów projektu znalazł się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. W jego ramach zespół pod kierownictwem prof. Ewy Jankowskiej poprowadzi badania nad zastosowaniem chlorochininy (lek antymalaryczny) u chorych z potwierdzoną infekcją COVID-19 na wczesnym etapie choroby z łagodnymi objawami, aby zapobiec ciężkim powikłaniom płucnym.

Kolejnym partnerem projektu jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, której zadaniem będzie intensyfikację prac nad inhibitorami proteazy SARS-CoV-2 Mpro, w cel zahamowania działania enzymu, co pozwoli na zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Z kolei trzeci partner, Narodowy Instytut Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, planuje zastosować nowatorską technologię łączącą wykorzystanie bakteriofagów i nanoprzeciwciał do opracowania terapii przeciwko zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.

Obecnie toczą się rozmowy dotyczące kształtu i możliwości współpracy między innymi z amerykańskim National Institutes of Health (NIH) i dr. Anthony’m S. Fauci – Dyrektorem Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie. ABM prowadzi także zaawansowane rozmowy z międzynarodowymi Uniwersytetami w Europie, a otwarcie na współpracę zadeklarowała również Ambasada Chin oraz badacze z Niemiec i Kanady.

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

wtorek, 2.6.2020 13:23
1
czwartek, 28.5.2020 08:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki