komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 1 grudnia 2020

Natalii, Eligiusza

Kosmiczne technologie powstają we Wrocławiu

wtorek, 8.10.2019 15:00 , komentarze: 0 , odsłony: 572
kategorie artykułu:

Wrocław jest jednym z najważniejszych w kraju ośrodków rozwoju technologii kosmicznych. Przekonamy się o tym już 17 października podczas Made in Wrocław w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. 

Made in Wrocław odbędzie się już po raz trzeci. W tym roku ważnym elementem bezpłatnych targów i prestiżowej konferencji biznesowej jest zaprezentowanie potencjału lokalnych firm z sektora kosmicznego.

– Zdecydowaliśmy się na to, bo technologie kosmiczne budzą ogromną ciekawość mieszkańców, a spółki z tej branży w naszym mieście rozwijają się bardzo intensywnie – mówi Ewa Kaucz, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która wraz z Urzędem Miejskim jest organizatorem wydarzenia.

O tym, że to właśnie Wrocław jest dobrym miejscem do założenia i rozwoju firmy związanej z przemysłem kosmicznym przekonywał w styczniu Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Na łamach serwisu Mamstartup.pl podkreślał, że młodzi przedsiębiorcy zainteresowani tą tematyką, mają w mieście odpowiednie środowisko i sprzyjające warunki.

- Technologie stosowane w tym przemyśle są trudne i potrzebują dłuższego okresu inkubacji  oraz odpowiedniego zaplecza. Na to z pewnością można liczyć w stolicy Dolnego Śląska – mówił Wojtkiewicz.

W rozwój sektora kosmicznego od lat angażuje się Wrocławski Park Technologiczny – jeden z partnerów merytorycznych Made in Wrocław. 

WPT wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju prowadzi projekt Big Science Hub promując współpracę firm z wielkimi ośrodkami naukowymi jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN. Park jest też częścią konsorcjum tworzącego ESA BIC, inkubator przedsiębiorczości dedykowany współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.     

Jednym z lokatorów WPT jest natomiast startup Scanway. Firma we współpracy z German Orbital Systems chciałaby w 2025 roku wystrzelić mikrosatelitę na orbitę Księżyca. Już teraz Scanway realizuje projekt satelity do obserwacji Ziemi o nazwie ScanSAT. Będzie można go zobaczyć właśnie na bezpłatnych targach Made in Wrocław. 

Dodatkowo, przedstawiciele Scanway zaprezentują tam fragment rakiety, która poleciała w kosmos w ramach  konkursu REXUS/BEXUS ogłaszanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. 

W czasie targów wrocławscy studenci zrzeszeni w projekcie ARES pokażą mieszkańcom specjalną wirówkę do symulacji mikrograwitacji. - Dzięki niej można sprawdzić wpływ zmienionej grawitacji na funkcjonowanie komórek nowotworowych – opisują autorzy projektu.

Podczas konferencji biznesowej Made in Wrocław wystąpi natomiast Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel startupu SatRevolution. W kwietniu dwa nanosatelity spółki: Światowid i KRAKsat zostały wystrzelone na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Stało się tak po raz pierwszy w historii.  

Światowid będzie latał na orbicie od 12 do 15 miesięcy. Później spali się w atmosferze. Ale to dopiero początek, w planach mamy wysłanie w kosmos konstelacji liczącej tysiąc satelitów ScopeSat – zapowiada Grzegorz Zwoliński. Jego zdaniem SatRevolution w przyszłości może na rynku technologii kosmicznych „nieźle namieszać”.   

Made in Wrocław odbędzie 17 października w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. 

Początek konferencji biznesowej o godz. 9.30. Koszt biletu – 79 zł.

Początek targów dla mieszkańców o godz. 10. Wstęp wolny. 

Zarówno konferencję jak i targi otworzy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Organizatorzy Made in Wrocław 2019: Urząd Miejski Wrocławia i Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.    

Foto: Scanway

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

wczoraj, 22 godz temu
sobota, 28.11.2020 10:58
piątek, 27.11.2020 10:07
piątek, 27.11.2020 09:37
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki