Czy bogowie znów zatańczą we Wrocławiu?

wtorek, 24.9.2019 13:47 911 0

Od 7 do 12 października 2019 Instytut Grotowskiego odwiedzą członkowie dwóch haitańskich wspólnot vodou Legphibao i Madame Nerval wraz z Fabrice’em Nicotem i Stéphane’em Poliakovem – antropologami z Université de Paris-VIII. W czasie pobytu goście zaprezentują fragmenty filmów o obrzędach, a także pracach artystycznych i performansach realizowanych przez nich na Haiti, oraz działanie performatywne zaliczane do żywych sztuk „przemiany”. Poprowadzą także warsztaty tradycyjnych pieśni i tańców vodou. Całość zamkną obrzędy: Makaja – magia liści, i Gédé – na cześć zmarłych.

7 października o godz. 18:00 w Sali Teatru Laboratorium odbędzie się spotkanie z Fabrice’em Nicotem i Stéphane’em Poliakovem zatytułowane: „Żywe sztuki haitańskiego vodou: sztuki «przemiany»?”, połączone z pokazami fragmentów filmów o Haiti. Fabrice Nicot przez trzy lata mieszkał w haitańskich wspólnotach vodou, gdzie przeszedł inicjację. Jest specjalistą w dziedzinie żywych sztuk haitańskiego vodou i sztuk „przemiany” na świecie. Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Więcej TUTAJ. O godz. 19:30 zapraszamy na działanie performatywne „Przekroczyć barierę” w wykonaniu członków wspólnot vodou Madame Nerval i Legphibao. Żywe sztuki haitańskiego vodou nie znają europejskich terminów teatralnych, takich jak reżyser, choreograf czy aktor, dlatego znacznie różnią się od zachodnich procesów scenicznych. Kładzie się bowiem w nich mały nacisk na efekt wywierany na widza, akcentując natomiast proces „przemiany”. Więcej  TUTAJ.

8‒12 października w Brzezince, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, odbędą się warsztaty prowadzone przez Fabrice’a Nicota, Stéphane’a Poliakova i członków wspólnot vodou Madame Nerval i Legphibao. W miarę możliwości uczestnicy będą uczyć się sztuk vodou bez odrywania ich od pierwotnego kontekstu. Pod opieką przedstawicieli tradycji vodou będą ćwiczyć pieśni i tańce. W programie znajdzie się również wspólne gotowanie czy wprowadzenie w farmakopeę (zbiór metod pozyskiwania substancji leczniczych ze źródeł naturalnych). Wymagana rezerwacja miejsc. Więcej TUTAJ.

11 października będzie można wybrać się do Brzezinki na haitańskie obrzędy Makaja i Gédé. Obrzęd Makaja polega na przygotowywaniu uzdrawiających liści i wiąże się z rytualnymi działaniami, pieśniami i tańcami, które mają wypełnić liście energią duchów. Przygotowane liście, mające zapobiegać chorobom, a nawet leczyć, są przykładane do ciał uczestników obrzędu. Podczas obrzędu Gédé, odprawianego od października do listopada, żywi składają cześć zmarłym. Obrzęd ma strukturę obrzędu Rada. „[…] O tego typu ucztach dla zmarłych wspomina w przedmowie do «Dziadów» kowieńsko-wileńskich Mickiewicz, który był ich naocznym świadkiem i który z trafną intuicją zrekonstruował w swym dramacie pełny ich kształt – jako rytualnego wywoływania duchów i pomocy świadczonej sobie nawzajem przez żywych i umarłych. Ażeby takie kompletne obrzędy komemoratywne dziś ujrzeć na własne oczy, trzeba ich szukać – Mickiewicz miał rację – po wyspach i lądach Nowego Świata: na Haiti, na Kubie czy w Brazylii” – pisze prof. Leszek Kolankiewicz w zapowiedziach rytuałów odprawianych podczas Olimpiady Teatralnej w 2016 roku. I tym razem wystarczy się wybrać do Instytutu Grotowskiego. Więcej TUTAJ.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, poza warsztatami, jest bezpłatny. Wymagana rezerwacja miejsc. W trakcie wydarzeń zbierane będą dobrowolne wpłaty na rzecz wspólnot Madame Nerval i Legphibao.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek